Rugsėjo 14 d. po vasaros pertraukos, įvyko septintasis šių metų Etninės kultūros globos tarybos (EKGT) posėdis.
Neatsižvelgiama į siūlymus dėl etinės kultūros finansavimo
Pirmiausiai posėdyje buvo aptartas etninės kultūros finansavimo per Lietuvos kultūros tarybą (LKT) klausimas. Buvo pažymėta, kad per menko etninės kultūros finansavimo klausimą EKGT kelia jau ne vienerius metus. EKGT savo siūlymus kaip būtų galima pagerinti susidariusią nepalankią etninei kultūrai padėtį išspręsti yra išdėsčiusi ne viename LKT adresuotame rašte, aptarusi susitikimuose su LKT vadovybe bei Kultūros ministerijos, Seimo Kultūros komiteto atstovais.
Esminiai EKGT pasiūlymai yra: didinti etninės kultūros projektams skiriamų lėšų sumą (šiuo metu etninės kultūros ir nematerialiojo kultūros paveldo programai yra skiriama tik 350 000 EUR), grąžinti etninę kultūrą į sričių sąrašą, vertinant etninės kultūros projektus atsisakyti tarpsritiškumo pirmenybės. Deja, rengiant ir tvirtinant naujas LKT veiklos gaires, į šiuos EKGT siūlymus buvo neatsižvelgta.
Nutarta EKGT siūlymus dėl etninės kultūros finansavimo pateikti raštu, adresuotu naujai sudarytai LKT. Nuspręsta susitikti su naujai išrinktaisiais LKT nariais bei Kultūros ministerijos atstovais. Numatyta pasiūlymus dėl etninės kultūros finansavimo pateikti ir regionuose veikiančioms Regioninėms taryboms.
Permainų etninės kultūros finansavimo srityje nutarta siekti ir pakartotinai kreipiantis į Seimo Kultūros komitetą bei bendradarbiaujant su Kultūros ir meno taryba.
Numatyti darbai pagal Kultūros paveldo išsaugojimo ir aktualizavimo politikos 2020–2024 m. veiksmų planą
Posėdyje taip pat aptarti EKGT įsipareigojimai pagal Kultūros paveldo išsaugojimo ir aktualizavimo politikos 2020–2024 m. veiksmų planą. Nutarta artimiausiu metu surengti EKGT darbo grupės pasitarimą dėl sutartinių giedojimo tradicijos perdavimo ir puoselėjimo centrų kūrimo Šiaurės ir Rytų Lietuvoje metodinių gairių parengimo, pakviečiant Lietuvos nacionalinio kultūros centro (LNKC) atstovus.
Nuspręsta EKGT lėšomis užsakyti Suvalkijos (Sūduvos) ir Dzūkijos (Dainavos) gyventojų savimonės tyrimą, kuriuo būtų išaiškinta vyraujanti gyventojų nuomonė dėl šių regionų pavadinimų.
EKGT Kultūrinio turizmo darbo grupei pavesta išnagrinėti pastaraisiais metais naudotą Kultūros kelių sertifikavimo tvarką ir pateikti savo siūlymus.
Patvirtinta Suvalkijos (Sūduvos) etnografinio regiono vėliava
Posėdyje buvo aptartas ilgas Suvalkijos (Sūduvos) regioninės tarybos nueitas kelias kuriant ir derinant regiono vėliavą. Atsižvelgdama į tai, kad ateinantys 2022-ieji Seimo yra paskelbti Sūduvos metais, Taryba nutarė patvirtinti sukurtą ir su Lietuvos heraldikos komisija (LHK) suderintą Suvalkijos (Sūduvos) vėliavą.
