Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija (NŠTA), susipažinusi su spalio 12 d. Seimo posėdyje teikiamu Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pakeitimų projektu Nr. XIVP-879, ragina nepritarti šiam projektui.
Pabrėžiame, kad siūlomos įstatymo pataisos kelia daug etinių dilemų ir klausimų, kurie reikalauja rimtų diskusijų visuomenėje. Siūlomi pakeitimai neišdiskutuoti nei su bioetikais, nei su teisininkais, nei su kitais ekspertais. Įstatymo pataisų vertintojai, galimai supainioję privačius ir viešus interesus, neatstovauja visų šios profesijos ekspertų. Atkreipiame dėmesį, kad pagalbinio apvaisinimo klausimų negalima redukuoti tik iki vaisingumo klinikų patiriamų kaštų.
1. Teikiamos pataisos nelogiškos, nenuoseklios.
Vienose teisės akto nuostatose embrionas (kol planuojamas implantavimas) traktuojamas kaip žmogus ir rūpinamasi jo saugojimu, kitose, reguliuojančiuose embrionų naikinimą – kaip medicininė atlieka (pasibaigus jo saugojimo laiku), nors tai yra tas pats embrionas.
2. Embrionų šaldymo termino įvedimas prieštarauja embriono teisinės apsaugos principams, suformuluotiems Europos žmogaus teisių teismo doktrinoje bei Lietuvos Respublikos teisės aktuose.
Įstatymo projekto teikėjai būtinybę įvesti embrionų saugojimo terminą argumentuoja tuo, kad vaisingumo klinikos patirs daug kaštų dėl neterminuoto embrionų saugojimo, o šias lėšas jos neva galėtų panaudoti “medicinos teikimo gerinimui ir plėtrai”. Tačiau embriono apsauga negali būti grindžiama vien ekonominiais, merkantiliniais skaičiavimais.
Europos Žmogaus teisių teismo (toliau EŽTT) doktrina neprilygina embriono daiktui, kuriuo gali būti laisvai disponuojama, pripažįsta, kad embrionui yra reikalinga teisinė apsauga (byla Parrillo prieš Italiją). Lietuvos teisinėje sistemoje žmogaus gyvybę iki gimimo saugo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 4 str. 7 punktas, kuris nustato, kad kiekvienam vaikui iki gimimo turi būti garantuota galimybė būti sveikam ir normaliai vystytis fiziškai bei protiškai. Todėl akcentuodami vien vaisingumo klinikų patiriamą finansinę naštą, įstatymo projekto teikėjai pažeidžia teisėtą embrionų teisinę apsaugą.
3. Egzistuojanti įstatymo įtvirtinta embrionų šaldymo praktika neatitinka naujausių taikomų pagalbinio apvaisinimo būdų, kurie leidžia išvengti perteklinių embrionų kūrimo ir šaldymo bei naikinimo.
Embrionų šaldymas kenkia patiems embrionams: 2014 metais atlikta visų iki tol surinktų elektroninių duomenų ir studijų metaanalizė[1] rodo, kad embrionų konservavimas šalčiu daro didelį poveikį jų DNR ir kad egzistuoja didžiulis žinių trūkumas tiek klinikiniuose tyrimuose, tiek apskritai fundamentaliuose moksliniuose tyrimuose apie žmogaus embrioną. Kituose moksliniuose tyrimuose nurodoma, jog vieno embriono perkėlimas, išvengiant daugiavaisio nėštumo, yra pagrindinis veiksnys, padedantis pasiekti geresnių rezultatų pagalbinio apvaisinimo procedūrų metu.[2]
4. Siūlymas atsikratyti embrionais sudaro paskatą surogacijai.
Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija jau yra užregistravusi Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą, kuriuo numatoma įteisinti gestacinę surogaciją. Toks įstatymas vaiką vertina, kaip daiktą, kurį bet kokia kaina siekia įsigyti suaugusieji, o moterį paverčia išnaudojamu objektu – inkubatoriumi, skirtu kitų tėvų vaikams išnešioti ir pagimdyti. Primename, kad Seimas yra priėmęs rezoliuciją „Dėl visų formų surogacijos pasmerkimo“ (2020 m. birželio 25 d. Nr. XIII-3160), kuria smerkia bet kokios formos surogacijos praktiką, tvirtina, kad bet kokios formos surogacija yra moderni vergovės ir prekybos žmonėmis forma; pabrėžia, kad nėra jokių teisinių ar etinių priežasčių įteisinti šią moteris ir vaikus žeminančią praktiką.
