Neeilinės Seimo sesijos metu svarstant teisės aktų pakeitimus dėl migrantų antplūdžio iš Baltarusijos pusės, Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovai teigia, jog svarbiausia užtikrinti tinkamą pagalbą ne tik pabėgėliams, bet ir miestelių bendruomenėms, kuriose suteikiamas laikinas prieglobstis nelegaliai sieną kirtusiems asmenims.
„Geriausia, jei savivaldybėms būtų skiriama konkreti suma už kiekvieną priimtą žmogų – tai atrodytų kaip teisingiausias variantas. Mes užkrauname papildomus reikalavimus, todėl reikia nustatyti ir atitinkamą kompensavimą.
Mūsų savivalda susiduria su atsakomybe tinkamai priimti prieglobsčio laukiančius žmones, skiria tam savo miestelių viešąsias erdves, kitą infrastruktūrą.
Ši krizė sujaukė įprastą gyvenimą ir atnešė papildomų rūpesčių, kurie sukuria alternatyvius kaštus“, – sakė Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Ričardas Juška.
Per pastarąjį metą Lietuvos-Baltarusijos sieną nelegaliai kirto maždaug 1700 asmenų. Dėl nuolat augančio srauto Vyriausybė praėjusią savaitę paskelbė ekstremalią padėtį bei numatė pasienyje statyti fizinę užkardą.
Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Eugenijaus Gentvilo teigimu, pasienio užtvarai skiriama itin daug dėmesio, tačiau į hibridinės agresijos grėsmes reiktų žvelgti kur kas plačiau.
„Užtvara yra tik vienas iš įrankių visame priemonių komplekse, nereikia jos taip sureikšminti. Matau daug pykčio, nukreipto į migrantus, tačiau kaltinti juos būtų trumparegiška, nes šioje krizėje jie yra tik įrankis – pagrindinis kaltininkas yra autoritarinis A. Lukašenkos režimas.
Žinoma, mes iki galo nežinome, kas yra tie žmonės atėję iš Baltarusijos pusės, todėl būtina skirti resursų padidintam saugumui mūsų pasienio miesteliuose užtikrinti.
Su migrantais privalome elgtis pagal visus tarptautinės teisės standartus – vaikams, asmenims su specialiais poreikiais reikia suteikti būtiną medicininę ir kitą pagalbą, tačiau nepamirškime ir vietos žmonių interesų.
Mes kaip valstybė turime prievolę atsakyti ne tik prieš savo piliečius, bet ir prieš Europos Sąjungos piliečius“, – teigė E. Gentvilas.
Seniai yra aišku, kad valstybėms gyvenant be sienų kontrolės svarbiausia yra lietuvybės klestėjimas pasienių savivaldybėse, ypač Pietryčių savivaldybių atveju. Tačiau Alytaus kaip pasieninio traukos centro atžvilgiu per 30 metų buvo vykdoma ne kūrimo ,o griovimo politika ir viskas valstybiškai buvo kišama Kaunui, viduryje šalies esančiam, taigi neturinčiam jokios strateginės reikšmės lietuvybės puoselėjimui.
Gentvilas iki šiol šito nematė, pakraščių savivaldybių svarbos nematė…