Vienos įtakingiausių energetikos organizacijų pasaulyje – Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) – valdyba šiandien oficialiai pakvietė Lietuvą tapti šios organizacijos nare.
Tai padės Lietuvai užsitikrinti aukščiausio lygio energetikos ekspertų pagalbą pereinant prie klimatui neutralios energetikos, stiprinant valstybės energetikos inovacijų politiką, didinant energetinį efektyvumą.
Lietuva taip pat yra pasirengusi dalintis savo ekspertinėmis žiniomis apie žaliąją transformaciją bei inovacijų diegimą energetikos sektoriuje. TEA atliktoje Lietuvos energetikos sektoriaus peržiūroje ypač teigiamai įvertintas parėjimas prie atsinaujinančios energetikos, unikaliu pripažintas Lietuvoje naudojamas nutolusių elektros iš AEI (atsinaujinančių energetikos išteklių) vartotojų modelis. Lietuva jau dabar yra tarp TEA šalių-lyderių pagal AEI dalį galutiniame energijos suvartojime.
„TEA yra solidžiausias energetikos žinių centras pasaulyje, analizuojantis visą sektorių ir aktyviai dalyvaujantis pasauliniame dialoge energetikos klausimais, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys. – TEA vertybės ir tikslai atitinka mūsų ilgalaikius energetikos sektoriaus tikslus – konkurencingumą, patikimumą, poveikio aplinkai mažinimą ir inovacijas. Tad ketiname aktyviai prisidėti prie TEA veiklos, kuri kartu su pasaulio šalimis formuoja energetikos politiką saugiai ir tvariai ateičiai“.
TEA pataria valstybėms narėms energetikos politikos formavimo klausimais, teikia informaciją apie tarptautinę naftos rinką ir kitus energetikos sektorius, yra pasirengusi reaguoti į naftos tiekimo sutrikimus.
Lietuva stojimo procedūros reikalavimus įgyvendinimo ypatingai greitai – kvietimas tapti TEA nare gautas per dvejus metus. Palyginimui, paprastai stojimo procedūra užtrunka mažiausiai trejus metus. Pasak ministro D. Kreivio, per tokį trumpą laiką gautas kvietimas tapti TEA nare tik dar kartą įrodo, kad Lietuvos energetikos sektorius yra pakankamai stiprus ir konkurencingas.
Susitarimą dėl Lietuvos narystės TEA dar turės ratifikuoti Seimas. Tikimasi, kad tai įvyks šiemet.
Šiuo metu TEA narėmis yra 30 šalių. Lietuva yra antroji iš Baltijos valstybių, tampanti TEA nare. Prieš kelis metus prie jos jau prisijungė Estija.
Prof. Jonas Grigas. Kas suka civilizacijos ratą?
– pozicija.org/prof-jonas-grigas-kas-suka-civilizacijos-rata/
Gal LR ekonomikos ir inovacijų m-ja?