4. Įteisinus surogaciją, būtų pažeidžiama JT vaiko teisių konvencija, nepaisoma vaiko interesų viršenybės principo.
Vaikas šiuo atveju traktuojamas kaip nuosavybė, kuria galima disponuoti. Nėra iki šiol atsakyta į daug moralinių, socialinių ir teisinių klausimų. Tėvai “užsisako” išnešiot jiems sveiką kūdikį, tačiau dirbtinio apvaisinimo atveju iki 10 proc. yra tikimybė apsigimimo.
Tuomet kyla klausimas, kas turės rūpintis neįgaliu vaiku, kai jo pageidavę tėvai, sužinoję apie negalią, vaiko atsisakys? Dabartiniai mokslo duomenys rodo, jog prenatalinė žmogaus gyvenimo fazė daro didžiulę įtaką žmogaus tolimesniam gyvenimui, psichinei ir fizinei sveikatai.
Surogacijos atveju užprogramuojamas vidinis moters konfliktas: moteris, nešiojanti kūdikį ir pagal prigimtį turinti užmegzti su juo ryšį, šiuo atveju stengsis šio ryšio neužmegzti ir prie vaiko neprisirišti, kas gimsiančio kūdikio psichikoje sukelia gilią atmetimo reakciją.
Kūdikiui trauma bus ir tuo atveju, jeigu motina vis tik užmegs ryšį ir prisiriš prie kūdikio, nes itin ankstyvame amžiuje – iškart po gimdymo- jis bus atskirtas nuo jam artimiausio žmogaus. Kas nutiks tada, jei moteris, pagimdžiusi kūdikį, jo nenorės atiduoti? Taip pat kyla ir kiti klausimai. Kada baigiasi surogacija?
Ar kūdikio žindymas yra surogatinės motinystės dalis? Kas bus su vaiku, jeigu nėštumo metu pora iširs (skyrybų ar mirties atveju) ar persigalvos dėl surogacijos?
5. Tokie siūlomi drastiški pokyčiai kelia grėsmę demokratijai ir visuomenės sandarai.
Valdančiųjų šią sesiją bus teikiamas ir tos pačios lyties asmenų partnerystę pripažįstančio įstatymo projektas. Tiek pagal dabartinį, tiek pagal pakeistą teisinį reguliavimą teise pasinaudoti pagalbinio apvaisinimo procedūromis turės ir registruotą partnerystę sudarę asmenys – taigi ir tos pačios lyties asmenų poros.
Taigi, tiek prigimtinės šeimos samprata, motinos ir tėvo vaidmuo, galiausiai vaiko kilmės klausimai – visi šie visuomenėje itin jautrūs klausimai, teikiami vienas po kito, neaptarti visuomenėje, kelia didelę grėsmę tiek demokratijai, tiek pačiai visuomenei.
Nuorodos:
[1] Julia Kopeika, Alan Thornhill, Yacoub Khalaf. “The effect of cryopreservation on the genome of gametes and embryos: principles of cryobiology and critical appraisal of the evidence”// Human Reproduction Update, Vol.21, No.2 pp. 209–227, 2015. Apžvelgtos visos studijos publikuotos prestižinėse elektroninėse duomenų bazėse PubMed, Embase and Cochrane Systematic review, CENTRAL nuo pat jų atsiradimo iki 2014 m. (Bendras mokslinių publikacijų skaičius – 2783).
[2] Wennerholm UB, Bergh C. Perinatal outcome in children born after assisted reproductive technologies. Ups J Med Sci. 2020 May;125(2):158-166. doi: 10.1080/03009734.2020.1726534. Epub 2020 Mar 3. PMID: 32124667; PMCID: PMC7720966.
Tik du skaičiai spėjo apsikeisti vietomis, ir koks stulbinamas lietuviškojo konservatizmo šuolis!
Andrius Švarplys. Kaip greitai keičiasi mūsų konservatizmas
– tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/andrius-svarplys.-kaip-greitai-keiciasi-musu-konservatizmas
Net gyvūnai gina savo vaikus, o mes?