Suvalkijos (Sūduvos) etnografinio regiono heraldiniai ženklai buvo suderinti su Lietuvos heraldikos komisija (LHK) jau 2015 metais. Šiemet regiono heraldiniai ženklai buvo dar kartą apsvarstyti Suvalkijos (Sūduvos) regioninėje taryboje ir nutarta kreiptis dėl galutinio jų įteisinimo. Suvalkijos (Sūduvos) tarybai inicijuojant, 2021 m. birželio 21 d. Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu patvirtintas Suvalkijos (Sūduvos) herbas.
Daugiau žinių apie Suvalkijos (Sūduvos) heraldinius ženklus rasite čia.
Aptarti būsimi renginiai
EKGT posėdyje taip pat aptarti net keturi būsimi renginiai. Pirmiausia tai Etninės kultūros globos tarybos ir jos regioninių padalinių 20-mečio šventė. Sutarta, kad ji vyks spalio 1 dieną Lietuvos liaudies buities muziejuje. Į ją pakviesti EKGT bei Regioninių tarybų nariai, buvę vadovai bei garbės svečiai. Pirmojoje renginio dalyje bus apžvelgti svarbiausi per 20 metų nuveikti darbai ir svarbiausi nūdienos išūkiai, antrojoje – bus pristatyts regionų kulinarinis paveldas, folkloras ir kita.
Su Tarybos 20-mečio minėjimu siejasi ir kitas suplanuotas renginys – forumas „Etninės kultūros vaidmuo Lietuvos politikoje“, kurį EKGT siekia surengti kartu su Prezidentūra. Į šį renginį būtų pakviesti visų svarbiausių šalies valdžios institucijų atstovai ir aukščiausiu lygiu aptartos svarbiausios etninės kultūros plėtros kliūtys bei problemų sprendimo galimybės.
Svarbus EKGT renginys, kuriam jau visiškai pasirengta – spalio 7 d. vyksiantis seminaras Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados rengėjams ir dalyviams. Daugiau žinių apie tai galima rasti čia.
Dar vienas Tarybos numatytas renginys, bus surengtas kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija. Tai seminaras apie etninės kultūros įtraukimą į kaimo turizmą. Ketinama surengti diskusiją su kaimo turizmo srities atstovais, kurioje būtų apsikeista mintimis apie etninės kultūros itraukimą į kaimo turizmą. Seminaras, Tarybos nuomone, atsižvelgiant į pandeminę padėtį šalyje galėtų būti įvykti nuotoliniu būdu.
EKGT yra Seimo ir Vyriausybės ekspertas ir patarėjas etninės kultūros valstybinės globos ir politikos klausimais. EKGT yra atskaitinga Seimui.
Parengta pagal EKGT pranešimą
” Buvo pažymėta, kad per menko etninės kultūros finansavimo klausimą EKGT kelia jau ne vienerius metus.” Kas per nesąmonės, kiek gi galima ? Paskaičiuokit kiek kainuoja modernizavimas: pederastija, ukrainiečių, baltarusių, moldavų, o dabar dar musulmonų integracija. Būkim modernus europiečiai. Nešvaistykim tam, kas senei turėjo išnykti. Lietuviai visada buvo už svetimus, o dabar bus už savus ? Nesvaikit.
Neturiu ką ir pridurti. Tiesai.
Ar pastebėjote, kaip dabar madingos musulmoniško stiliaus barzdos Lietuvoje? Kas antras ar kas trečias lietuvis tokias užsiželdino ir išdidžiai nešioja. Įskaitant visokius sportininkus, virėjus (lietuviškai – šefus), taip vadinamus politologus, o kur dar politikieriai… Kaip laisvamanis, regiu nenumaldomą katalikybės saulėlydį Marijos žemėje. Gal sulauksiu, kai teisėtai bus galima turėti kelias žmonas? Kitas klausimas, ar tai labai brangiai kainuotų? Kuklių santaupų aiškiai neužteks.
Šiaip jau maitinimo įstaigų virėjams neturėtų būti leidžiama barzdos virš patiekalų kratyti. Nehigienično. Arba nusiskuti, arba apsiriši.