Šiandien, rugsėjo 27 d. 41-ą kartą minima Pasaulinė turizmo diena, skirta paskatinti turizmo plėtrą ir užmegzti kultūrinius ryšius. Lietuvoje prie turizmo vystymosi prisideda ir Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA), finansuodama projektus, kviečiančius atrasti įdomiausius šalies kampelius.
Skirta ir vietiniams, ir užsieniečiams
Turizmo skatinimas – viena iš Europos Sąjungos investicinių krypčių. 2014-2020 metų finansiniu laikotarpiu LVPA pasirašė 79 turizmo krypties projektų sutartis, kurioms buvo skirtas daugiau nei 24 mln. eurų finansavimas. Šiuo metu LVPA partnerių baigti arba vis dar įgyvendinami projektai pagal tris priemones, nukreiptas į Lietuvos vidaus turizmo plėtrą.
„Džiaugiamės, kad LVPA partnerių vykdomų turizmo projektų rezultatai tiesiogiai pasiekia žmones ir skatina juos atrasti gimtąjį kraštą, keliauti įvairiais būdais ir pažinti savo kultūrą bei gamtą“, – teigia LVPA investicijų valdymo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Arūnas Burinskas.
Projektus įgyvendinantys autoriai ne tik kuria naujus maršrutus, bet atnaujina informaciją, stendus, nuorodas į gerai pažįstamus objektus, pristato juos ne vien lietuvių kalba, bet ir užsienio kalbomis ar net brailio raštu.
Įdomiausios lankytinos vietos
Pagal priemonę „Prioritetinių turizmo plėtros regionų e-rinkodara“ Druskininkų savivaldybės administracija baigia įgyvendinti projektą „Druskininkai legendų takais“,
Pasirašius sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra (toliau – LVPA) šiam projektui skirta beveik 205 tūkst. Eur Europos regioninės plėtros fondo investicijų, o bendra projekto vertė siekia 240 tūkst. Eur.
Druskininkų kurorte bei apylinkėse gausu įspūdingomis legendomis apipintų gamtos ir kultūros paveldo objektų, įvairių turistinių maršrutų, kuriuos lankant galima praleisti ne vieną dieną. Sudaryti maršrutai siekia beveik 100 kilometrų ir jame besidomintys aplanko net 40 objektų, apie kuriuos plačiau galima ne tik perskaityti, bet ir išgirsti audio gide mobiliojoje programėlėje.
Apdovanoja akyliausius
Labiau besidomintys gamta kviečiami į pamario kraštą, kuriame įgyvendinamas Šilutės rajono savivaldybės administracijos vykdomas projektas „Pažink pamario kraštą keliaudamas paukščių keliu“. Jo vertė daugiau nei 233 tūkst. eurų iš kurių LVPA finansuoja beveik 200 tūkst. eurų.
Projekto veiklų autorius, gamtos gidas Borisas Belchevas pastebi, kad šią vasarą lietuviai vis dažniau leidosi į gamtos pažinimo keliones, taip pat auga susidomėjimas ornitologija.
Internetiniame puslapyje pauksciukelias.lt turistai kviečiami žaisti „Paukščių kelio“ žaidimą, kurio tikslas – aplankyti bent 9 iš 27 vietų, kuriose QR kodo ar mobilios programėlės pagalba pristatomas tose vietose gyvenantis paukštis, jo būdo ypatybės ir net garsai, kuriuos jis skleidžia. Tai padarę gauna dovanų paukščių žinyną.
„Visi lankytojai nori išvysti jūrinį erelį, kuris pamaryje skraido ištisus metus ir jį pastebėti nesunku – šio paukščio išskleistų sparnų plotis siekia 2,5 metro. Galime pasidžiaugti, kad Nemuno deltoje įsikūrusios 25 jūrinio erelio poros, o Kuršių mariose – 10, visos jos per metus išperi 1-2 jauniklius“, – pasakoja B.Belchevas, kviečiantis į pamarį užsukti ištisus metus, nes šis projektas suteikia galimybę susipažinti su paukščiais, bet kokiu laikotarpiu.
Keliauti – ir automobiliu
Lietuvos kempingų asociacija įgyvendino projektą „Nacionalinių autoturizmo maršrutų e.rinkodara“, kuriam buvo skirtas daugiau kaip 130 tūkst. eurų finansavimas pagal LVPA priemonę „Prioritetinių turizmo plėtros regionų e-rinkodara“.
Projekto metu sukurtas turinys patalpintas tinklalapyje www.campingroutes.com lietuvių, lenkų, prancūzų, vokiečių ir anglų kalbomis skatinant ir vietinį turizmą, ir pritraukiant užsienio svečius. Sukurti devyni automobiliu ar kemperiu įveikiami maršrutai po įvairius Lietuvos regionus įtraukiant lankytinus objektus. Planuojant kelionę nurodyti ir ne tik atstumai, bet ir laikas, kiek jo prireiks keliaujant iš vienos vietos į kitą, lankytinos vietos ne tik aprašytos, bet ir įdėtos jų nuotraukos.
Besidomintiems istoriniu ir kultūriniu Lietuvos paveldu verta užsukti į tinklalapį www.jewish-heritage-lithuania.org, kuris pristato Žydų kultūros paveldo kelio asociacijos įgyvendintą projektą „Žydų kultūros paveldo prioritetiniuose turizmo regionuose Lietuvoje e-rinkodara“, kurį taip pat finansavo LVPA.
Elektroniniuose žydų kultūros paveldo Lietuvoje vartuose lankytojai ras per 100 lankytinų objektų, tarp kurių sinagogos, kapinės ir žudynių vietos, žydų kvartalai bei kitos atminimo vietos su jų istorijomis ir adresais. Keliauti padės sudaryti maršrutai ir paveldo žemėlapis.