– komentaras.lt/net-gyvunai-gina-savo-vaikus-o-mes/?lang=
,,2021 m. lietuviams buvo leista įsivaikinti 136 vaikus, o užsienin leista eksportuoti 243 vienetus tų „nesvarbių ir niekam nereikalingų vaikų“
Gamta saugo savo gyvybių rūšis nuo išsigimimo, išmirimo dėl ligų, negalėjimo savimi pasirūpinti, neleisdama daugintis tiems, kieno palikuoniams gresia nesveikiems gimti ir per savo palikuonius tą ligą toliau platinti. Žmonės jos įsikišimą pajunta per nevaisingumą, per persileidimus. Galimai ir įgimto homoseksualumo priežastis ta pati – sustabdyti šios kraujo linijos palikuonių dauginimąsi (juk žinoma, jog HoS perduodama giminėje, todėl kiekvienas HoS asmuo savo giminėje ar šeimoje ras kitą HoS asmenį, arba kažkas iš jo tėvų toks yra)..
Todėl ar pagalbinis apvaisinimas, kai vienas iš šeimos narių yra nevaisingas, ar surogatinė motinystė dėl bet kokių priežasčių – ar tai nėra priešinimasis gamtai šeimininkei, skaudžiai atsiliepsiantis ateities žmonijai, mūsų pačių palikuoniams? Ar tuo nekenkiama ateities žmonijos sveikatai, nepasmerksime savo palikuonių sunkiam ligonių gyvenimui, nesveikų, apsigimusių vaikų gimdymui?
Tai – istorija iš serialo, bet juk tokia galima! – Patekęs į bėdą vyras gelbėjosi, prekiaudamas savo sėkla. Ji iškeliavo ir į kitas šalis. Po gal 20 m. susitiko vaikinas ir mergina , pamilo vienas kitą ir netgi vaikelį pradėjo, tuoktis rengėsi. Prasidėję ligos priepuoliai atskleidė, kad jiedu – brolis ir sesuo (nors ji gimė užsienyje, kur gyvenusi bevaikė šeima pasiryžo pagalbiniams apvaisinimui). Dėl kraujomaišos jų vaikeliui gresia silpna sveikata, nepagydoma liga, apsigimimas. Jaunuolių pora, jeigu tuoktųsi ar bent nenutrauktų santykių, nors žino, jog yra brolis ir sesuo, gresia kalėjimas. .
Nesutikčiau su pirmojo sakinio pradžia 🙂 Gamta dažnai klysta, ir to nuginčyti neįmanoma. Kiek vasarą matau nelaimingų mamų su nesveikais vaikučiais vežimėliuose prie jūros, kokie iškankinti tų mamų veidai… O kiek silpnapročių yra tarp mūsų? Dėl jų tiek nelaimių, tiek baisių įvykių keliuse, tiek daug idiotizmo politikoje pasauly. Tik protiškai neišsivystę (debilai) gali sukelti žudynes ir karus. Ar nors kiek psichiškai sveikas žmogus elgtus taip, kaip elgiasi kai kurie pasaulio politikai? Klysta gamta, ir abejoju, kad ji saugo nuo išsigimimo. Gal ir saugo, bet labai jau neveiksmingai.
Daugiau kaip prieš pusę amžiaus, kai mes, studentės, be savo pasirinktos specialybės, buvome ruošiamos ir med. seserų darbui (karo, pandemijų, stichinių ir bet kokių didelių nelaimių atvejams, ligonių ir sužeistųjų slaugai), girdėjau gydytojų nuomonę, jog neturi būti trukdoma nėščiųjų persileidimui, vaisius neturi būti vaistais prievarta įkalinamas motinos kūne, jei gamta nenori leisti jam gimti. Esą, persileidimo priežastis – vaikas gims nesveikas, arba apsigimęs. Pvz., tai gali būti psichikos ligos. Kiek dabar turime nestabilių, įv. psichikos nukrypimų turinčių vaikų ir jaunimo. O tai jau (pro)anūkai ir mano bendraamžių, kurios su gydytojų pagalba išsaugojo savo vaisių. Bėda ta, kad su kiekviena nauja karta iš jų gimė vis stipriau pasireiškiančių požymių turintys palikuoniai.
Nežinau, koks šiandien mokslo požiūris į persileidimo stabdymą (o ypač iš tiesų išmanančių, sąžiningų gydytojų), tačiau tiek, kiek žinau tų laikų sulaikymo atvejų, iš tiesų tai buvo arba fiziniai, arba net dvasiniai ligoniai. Kol jų mamos jaunos ir stiprios, jie prižiūrimi. Tačiau mamos mirė, ir jie liko svetimų rankų malonei. Šiandien per TV rodo, kaip „puiku” slaugyti neįgalų vaikelį. Taip, galime džiaugtis tuo, kad vaikelis turi, kas juo rūpinasi. Tačiau jų mamos ne amžinos, o tokios mamos – juolab išsekintos, visai ne geležinės sveikatos!
