LR Seimas 2022-uosius metus paskelbė Lietuvos krepšinio šimtmečio metais. Ta proga norime prisiminti iš Punsko kilusį Lietuvos krepšinio patriarchą Konstantiną Savicką.
Nors pirmosios oficialios vyrų krepšinio varžybos įvyko 1922 m. balandžio 23 d. Kaune, tačiau pirmos Lietuvoje krepšinį ėmė žaisti moterys.
Tai buvo 1920–1921 m. Beje, jos žaidė ne pagal JAV, bet pagal vokiečių taisykles. Kamuolys buvo mažesnis, o lankai be lentų.
1922 m. pasirodė pirmoji lietuviška knygelė apie krepšinį „Krepšiasvydis vyrams“. Jos autorius Dineika rašė: „Krepšiasvydis yra rankinis žaidimas. <…>
Žaidėjas ar tai bėgdamas, ar tai žengdamas svaido, gaudo arba sulaikydamas atmuša kamuolį rankomis. <…> Galvą nuleidęs ar paniuręs nebandyk stovėti.
Todėl beveik visą žaidimą krūtinė laikoma iškila. <…> Dalyvių skaičius krepšiasvydy pareina nuo aikštės dydžio.
Priklausomai nuo to dalyvių gali būti 10, 14 arba 18. Mes patartume laikytis pirmojo dalyvių skaičiaus, kaipo patogiausio žaidimo eigai.
Žaidėjai paskirstyti į dvi partijas. <…> Taigi, jei žaidėjų būtų 10, tai kiekvienai partijai tektų 5. <…> Iš tų 5 žaidėjų – vienas bus gynėjas (saugo krepšį), vienas sargas (rūpinasi pasprukusį iš puolėjų kamuolį grąžinti jiems) ir trys puolėjai taikys kamuolį į priešininko krepšį. <…>
Partijų atskyrimui vienos kurios partijos nariai užsiriša ant rankų juosteles. <…> Įmestas krepšin iš baudos linijos kamuolys teikia laimėjimo akį, o įmestas krepšin kamuolys pačiam žaidimo karšty – teikia 2 laimėjimo akis. <…>
Ta partija bus laimėjusi, kuri per iš anksto numatytą laikotarpį daugiau kartų įmes kamuolį krepšin. <…> Žaisti galima prieš valgant arba pavalgius po 1,5 valandos atvangos. <…>
Žaidimo metu nevalia nei rūkyti, nei gerti. Ypač sušilus nieku būdu nereikia nieko šalto gerti. Kas sušilęs vartoja šaltą gėralą – save žudo. <…> Reikia vengti išsiplatinusio blogo įpročio pavargus tuoj gulti čia pat aikštėje ar kur kitur.“
Pirmąsias oficialiais krepšinio varžybas, kurios, kaip minėjau, vyko 1922 m. balandžio 23 d., laimėjo Lietuvos fizinio lavinimo sąjunga (LFLS), nugalėjusi Kauno rinktinę rezultatu 8:6.
Apie šias rungtynes tuometinė spauda rašė: „Rungtynės buvo labai įdomios ir suteikė malonaus įspūdžio žiūrovams.
Žiūrovai tiek buvo susižavėję tomis rungtynėmis, kad žiūrėdami į mūsų vikrius, linksmus žaidėjus, jautėsi esą visai kultūringoj valstybėj. <…>
Pirmą kartą Lietuvoje suruoštos krepšiasvydžio rungtynės davė gražių vilčių, kad ateityje šis žaidimas galėtų atvesti mūsų sportininkus prie didesnių laimėjimų.“
Krepšininkės, nors pradėjo žaisti anksčiau už vyrus, pirmąsias oficialias rungtynes Lietuvoje sužaidė vėliau – 1922 m. rugsėjo 10 d.
1922 m. spalio 4–10 d. buvo surengtas pirmasis Lietuvos krepšinio čempionatas. Jame dalyvavo dvi moterų komandos – LFLS ir LŠS (Lietuvos šaulių sąjunga).
Vienas rungtynes laimėjo LFLS (8:6), vienas – LŠS (4:2) ir vienos baigėsi lygiosiomis (4:4). Prireikė ketvirtųjų varžybų. Jas rezultatu 4:0 laimėjo LFLS krepšininkės.
1922 m. Lietuvoje krepšinį žaidė dvi moterų ir dvi vyrų komandos: buvo 35 krepšinio žaidėjai ir viena aikštelė.
S. Darius savo knygelėje „Basketbolo žaidimas“ rašė: „1923 m. basketbolas, turėdamas iš praėjusių metų daug pasekėjų ir šiek tiek techniškai patobulėjęs, padarė žymią pažangą. <…>
Vyrų komandų buvo 18. Sužaista oficialių rungtynių 18, draugiškų 11. Moterų komandų buvo 24, sužaista oficialių rungtynių 26, draugiškų 15.
Iš viso žaidėjų buvo 300, aikščių 5. Šiais metais basketbolas pirmą kartą pasirodė provincijoje.“
1924 m. įvyko pirmasis vyrų krepšinio čempionatas. Jame dalyvavo trys komandos. Pirmaisiais Lietuvos krepšinio čempionais tapo LFLS I krepšininkai. Jie nesunkiai įveikė savo varžovus: LFLS II – rezultatu 20:7, LDS – 35:2.
Pirmąsias tarptautines krepšinio varžybas Lietuva sužaidė 1925 m. gruodžio 13 d. Rygoje. Tuo metu latviai jau žaidė krepšinį salėse, turėjo nemažą tarpvalstybinių rungtynių patirtį. Lietuvoje krepšininkai treniravosi ir žaidė tik vasarą, nes krepšiniui tinkamos žaisti salės nebuvo.
Lietuvos krepšininkai pralaimėjo latviams rezultatu 20:41. Po metų antrąsias tarpvalstybines rungtynes Lietuvos krepšininkai žaidė vėl Rygoje ir nusileido Latvijos rinktinei dar skaudžiau (12:47).
Ilgainiui krepšinio žinomumas Lietuvoje blėso. Lietuvos čempionatuose dalyvavo tik Kauno komandos. 1929 m. nesurengta jokių krepšinio rungtynių. 1929–1932 m. nevyko ir Lietuvos čempionatas. Krepšinį ilgesniam laikui nustelbė futbolas.
Reikšmingi Lietuvos krepšiniui buvo 1934 m. Tų metų spalio 10 dieną atidaryti Kūno kultūros rūmai (dabar centriniai Lietuvos kūno kultūros akademijos rūmai).
Pastate buvo įrengta erdvi tenisui žaisti skirta sporto salė. Labai geros buvo korklinoleumo grindys, kainavusios per 30 tūkst. litų.
Kadangi į teniso rungtynes ateidavo tik apie 200 žiūrovų, todėl balkone tiek tebuvo paruošta sėdimų vietų. Šioje salėje lapkričio 16 d. įvyko pirmosios krepšinio rungtynės.
Ilgainiui salė tapo pagrindiniu krepšinio žaidimo centru. Čia vyko krepšinio pamokos, Lietuvos krepšininkai ir krepšininkės rengėsi tarpukario Europos čempionatams.
(Bus daugiau)