Šią savaitę naujoji Lietuvos raudonoji knyga buvo įteikta Vilniaus Pavilnio progimnazijai. Tai pirmoji ugdymo įstaiga, kurios moksleiviai ir mokytojai galės pavartyti šį ypatingą leidinį.
Šalies mokykloms netrukus bus išdalinta 700 Lietuvos raudonosios knygos egzempliorių. Pirmiausia juos gaus aktyviausios ekologinių, gamtos konkursų, projektų, programų dalyvės ir nugalėtojos.
Kam atiteks Lietuvos raudonoji knyga, sprendžia ir jos įteikimo bei pristatymo renginius organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.
Jis yra gerai susipažinęs su gamtine ir ekologine mokyklų veikla, palaiko ryšius su jai vadovaujančiais mokytojais, pats rengia nuotolines pamokas ir kitus renginius moksleiviams.
„Jau pradinių klasių mokiniai yra girdėję apie Lietuvos raudonąją knygą, tačiau ją matęs, juolab vartęs – tik vienas kitas. Ir mokytojai ne visi ją yra rankose turėję.
Retoje mokyklos bibliotekoje ar gamtos kabinete galima pamatyti šį leidinį“, – sako Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus vedėjas gamtininkas Almantas Kulbis.
Jo žodžiais, mokyklose veikiantys gamtininkų, jaunųjų miškininkų ir kiti būreliai, jų nariai dalyvauja kaupiant informaciją apie Lietuvos biologinę įvairovę, mokytojai ir mokiniai formuoja savitą piliečių-mokslo korespondentų tinklą, neretai aptinka ir naujų saugomų augalų, gyvūnų ir grybų rūšių bei pasidalina šia informacija su specialistais, mokslininkais.
Lietuvos raudonoji knyga reikalinga ir mokytojams, ir mokiniams ne tik kaip išsamus pažintinis leidinys – ji yra ir būtina mokymo priemonė, nes įtraukta į mokyklinę programą.
Šiandien renginyje dalyvavo daugiau kaip 50 Pavilnio progimnazijos penktokų, jie ne tik galėjo pavartyti Lietuvos raudonąją knygą, bet ir sužinojo, kaip saugomos retos augalų, gyvūnų ir grybų rūšys, koks yra gamtininkų darbas.
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus renginiuose kasmet dalyvauja daugiau nei 20 tūkst. moksleivių. Šiais metais didelio susidomėjimo sulaukė nuotolinių gamtos pamokų ciklai „Pažinimo voratinklis“ ir „Gamtos mitų griovėjai“.
Po 14 metų pertraukos Aplinkos ministerijos išleistos Lietuvos raudonosios knygos tiražas – 3 tūkst. egzempliorių. Beveik pusė tiražo – apie 1,3 tūkst. – išplatinti šalies viešosioms bibliotekoms ir jų filialams apsiėmė Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.