Darbas iš namų tapo jau ne privalumu, o darbo rinkos norma, tačiau įsirengdami darbo vietą namuose vis dar darome nemažai klaidų. Jos gali turėti nemenkos įtakos ir sveikatai, ypač kai namuose praleidžiama visa darbo diena. Interjero dizainerė pataria, kaip namų biuro projektą įgyvendinti greitai, paprastai ir efektyviai.
Gali pakenkti sveikatai ir rezultatui
Kaip sako IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė Eimantė Nemanė, užtikrinti funkcionalumą ir patogumą būtina net mažiausiose darbui skirtose erdvėse.
Atsakyti į kelis elektroninius laiškus nepakylant nuo sofos ar prisėdus ant taburetės aptarti reikalus telefonu galima ir pernelyg nekreipiant dėmesio į patogumą, bet taip dirbti ilgas valandas – visai kas kita.
„Labai svarbu pasirūpinti tinkamomis darbo sąlygomis, nes kitaip gali sumažėti produktyvumas ar net nukentėti sveikata.
Rūpinamės vaikais, kad jie turėtų mokymuisi tinkamą darbo vietą, bet lygiai taip pat turėtume pasirūpinti ir savimi. Namai daugeliui ir toliau bus ta vieta, kurioje darbuosimės, tad jie turėtų būti tam atitinkamai pritaikyti“, – sako interjero specialistė.
Padeda ir sutaupyti
E. Nemanė primena, kad norint apsaugoti savo sveikatą, visų pirma būtina pasirūpinti ergonomika. Kitaip sakant, baldai turi būti saugūs, patogūs ir padedantys išlaikyti gerą sveikatą. Pavyzdžiui, reguliuojamo aukščio rašomasis stalas patogus tuo, kad prie jo galima dirbti ir sėdint, ir stovint.
„Kuo fiziškai aktyvesni esame, tuo geresnė mūsų savijauta, mažiau pavargstame. Taip pat nereikia pamiršti, kad kėdė turėtų teikti tinkamą atramą, būtų galima reguliuoti jos sėdimosios dalies aukštį ir gylį, atlošo padėtį, porankių aukštį“, – pataria E. Nemanė.
Norint apsaugoti savo sveikatą ir geriau jaustis, būtinas geras apšvietimas. Tad be pagrindinio lubinio šviestuvo svarbu pasirūpinti ir geru funkciniu apšvietimu – šviesos srautas dirbant turi būti nukreiptas tiksliai ten, kur reikia.
„Patartina namuose turėti ne vieną, o kelis šviesos šaltinius, nes kuo jų daugiau, tuo patogiau. Be to, tai padeda ir sutaupyti – juk galime įsijungti tik tą šviestuvą, kurio reikia. Be to, netrukdome kitiems tuo metu kambaryje esantiems šeimos nariams“, – teigia pašnekovė.
Kur dirbsite?
Dar prieš renkantis baldus reikėtų rimtai apsvarstyti, kur juos statyti. Jei yra galimybė, rašomajam stalui patariama paskirti vietą priešais langą. Taip bus galima mėgautis vaizdu ir džiaugtis natūralia dienos šviesa. Taip pat E. Nemanė darbo vietos įrengimui pataria pasirinkti tyliausią namų kampelį.
„Tikrai nebūtina darbo vietai skirti viso kambario – pakanka ir prie valgomojo ar virtuvės stalo, net kosmetinio stalelio pasistatyti ergonomišką kėdę ir įsirengti tinkamą apšvietimą. Galima apsvarstyti ir mažiau įprastus sprendimus, pavyzdžiui, puiki vieta nedidukei darbo vietai – koks nors seniai pamirštas, neišnaudotas namų kampas, pavyzdžiui, erdvė po laiptais“, – idėjomis dalinasi specialistė.
Jei privatumo nepakanka, darbo vietą nuo likusios kambario dalies galima bent vizualiai atskirti. Tam naudojamos širmos, užuolaidos, net paprasčiausios pastatomos lentynos, kurios padeda atsiriboti nuo namuose laiką leidžiančių šeimos narių.
Anot E. Nemanės, tai puikus sprendimas ir geresnei internetinių pokalbių vietai susikurti – taip perskyrus erdvę žmogus turės neutralų foną vaizdo skambučiams, pašnekovų neblaškys ekrane matomi asmeniniai daiktai.
Produktyvesniam darbui – tvarka
Interjero dizainerė taip pat pataria atsižvelgti ir į tam tikras smulkmenas, kurios darbo vietoje padės palaikyti tvarką ir tuo pačiu padidins produktyvumą.
„Dažnai savo darbo erdvėje turime daugiau daiktų negu vietos darbui. Jei darbo vieta netvarkinga ir daiktai neturi savo vietos, greičiausiai tai blaškys ir dėmesį“, – pastebi E. Nemanė.
Visų pirma, patariama rinktis daugiafunkcius baldus su daiktų laikymo sprendimais, išnaudoti visą sienų aukštį ir apsvarstyti įvairius spintelių išdėstymo derinius. Labai patogu, kai po ranka yra kilnojamųjų sprendimų, kaip staliuką ar lentynėlę atstojantis vežimėlis, kurį paprasta nustumti iš vienos vietos į kitą, jis gali puikiai tarnauti ir ne darbo metu.
Žinoma, derėtų nepamiršti sumaniai įsirengti ir spintelių bei stalčių vidaus: stalčiuose naudokite skirtukus ir įvairius dėklus, o lentynose tvarką palaikyti padės dėžės ir dėžutės smulkesniems daiktams.
Nuo chaoso ant stalo apsaugos prie stalviršio tvirtinami laidų tvarkymo sprendimai, pavyzdžiui, specialios laidų dėžutės ar laidiniams įkrovikliams ir ausinėms pakabinti naudojami kabliukai. Galima ir išvis apsieiti be laidų – įsigyti stalinį šviestuvą su įmontuotu telefono įkrovikliu.
Efektyvesniam darbui pašnekovė siūlo šalia ant padėklo ar vežimėlio pasidėti sveikų užkandžių, puodelį arbatos ar stiklinę vandens – taip nereikės lakstyti į virtuvę pirmyn ir atgal. Taip pat darbo vietoje pravartu turėti tai, kas įkvepia ir yra brangu širdžiai: nuotraukų, piešinių, dekoracijų, raštelių.