Istorinė atmintis nūdienoje gali įkvėpti žmones prisiimti pilietinę ir politinę atsakomybę. Ją stipriai sureikšmina istorinių įvykių dalyvių ir jų liudytojų prisiminimų įamžinimas. Siekiant gyvosios atminties sklaidos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras rengia tremtinio Vyto Miliausko knygos pristatymą. Tai prisiminimų ir pasvarstymų biografinė knyga, pasakojanti autoriaus šeimos istoriją Lietuvai skaudžių istorinių įvykių aplinkybėmis.
„Gyvenau laikotarpiu, kai Lietuva buvo tremiama į Sibirą, kalinama lageriuose ir kalėjimuose, žudoma. Gyvenom susigūžę, pažeminti, privalėjom atsisakyti savo minčių, jautėmės lyg ir nusikaltę, aplink tvyrojo nuolatinės sutemos – tamsa. Nors daugeliui iš mūsų teko tragiškas likimas, mano karta Sibire užgrūdino ištikimybę savo kraštui. Po pusę amžiaus trukusios nuožmios okupacijos ryžtingai pasirinkom kitą – laisvės ir pilietiškumo kelią, leidusį išardyti geležinę uždangą, skiriančią Lietuvą nuo Laisvojo pasaulio. Į mūsų padangę grįžo saulėta diena, grįžo šviesa“, – sako knygos autorius, buvęs Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos (LPKTB) valdybos pirmininkas Vytas Miliauskas.
Ilgus metus rūpinęsis ir skatinęs bendraminčių, ešelonų brolių ir sesių, autentišką tremčių, kančių ir netekčių dokumentavimą, biografiniame kūrinyje autorius įprasmina neišardomai su tėvyne ir jos netekties skausmu, jos didvyriška kova susietą savo ir artimųjų likimą.
Knygą „POST TÉNEBRAS LUX (PO TAMSOS ŠVIESA)“ 2021 m. išleido spaustuvė „Piko valanda“ (Marijampolė). Knygos sutiktuvėse dalyvausiančiųjų laukia trumpa meninė programa, kurią atliks Vilniaus tremtinių choras „Laisvė“. Renginyje pasisakys bendraminčiai: prof. dr. Algis Vyšniūnas, prof. dr. Arvydas Lietuvninkas, tremtinė Rasutė Peslekienė ir knygos autorius Vytas Miliauskas.