Liepos 9 dieną iš Nidos į Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejų atkeliauja kilnojamoji Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Pajūrio akmens amžiaus keramika“. Parodos atidarymą lydės keturias dienas truksianti mokymo renginių programa, kviesianti prisijungti vasaros sostinėje poilsiaujančias šeimas.
„Vasarą pajūris pilnas žmonių, tad norime pakviesti poilsiaujančias šeimas prisijungti prie interaktyvių archeologinių kasinėjimų Palangos paplūdimyje, prie tilto. Tokias pamokas pirmą kartą surengėme pernai. Jau tada sulaukėme didelio tėvų ir vaikų susidomėjimo. Šiemet tikimės palankaus oro ir dar daugiau užsiėmimų dalyvių“, – sakė Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovė Ieva Luckutė.
Liepos 7–8 dienomis nuo 12 iki 17 valandos Palangos paplūdimyje padarytoje archeologinėje perkasoje mažieji galės pasijausti tikrais archeologais. Naudodami menteles, kibirus, kauptukus ir kitus archeologų kasdienio darbo įrankius dvi dienas vyksiančioje pamokoje jie ieškos molio šukių, titnago, kaulo ir rago dirbinių.
Kitos pamokos – molio dirbtuvės ir pasakojimai apie keramikos restauravimą – vyks liepos 9–10 dienomis Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje.
Visų šių pamokų šerdis – tai liepos 9 dieną 17 val. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje atidaroma paroda „Pajūrio akmens amžiaus keramika“. Ši paroda supažindins su pajūryje archeologų aptiktais išskirtiniais keramikos radiniais ir atskleis, ką ir iš kokių indų valgė akmens amžiaus žmonės, koks buvo jų gyvenimo būdas ir kokias molio dirbimo technologijas taikė skirtingų kultūrų atstovai.
Parodos eksponatai ir joje pristatomas pasakojimas apima dviejų tūkstantmečių akmens amžiaus keramikos istorijos laikotarpį. Pristatomi ne tik tikri keramikos radiniai, restauruoti Lietuvos nacionalinio muziejaus restauratorių Jono Petuchovo ir Eglės Odinienės, bet ir Vilniaus puodžių cecho atkurti akmens amžiaus indai.
Liepos 7–8 d. 12–17 val. „Archeologas vienai dienai“ (Palangos paplūdimyje prie tilto)
Archeologiniai tyrimai mažiesiems smalsuoliams. Kartu su muziejaus švietėjais ir archeologais turėsite galimybę paragauti archeologo duonos ir patirti tikrą atradimo džiaugsmą archeologinėje perkasoje.
Liepos 9 d. 17 val. parodos „Pajūrio akmens amžiaus keramika“ atidarymas
Paroda „Pajūrio akmens amžiaus keramika“ – tai gausi savo įvairove kolekcija, pristatanti Nidos, Alksnynės (netoli Juodkrantės) ir Šventosios akmens amžiaus gyvenviečių keramiką. Palangos Jono Šliūpo muziejuje.
Keramika – vienas seniausių amatų, akmens amžiuje iš esmės pakeitusių žmonių gyvenimą. Šaltą rytą išsivirti mėtų arbatos, po medžioklės pasimėgauti stirnienos troškiniu, tamsią naktį įžiebti ruonio taukais šviečiančią lempą buvo galima tik dėl keramikos. Moliniai puodai, dubenys ir taurės buvo naudojami kasdien ir nuolat dužo. Jų šukės įmintos žemėje, užpustytos ar paskendusios gulėjo tūkstantmečius, kol buvo atrastos archeologinių tyrimų metu. Akmens amžiaus gyvenvietėse randamos puodų šukės šiandien yra vienas pagrindinių šaltinių, pasakojančių apie tų laikų žmogų.
Indų svilėsiai pasakoja, ką valgė pirmieji pajūrio medžiotojai, žvejai ir gyvulių augintojai. Keramikos molio masės receptų ir indų formų skirtumai leidžia suprasti skirtingas visuomenes, kultūras ir nuspėti jų susidūrimų padarinius. Puodų ornamentai kviečia pažinti 4–3 tūkstantmečių pr. Kr. meną.
Paroda vyks:
- Liepos 9 d. – rugpjūčio 8 d. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje, Palangoje.
- Nuo rugsėjo 22 d. – Kretingos muziejuje, Kretingoje.
Ši Lietuvos nacionalinio muziejaus rengiama kilnojamoji paroda yra Lietuvos kultūros tarybos iš dalies remiamo projekto „Archeologijos dienos Nidoje. Pajūrio akmens amžius“, kurį rengia VŠĮ „Akiračiai“, dalis.
Liepos 9–10 d. 14–20 val. užsiėmimai šeimoms su vaikais ir suaugusiesiems
Akmens amžiaus žmonės buvo ne ką prastesni menininkai nei mes. Ant uolų išpaišyti nuostabūs gyvūnai ir išskirtinai kruopščiai pagaminti moliniai, mediniai ir kauliniai dirbiniai iki šiol žavi mokslininkus. Jono Šliūpo muziejaus kiemelyje turėsite progą susipažinti su istorine keramika ir jos puošyba bei patys išbandyti šį nelengvą užsiėmimą.
Molio dirbtuvių edukacinė programa „Menas akmens amžiuje“
Kada? Liepos 9–10 d. 14–20 val.
Kur? Jono Šliūpo muziejuje
Kam? Šeimoms su vaikais
Ar kada smalsavote, kas gi nutinka su archeologiniais radiniais, kai jie patenka į muziejų? Savo darbo paslaptis pasirengęs atskleisti muziejaus restauratorius, kuris jums papasakos apie archeologų aptinkamus keraminius dirbinius ir jų restauravimo bei atkūrimo subtilybes.
Keramikos restauravimo pristatymas „Nuo šukės iki puodo“
Kada? Liepos 9–10 d. 14–20 val.
Kur? Jono Šliūpo muziejuje
Kam? Šeimoms su vaikais.
Lietuvos nacionalinis muziejus tai vienas pirmųjų muziejų Lietuvoje, įkurtas 1855 metais. Šiandien muziejus saugo daugiau nei 1,5 mln. eksponatų ir vienija vienuolika padalinių, iš kurių aštuoni veikia Vilniuje, trys – Lietuvos regionuose. Tai didžiausia Lietuvos kultūros paveldo saugykla, atspindinti šalies istorijos raidos etapus nuo akmens amžiaus iki šių dienų, siekianti supažindinti su svarbiausiais Lietuvos istorijos reiškiniais ir įvykiais, kurie lėmė visuomenės raidą ir formavo šiuolaikinės Lietuvos tapatybę.