Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė Taline dalyvavo susitikime su Latvijos ir Estijos vidaus reikalų ministrais, kuriame aptartas Ukrainos karo pabėgėlių srautų koordinavimas, saugumo padėtis regione bei grėsmės prie išorinės Europos Sąjungos sienos.
„Kol laukiame bendros Europos Sąjungos pabėgėlių iš Ukrainos registracijos sistemos sukūrimo, sutarėme keistis duomenimis tarp Baltijos šalių. Taip turėsime aiškesnį padėties paveikslą ir galėsime geriau koordinuoti ukrainiečių srautus“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Lietuvoje jau užregistruota 41,4 tūkst. Ukrainos pabėgėlių, Latvijoje jų – 19 tūkst., Estijoje – 39,5 tūkst.
Susitikime aptarta saugumo situacija regione. Pasak ministrės, būtina iš esmės ir nedelsiant stiprinti Baltijos jūros regiono saugumą.
Lietuvai aktualų Kaliningrado tranzito schemos saugumo klausimą ministrė kėlė neeilinėje ES vidaus reikalų ministrų taryboje, taip pat kreipėsi į Europos Komisiją dėl papildomo finansavimo.
„Labai rimtai žiūrime į atsakomybę užtikrinti, kad per Kaliningrado tranzito schemą į Lietuvą ir Europos Sąjungą neateitų „nekviesti svečiai“, – teigia ministrė.
Agnė Bilotaitė su Latvijos vidaus reikalų ministre Marija Golubeva ir Estijos vidaus reikalų ministru Kristian Jaani aptarė situaciją prie ES išorės sienos su Baltarusija. Lietuvoje matomas pastaruoju metu išaugęs bandymų neteisėtai kirsti valstybės sieną skaičius. Šiais metais pasieniečiai užkirto kelią į Lietuvą neteisėtai bandžiusiems patekti apie 1300 migrantų.
Aptartos ir fizinio barjero statybos – Lietuvoje jau nutiesta virš 310 km koncertinos ir 210 km tvoros. Latviai iš 173 km sienos su Baltarusija ruožo tvora jau padengė 48 km. Estija savo ruožtu pristatė savo statomo fizinio barjero rezultatus – iš 136 km sausumos sienos su Rusija jau padengtas 23 km ruožas.
Ministrai diskutavo ir dėl būsimo 5-ojo ES sankcijų Rusijai paketo įgyvendinimo. Trijų Baltijos šalių sienos apsaugos pareigūnams teks atsakomybė užtikrinti Rusijos ir Baltarusijos transporto operatorių judėjimo per ES sieną ribojimą.
Ministrė A. Bilotaitė taip pat iškėlė klausimą dėl Rusijos piliečiams priklausančio turto konfiskavimo ir šių lėšų panaudojimo Ukrainai remti.
Aptarta ir karo Ukrainoje įtaka viešajai tvarkai Baltijos šalyse. Šiuo metu ženklaus pažeidimų skaičiaus padidėjimo nestebima, visgi ryškėja tam tikros tendencijos, pavyzdžiui, neapykantos kalbos atvejų. Ministrė pabrėžė, jog bet kokia rusakalbių diskriminacija, priekabiavimas ar smurtas Lietuvoje nebus toleruojami.
Baltijos šalių vidaus reikalų ministrai vizito metu apsilankė Estijos saugumo mokslų akademijoje ir aptarė pareigūnų rengimo klausimus.
Ministrė A. Bilotaitė teigė, jog Lietuva siekia tobulinti vidaus tarnybos pareigūnų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo sistemą. Efektyvi pareigūnų rengimo sistema – svarbi prielaida viešojo saugumo stiprinimui. Planuose – centralizuoto modelio sukūrimas, integruojant profesinį mokymą ir aukštąjį mokslą.