Ar gimdymas bet kokia kaina, griebiantis įvairiausių gudrybių, nėra eksperimentas, kurio padarinys – pusė ar ir daugiau bejėgių pasirūpinti savimi šalies piliečių neturi, kas jais pasirūpina? Ir tai visai ne pensinio amžiaus piliečiai.
Beje, kiek pamenu, ir Seime yra problemų turinčių. Taigi, tikint mano jaunystės laikų perspėjimais, jų vaikai turės dar rimtesnių sveikatos nukrypimų.
Labai daug ko nežinau…
Nežinau, ar kas nors darė tyrimus – žmonių, gimusių sustabdžius persileidimą, sveikatos istoriją? Koks nuošimtis sveikų gimsta ir vėliau nesuserga įkyriomis ligomis; kokiomis ligomis serga silpnos sveikatos gimusieji.
Įdomus faktas tai, kad Izraelyje vos gimusiam kūdikiui nustatomi kai kurie jo organų defektai, kurie baigtųsi sunkiomis ligomis ir priešlaikėmis mirtimis. Kai kurie defektai iš karto pašalinami, ir jis su jais susijusiomis ligomis nesusirgs.
Tada, kai tai sužinojau (prieš ~25 m.), tai buvo kai kurie širdies defektai. Ar dar kas buvo nustatoma – nežinau. Pas mus tada dar to nedarė. Įdomu,
– ar tuos defektus turėję Izraelio kūdikiai nešioti be jokių bėdų, ar gimė irgi po sulaikymo?
– Ar jau ir mūsų ligoninėse naujagimiai tikrinami dėl galimų būsimų ligų, ir jas sukeliantys defektai pašalinami?
Ekspertai nepritaria dirbtinio apvaisinimo liberalizavimui
– propatria.lt/2021/10/ekspertai-nepritariama-dirbtinio.html
Pritariu Žemynai ir kitiems komentatoriams. Nežiūrint gimstamumo mažėjimo, dirbtinis apvaisinimas neturi būti liberalizuotas. Tiesiog tai prieštarauja etikai, moralei (embrionų užžšaldymas ir t.t.).
Neprieštaraučiau vienintelei formai – dirbtiniu moters apvaisinimu sperma. Pvz., jei moteris vieniša, neturi vyro, taip pat nenori įsipareigoti, susisaistyti su vyru ir t.t. bet nori turėti vaikų.
TAD LEISTINAS (GAL NET SKATINTINAS) MOTERS DIRBTINIS APVAISINIMAS SPERMA, TAČIAU AUGINTI EMBRIONUS, MANAU, YRA NEHUMANIŠKA, AMORALU, GAL NET NUSIKALSTAMA. PANAŠIAI KAIP ABORTAI – KURI TAIP PAT TURI BŪTI DRAUDŽIAMI.
Be jokių padarinių sveikatai? 🙁
Sudėtinga jaunos moters lyties keitimo kelionė: tapo vyru, o vėliau suprato, kad tai milžiniška klaida
– delfi.lt/plius/pasaulis/sudetinga-jaunos-moters-lyties-keitimo-kelione-tapo-vyru-o-veliau-suprato-kad-tai-milziniska-klaida.d?id=88649055
Iš The Economist
Na, kaip moteris gali tapti vyru su pilnai veikiančiu peniu, kuris gali apsėklinti? Ar ji tarėsi su Tamsta? Ne? Tai ko pergyventi, ką? 🙂
Tie, kas vaikams bruka į galvą mintį, kuri patiems net nebūtų gimusi jų galvoje, ne nuo tokių dalykų lyties keitimą reklamuoti pradeda? Stebuklas, kad Delfis tai įdėjo. Gaila, nemokamai to neperskaitys – tik prenumeratoriams. Nors būtent toks turėtų atsirasti visuose portaluose nemokamai.
Šalin rankas nuo liberalizmo vertybių!
Kažkur kažkas atliko tyrimą, jog Lietuvoje per mažai vaikų gimsta. Kažkas kitas nuramino, jog ne tai svarbu, kiek gimsta, svarbu, kad per mažai gyventojų.
Ar šis sakinys pasitarnaus leidimui laisviau importuoti pigesnę darbo jėgą?