Jau ketvirtą dešimtmetį su lietuvių diaspora glaudžius ryšius palaikantis Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) savo erdvėse diskusijoms sukvietė pasaulio lietuvių bendruomenių narius, akademikus, politikus, Lietuvos mokyklų mokytojus ir moksleivius, pasaulio lietuvius vienijančių Lietuvoje veikiančių organizacijų atstovus bei visus siekiančius geriau pažinti lietuvių diasporos pasaulį.
Spalio 21 d. vykusiame forume, kurį surengė Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB) kartu su VDU ir Draugija pasaulio lietuviams pažinti (DPLP), dalyvavo šiuo metu Lietuvoje viešinti prof. dr. Birutė Galdikas, prof. Algirdas Avižienis, Seimo narė Dalia Asanavičiūtė, Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke, vienų pirmųjų VDU laidų absolventai – Laurynas Misevičius, Pasaulio lietuvių bendruomenės sporto reikalų komisijos pirmininkas ir Gediminas Karoblis, Norvegijos mokslo ir technologijos universiteto (NMTU) Muzikos instituto profesorius, filosofas – bei daugelis kitų garbingų svečių. Renginį globojo LR Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Forume kalbėta apie pasaulio lietuvių bendruomenių veiklą, diasporos ryšį su Lietuvos bendruomenėmis ir organizacijomis ir aptarti Lietuvoje susiorganizavusių pasaulio lietuvių regioninių bendruomenių (pasaulio alytiškių, pasaulio anykštėnų ir kt.) bei jaunimo organizacijų tikslai.
Kauno universitetai tyli dėl „kultūrinės revoliucijos“
– propatria.lt/2021/10/kauno-universitetai-tyli-del-kulturines.html
„Jau ketvirtą dešimtmetį su lietuvių diaspora glaudžius ryšius palaikantis Vytauto Didžiojo universitetas“, „visus siekiančius geriau pažinti lietuvių diasporos pasaulį“. Ne kartą girdėjome kalbant apie armėnų diasporą Prancūzijoje ar rusų Vokietijoje. Kas yra diaspora? Vikipedija aiškina: „Diasporoje gyvenantys žmonės nesiasimiliuoja su aplinkinėmis tautomis, o išlaiko savo kalbą, kultūrą, dažnai konfrontuoja su aplinkine kultūra“ – ar taip yra su lietuviais? Nesiasimiliuoja ir t.t.?
Lietuvių žodynas: „dalies lautos gyvenimas svetur: kurios nors tikybos žmonių gyvenimas tarp kitatikių; nuo seno ~oje gyvena žydai, pasklidę po pasaulį dėl karų, trėmimų ar keliaudami ir prekiaudami.“
Visuotinė lietuvių enciklopedija: „diasporà (gr. išsklaidymas), svetur gyvenanti tautos dalis. Diasporos terminą istorikai dažniausiai taiko žydų bendruomenėms nuo tada, kai Babilono karalystė 586 pr. Kr. užkariavo Judėjos karalystę ir dalis pabėgusių žydų nebegrįžo. Helenizmo epochoje pirmosios didesnės žydų diasporos buvo Egipto Aleksandrijoje ir Antiochijoje. Po 60–70 ir 132–135 sukilimų prieš Romos valdžią didžioji žydų dalis buvo išvaryta iš Palestinos. 2 a. ne Palestinoje jau gyveno apie 5 mln. žydų.“
Pabaigai. Yra tokia „Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Konstitucija“. Žinome, kas yra konstitucija, kai kalbame apie valstybę. Gali būti ir žmogaus kūno konstitucija. Nieko naujo. Tačiau pavadinimas „PLB Konstitucija“ stebina.