Gegužės 14 d. 15 val. Vilniaus dailės akademijos prieigose, lauke (Malūnų g. 5, Vilniuje) vyks Pilietinio pasipriešinimo dienos paminėjimas ir mokomojo leidinio „Pilietinio pasipriešinimo abėcėlė“ pristatymas. Patarimai, kaip kovoti be ginklų“ pristatymas. Tokio pobūdžio leidinys per 30 metų yra išleistas pirmą kartą, sujungus Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) bei Vilniaus dailės akademijos (VDA) bendruomenės jėgas.
Gegužės 14 d. Lietuvoje yra minima kaip Pilietinio pasipriešinimo diena. 1972 m. protestuodamas prieš Lietuvos okupaciją ant Laisvės aukuro save paaukojo Romas Kalanta ir taip įpūtė naują jėgą Tautos pasipriešinimui.
Kovoti už savo valstybę, už savo gyvenimo būdą, vertybes reikia pradėti jau taikos metu, o susidūrus su agresoriumi – tik pritaikyti naujas kovos formas. Viena iš jų yra prieinama bet kuriam Lietuvos gyventojui – tai nesmurtinis pilietinis pasipriešinimas.
Susitikime:
– išgirsite trumpą knygelės bendraautorių žodį;
– pamatysite knygelės piešinių-patarimų ekspoziciją;
– nusifotografuosite prie įspūdingos foto-sienelės;
– gausite dovanų knygelę „Pilietinio pasipriešinimo abėcėlė. Patarimai, kaip kovoti be ginklų“;
– jūsų vaikai galės suteikti spalvas knygelės piešiniui ir gauti dovanų;
– galėsite savo rankomis susikurti originalius marškinėlius ir pasiimti juos dovanų;
– galėsite pateikti idėjų, kaip kovoti be ginklų ant „Minčių sienos“;
– galėsite susitarti dėl pilietinio pasipriešinimo kursų Jūsų bendruomenei.
Leidinys „Pilietinio pasipriešinimo abėcėlė. Patarimai, kaip kovoti be ginklų“ gimė įgyvendinant vieną svarbiausių Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie KAM užduočių – šviesti, mokyti visuomenę, kaip krizės atveju ji galėtų neginkluotais pasipriešinimo būdais prisidėti prie valstybės gynybos.
Leidinys parengtas bendradarbiaujant Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentui prie KAM ir VDA, kurios studentai originaliais piešiniais iliustravo pateiktus pilietinio pasipriešinimo patarimus. Tai tapo puikiu pavyzdžiu, kaip skirtingos institucijos ir skirtingos kartos gali siekti tų pačių tikslų.
Šios knygelės tikslas – supažindinti skaitytoją su pilietinio (neginkluoto) pasipriešinimo tikslais, strategijomis, taktika, „ginklais“ bei jų „šaudmenimis“ remiantis tiek šios srities korifėjaus Džino Šarpo (Gene Sharp), tiek ir kitų autorių bei pilietinio pasipriešinimo pavyzdžių patirtimi (įskaitant ir pačios Lietuvos bei leidinio redaktoriaus sukauptą patirtį).
Leidinys yra tarsi atmintinė tiems, kurie baigė Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos Pilietinio pasipriešinimo kursą Nr. 1 (pradėtas vesti 2019 m.) arba Lietuvos šaulių sąjungos organizuojamus nesmurtinės kovos kursus (pradėti vesti 2018 m. pabaigoje). Ši atmintinė bus lengvai suprantama ir bet kuriam kitam piliečiui, nes teorinėje dalyje gausu pavyzdžių, o pagrindinę turinio dalį sudaro patarimai, iliustruoti piešiniais.
Beje, knygelėje esantys piešiniai skirti ne tik suaugusiems skaitytojams nagrinėti, bet ir vaikams spalvinti. Siekiame, kad ir mažiausieji mūsų šalies piliečiai pamažu prisijaukintų suvokimą, jog priešintis galime visi.
O praktinis pilietinio pasipriešinimo išbandymas prasidės rytoj – Vingio parke.