„Jei įtariate miško vagystę, reikėtų aplinkosaugininkams pateikti kuo tikslesnes žinias.
Tarkim, nufotografuoti matomo automobilio numerį, nustatyti vietovę, nufotografuoti ar nufilmuoti vietovę, kirtimą, darbus, galimus pažeidimus ir turimą medžiagą pateikti aplinkosaugininkams“, – sako Miškų kontrolės departamento direktorius Tadeušas Ablačinskis.
Pasak jo, didesnės baudos už miško vagystę tikrai veiksmingos. Dabar Administracinių nusižengimų kodekso 272 ir 273 straipsniai ne tik numato baudas iki 6000 eurų.
Kartu gali būti skiriamas nusižengimo padarymo įrankių ir priemonių, iškirstos medienos arba iš šios veiklos gautų pajamų konfiskavimas.
„Rimtos rangos įmonės turi įsigijusios naujovišką medžių pjovimo techniką, galinčią kainuoti 0,5–1 mln. eurų. Ar joms verta rizikuoti?
Juk ne visais atvejais bus konfiskuotas tik rankinis pjūklas. Taigi teisinis reglamentas daug kam atmušė norą neteisėtai kirsti mišką“, – teigia T. Ablačinskis.
Kadangi paprastam piliečiui sunkiau suprasti, ar kirtimai teisėti, aplinkosaugininkas pataria atkreipti dėmesį, kaip vykdomi darbai, ir, turint galimybę, pasitikrinti virtualiame žemėlapyje.
„Visur, kur vyksta kirtimai, kirtimo biržę privalu paženklinti įspėjamaisiais ženklais „Dėmesio, kertamas miškas“. Jei kertama legaliai, teritorijoje kas 100–200 šimtus metrų tie ženklai yra.
Jei miškas kertamas savavališkai, ženklų greičiausiai niekas nedėlios – neturės tam laiko“, – aiškina Miškų kontrolės departamento direktorius.
Taip pat, kai kirtimai teisėti, darbininkai dėvi šviesą atspindinčias liemenes, šalmus. Mediena ir tvarkingai sandėliuojama, ir kraunama.
„Dar viena paprasta detalė – vagiant medieną, nesinorės stipriai apšviesti teritorijos, ypač naktį. Be abejo, tai nėra neginčijama taisyklė, bet dėmesį atkreipti verta“, – pataria T. Ablačinskij.
Jo žodžiais, savavališki kirtimai dažniausiai vyksta naktį ir paimami tik vertingiausi rąstai: „Medžių viršūnių niekas nedoroja (jos lieka miške) ir malkų nekrauna – pasiima pjautinius rąstus, su smulkia mediena nežaidžia (neprotinga finansiškai) ir dingsta.
Juk ir vagis, įėjęs į namus, nenusiaus batų, nepasikabins striukės, nepasisveikins.“
Taigi, suabejojus, ar miškas kertamas teisėtai, apie kirtimus galima sužinoti adresu čia. Kadangi VMT išduoda leidimus, galima bent preliminariai pažiūrėti, ar leidimas išduotas – žinios pateikiamos interaktyviame žemėlapyje.
Jei žinių čia nerandate, skambinkite Skubiosios pagalbos telefonu 112 arba AAD Pranešimų priėmimo tarnybos telefonu 8 52 73 2995.
Tam, kad būtų galima greičiau nustatyti tikruosius pažeidėjus, reikėtų nufotografuoti matomo automobilio numerį, nustatyti tikslią vietovę (koordinates), nufotografuoti ar nufilmuoti vietovę, kirtimą, darbus, galimus pažeidimus ir turimą medžiagą siųsti ppt@aad.am.lt arba paskambinti minėtais numeriais.
„Turėdami šias žinias, mes bet kuriuo metu galėsime patikrinti darbų teisėtumą“, – sako T. Ablačinskij.
siekiama budriai prižiūrint medienos verslui
• Janina Gadliauskienė. Ar miškai dar valstybės turtas?
– propatria.lt/2022/04/janina-gadliauskiene-ar-miskai-dar.html
,,net nepajuntame, kai paslapčia įgyvendinami tokie projektai, kaip valstybės ir savivaldybės įmonių, lietuvių kalbos naikinimas, kiti esminiai pokyčiai, kurie naikina valstybę, o ne padeda ją stiprinti. “
Palangiškių šeima be gailesčio sunaikino 129 medžius, už tokią savivalę skirta įspūdinga bauda
– lrytas.lt/bustas/nekilnojamasis-turtas/2022/04/19/news/palangiskiu-seima-be-gailescio-sunaikino-129-medzius-uz-tokia-savivale-skirta-bauda-ispudinga-23078647