„Pasaulio kino vakarai su Audriumi Stoniu“: nauja mistinio varpo legendos versija
Gegužės 5 d., ketvirtadienį, 19 val. Vilniuje (Savičiaus g. 11) susitikimų rato „Pasaulio kino vakarai su Audriumi Stoniu“ peržiūroje bus rodomas dokumentinis ilgametražis filmas „Varpas“ (The Bell, 2007, rež. A. Stonys) – užmojis patikrinti vietinę Platelių ežero legendą.
Legenda pasakoja, kad vieno skaidriausio ir paslaptingiausio Lietuvos ežero dugne jau keli šimtmečiai guli paskendęs varpas, atsiliepiantis iš gelmės. Ar šie gelmėje aidintys varpo dūžiai tikri? Ar juntamos vibracijos kadaise iš tiesų turėjo varpo pavidalą? Ar tiesa, kad varpas nuskendo ir tebėra dugne?
Siekdami išnarplioti šios legendos prigimtį ir atsiradimą, filmavimo grupė ir narų komanda leidosi į paieškų ekspediciją – legendos pėdsakais nėrė į didžiausio ir giliausio ežero Žemaitijoje dugną.
Sakoma, kad laikui bėgant legenda turi kisti – tuomet ji išliks gyvybinga ir tikroviška. Taip įvyksta ir pagrindinio kino juostos subjekto „Varpo“ atveju. Kol Ekstremalaus nardymo klubo komanda ieško varpo gyvavimo įrodymų ežero dugne, vietos gyventojai, sodriai žemaitiškai šnekantys senieji plateliškiai, svarsto, ar tai tiesa, ar ne, ar jie girdėję, ar visai nieko nežinoję apie nugrimzdusį varpą.
Tokiu būdu kino juostoje įamžinamas naujas legendos pavidalas, kylantis iš mistika alsuojančio ežero dugno, lydimas vis dar gyvo žodžio ir netikėtų atradimų.
Pasakodamas apie šį filmą, režisierius Audrius Stonys pabrėžia, kad „Varpas“ pirmiausiai buvo pabandymas pakalbinti žmones: „Iš tiesų visas filmas sukasi apie tai, ką žmonės prisimena ir kaip apie tai papasakoja. Galima sakyti, jie pasakoja apie tai, kad prisiminimas ir žmogaus atmintis yra svarbiau už faktinę egzistenciją, už materiją. Tai yra priežastis, kodėl kalbinau žmones – man buvo labai įdomu stebėti, kaip įvairios istorijos susikerta, viena kitai prieštarauja, viena kitą paneigia, arba tai, kaip tiesa yra slepiama po tuo istorijos pasakojimu. Tai kažkas labai svarbaus.“
A. Stonys, tarptautinį pripažinimą pelnęs Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, vienintelis tarp lietuvių dokumentinių filmų kūrėjų 1992 m. apdovanotas Europos kino akademijos apdovanojimu „Feliksas“, filmą „Varpas“ pirmiausiai pristatė tarptautiniame dokumentinių filmų forume Indijoje, Kalkutos mieste, kur taip pat skaitė paskaitas apie filmų kūrimo meistriškumą Satjadžito Rėjaus (সত্যজিত রায়) kino ir televizijos instituto studentams.
Filmo operatorius Audrius Kemežys, garso režisierius Viktoras Juzonis, juostą montavo Danielius Kokanauskis, prodiusavo Arūnas Stoškus ir Kęstutis Petrulis. Filmą kūrė „Studija 2“, bendradarbiaudama su Ekstremalaus nardymo klubu ir Lietuvos nacionaline televizija.
Filmo trukmė 56 min. Po filmo, kaip įprasta, bus kviečiama pasilikti pokalbiui. Renginys nemokamas, be išankstinės registracijos (gyva eilė). Durys atidaromos 18.30 val. (Savičiaus g. 11). Plačiau www.mkcnamai.lt
***
Legenda apie Platelių bažnyčios varpą byloja, kad seniai seniai plateliškiai užsisakė didelį varpą bažnyčiai. Jie sumokėjo meistrui kiek derėta, bet nepridėjo „magaryčių“. Meistras supyko ir užkeikė varpą – jis sušuko: „Kad tavęs neparvežtų!“.
Kai varpas jau buvo išlietas, Platelių gyventojai vežė jį per užšalusį ežerą. Staiga varpas išriedėjo iš rogių, pralaužė ledą ir nuskendo.
Plateliškiai užsisakė antrą varpą. Šįkart pridėjo meistrui magaryčių – ir laimingai parsivežė. Tačiau kai dabar skambina bažnyčios varpu, antrasis varpas skenduolis atsiliepia ežero dugne ir dejuoja: „Brolau, skendau!.. Brolau, skendau!..”
Pasakojama, kad kas 300 metų skenduolis varpas gali išeiti į krantą…
Vieną kartą ežero pakrantėje moteris skalbė drabužius. Staiga mato – ant bangų atplaukia varpas! Moteris jau būtų jį peržegnojusi ir nuėmusi kerus, bet kažkas jai už nugaros lyg sušmėžavo, lyg prašneko.
Moteris atsisuko ir mato: juodas ponaitis kad nusikvatojo, apžergė varpą ir nujojo į vandenų gelmes…