Vasario 9 d. Konstitucinis Teismas (KT) nusprendė netirti „galimybių paso“ teisėtumo.
KT pareiškė, kad Vyriausybei sustabdžius „galimybių paso“ ginčijamas teisinis reguliavimas yra „arba pakeistas taip, kad tokio teisinio reguliavimo nebėra nustatyto, arba pripažintas netekusiu galios, taigi šis teisinis reguliavimas yra panaikintas, t. y. pašalintas iš teisės sistemos, ir nebegali būti taikomas“.
KT nurodė, kad KT Teismo įstatymo 69 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad ginčijamo teisės akto panaikinimas yra pagrindas priimti sprendimą pradėtai teisenai nutraukti. Esą, jeigu tai paaiškėja iki teisminio posėdžio pradžios, KT šį klausimą sprendžia pasitarimų kambaryje.
„Konstitucinis Teismas, pasisakydamas dėl galimybės vertinti atitiktį Konstitucijai tų teisės aktų, kurie nebegali būti taikomi, nes buvo skirti reguliuoti santykiams, kurie nebeegzistuoja, yra pabrėžęs, kad bet kokia teisėkūros subjektų intervencija į tokį teisinį reguliavimą nebegalima. Tokia intervencija būtų beprasmė, iracionali, nes reikštų, kad atitinkami teisėkūros subjektai imasi reguliuoti – vadinasi, bando pakeisti – praeitį. Tokia pat beprasmė būtų ir Konstitucinio Teismo intervencija į teisinį reguliavimą, kuris nebegalioja, nebegali būti taikomas ir kurio pagrindu atsiradę teisiniai santykiai yra pasibaigę“, – rašoma KT pranešime spaudai.
KT paaiškino, kad „galimybių paso“ teisėtumą, nepaisant to, kad jo veikimas sustabdytas ar ne, jie būtų nagrinėję tik tuo atveju jei į KT būtų kreipęsis teismas arba asmuo siekiantis apginti savo galimai pažeistas konstitucines teises ar laisves.
„Pgal Konstituciją Konstitucinis Teismas turėtų pareigą išnagrinėti prašymą dėl Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarime buvusio nustatyto teisinio reguliavimo atitikties Konstitucijai ir (arba) kitam aukštesnės teisinės galios teisės aktui nepriklausomai nuo to, ar toks teisinis reguliavimas galioja, ar ne, jeigu į Konstitucinį Teismą kreiptųsi konkrečią bylą nagrinėjantis teismas, kuriam kiltų abejonių dėl toje byloje taikytino teisės akto konstitucingumo, arba Konstitucijoje ir Konstitucinio Teismo įstatyme nustatytomis sąlygomis į Konstitucinį Teismą kreiptųsi Konstitucijos 106 straipsnio 4 dalyje nurodytas asmuo, siekiantis apginti savo galimai pažeistas konstitucines teises ar laisves“, – rašoma KT pranešime.
Visą KT sprendimą žr. ČIA.
KT nutraukus bylą dėl „galimybių paso“ teisėtumo, prezidentas Gitanas Nausėda sakė negalintis vertinti KT sprendimo.
„Kaip suprantu, formali priežastis yra ta, kad šiuo metu tai negalioja, teisės aktas yra atšauktas, sustabdytas. Bet pažiūrėsime ateityje, ar šitas teisės aktas nebus atnaujintas, jo galiojimas. Tada matysime, ką reikia daryti toliau“, – sakė jis ir pridūrė, – vis tik visi turėtume būti suinteresuoti labai aiškiai žinoti teisinę aplinką, teisinę situaciją, kad niekam nekiltų abejonių, ar vienas ar kitas Vyriausybės sprendimas atitinka Konstituciją, ar jai prieštarauja“.
Atsiliepimai, pastabos:
Jau tik aklas žmogus nematytų šių sutapimų arba žmogus, anot prof. A. Jokubaičio, į širdį įleidęs valdžios troškimą…
Posted by Valdas Vižinis on Wednesday, February 9, 2022
Lietuva kaip teisinė valstybė žlugo.
Penkis mėnesius visi, su galimybėmis ar be, buvo žaginami iškreiptu būdu ir “…Posted by Ričardas Lekavičius on Wednesday, February 9, 2022