Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pirmą kartą susitiko su naujuoju Estijos Prezidentu Alaru Karisu – jis į Lietuvą atvyko su darbo vizitu.
Prezidentai aptarė dvišalius santykius, bendradarbiavimą gynybos, regioninio saugumo srityse, o taip pat Šiaurės ir Baltijos šalių formatu.
Šalies vadovas padėkojo už tai, kad Estija pirmoji atskubėjo į pagalbą ir parėmė Lietuvą migrantų krizės akivaizdoje, taip pat už paramą ir bendradarbiavimą, siekiant mūsų šalims svarbių sprendimų Europos Vadovų Taryboje, tokių kaip hibridinių išpuolių pasmerkimas, ir teikiant pasiūlymus Europos Komisijai dėl ES teisenos pakeitimų, kurie užtikrintų skubų ir tinkamą atsaką hibridiniams išpuoliams prieš valstybes nares.
Susitikime Prezidentai susitarė ir toliau dirbti drauge, kad būtų įveikti negalios migracijos iššūkiai ir kitos grėsmės šalių saugumui.
„Džiaugiuosi, kad naujasis Estijos vadovas vienam pirmųjų užsienio vizitų pasirinko Lietuvą. Suprantame, kad tik būdami vieningi ir susitelkę, atremsime iššūkius.
Hibridinė ataka, atliekama pasitelkus nelegalią migraciją, parodė, kad turime ir toliau stiprinti regioninį ir transatlantinį bendradarbiavimą gynybos srityje, o pastangos stiprinti Europos gynybą turi papildyti NATO.
Itin svarbu skirti tinkamą finansavimą gynybos reikmėms. Džiugu, kad tiek Lietuva, tiek Estija rimtai žiūri į šį įsipareigojimą“, – sakė Prezidentas.
Pasak valstybės vadovo, abiem šalims svarbus ir artėjantis Rytų partnerystės aukščiausio lygio susitikimas. Tiek Lietuvos, tiek Estijos ilgalaikis tikslas – saugi ir klestinti kaimynystė Rytuose.
Prezidentai sutarė dėl bendros pozicijos toliau nuosekliai remti Ukrainą, Moldovą ir Sakartvelą eurointegracijos kelyje.
Lietuvos Prezidentas vienu svarbiausių regioninio saugumo užtikrinimo aspektų įvardijo Estijos bendradarbiavimą Astravo AE klausimu, pabrėžęs, kad svarbu ir toliau išlaikyti spaudimą Baltarusijos valdžiai laikytis tarptautinių branduolinės saugos standartų ir neįsileisti nesaugiai trečiosiose šalyse pagamintos elektros į ES vidaus rinką.
Lietuvos ir Estijos vadovai taip pat skyrė dėmesio šalių bendradarbiavimui skirtinguose ekonomikos sektoriuose, klimato kaitos ir energetikos srityse, Trijų jūrų iniciatyvos, Rytų kaimynystės klausimams. Abiejų šalių vadovai susitikime taip pat pabrėžė būtinybę imtis koordinuotų veiksmų kovojant su COVID19 pandemija.