Seimas po pateikimo pritarė Kęstučio Vilkausko teiktam socialdemokratų projektui, kuriuo siekiama, kad išskirtinėms Lietuvos vietovėms – Seniesiems Trakams ir Trakams, Kernavei, Vilniaus miesto senamiesčiui ir Kauno miesto senamiesčiui – būtų suteiktas specialus – Lietuvos istorinės sostinės – statusas.
„Šiose teritorijose esantys ypatingos reikšmės kultūros paveldo ir gamtos vertybės būtų ne tik išsaugotos, bet ir taptų dar patrauklesnės ir vis gausiau lankomos vietos ir užsienio turistų, racionaliai išplėtojus šiuolaikinę infrastruktūrą“, – savo siūlymą pagrindžia K. Vilkauskas.
Specialusis statusas galėtų palengvinti ir kai kurių įsisenėjusių klausimų sprendimą, pavyzdžiui, istorinę ir kultūrinę vertę turinčių privačios nuosavybės vertybių restauravimo ir apsaugos. Šiuo metu daugelis vertingų pastatų sostinėje stovi apleisti ir apdangstyti apsauginiais apdangalais.
Siūloma keisti Teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo 3 straipsnį.
Siūlomu pakeitimu būtų sukurtos teisinės prielaidos suteikti tokį specialų statusą gyvenamosioms vietovėms ar gyvenamųjų vietovių teritorijų dalims. Tuomet, taikant įvairias teisines, organizacines, ekonomines-finansines ir kitas priemones, tokias didelę reikšmę visai Lietuvai turinčias teritorijas būtų galima vystyti ir puoselėti, įveiklinti jose esančias kultūros paveldo ir gamtos vertybes.
Specialus statusas būtų suteikiamas remiantis istoriniais, architektūriniais ir urbanistiniais planais, archyviniais ir archeologiniais tyrimais, rašytiniais istoriniais šaltiniais, atsižvelgiant į kultūros paveldo vertybių gausą (kraštovaizdžiai, istorinę sostinę formuojantys objektai, istoriškai vertingas etnokultūrinis, archeologinis, paleontologinis, antropologinis paveldas).
Projektą pasirašė Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai Tomas Bičiūnas, Vidmantas Kanopa, Orinta Leiputė, Julius Sabatauskas, Eugenijus Sabutis.
“Istorinės sostinės” pavadinimas nėra tinkamas. Antai, Kaunas kažkodėl vardijamas, o Klaipėda – ne. Be to, Lietuvoje rastume ir daugiau miestų, turinčių kažką vertingo – senoviško, pvz., Merkinė, Liškiava, Zapyškis ir t.t. Tą siūlomą “istorinės sostinės” statusą galima suteikti miestų senamiesčiams, pavadinant tai “Lietuvos istoriniai senamiesčiai”. Juk senosios miesto vietos istorinis vertingumas priklauso ne vien nuo to – buvo jis sostine, ar -ne.
Ne sprendimus reikia priiminėti, kurie bus numesti dulkėjimui. Tegul liberastai nelenda vaikams į galvas su savo dviejų pagaliukų šeimomis ir šimtais lyčių, o moko vaikus Lietuvos istorijos.
Nepakenks. Tegul pripažįsta.
O vakar per LRT kalbėjo kažkokia mus inspektuojanti lenkų Lietuvoje ŽT teisių gynėja, tikrinusi, kaip užtikrinamos jų teisės Vendziagoloje… Kontroliuojama teritorija plečiama iki šlovingais PL laikais buvusių sienų?
O ką apie ,,Vendziagolą” ir kone lenkų genocidą čia rašo šių dienų strateginės partnerės V-pedijoje, išverskite patys:
– pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99dziago%C5%82a
Čia tik gabalėlis nepaprastai objektyvios informacijos apie lietuvių siautėjimą nuo Adomo ir Ievos laikų lenkų žemėje… Pasistatykite šalia valerijono ir mėgaukitės. –
,,Do II wojny światowej większość stanowili Polacy (90%). Jednak długotrwała lituanizacja poprzez agresywną propagandę antypolską oraz presję administracyjną (reforma rolna, zwalnianie z pracy) a nawet pobicia w międzywojniu, zmianę nazwisk (wystarczy spojrzeć na wędziagolską książkę telefoniczną), przymusowe wysiedlenia i zsyłki w tym szczególnie elity intelektualnej, wreszcie brak polskich szkół od II wojny światowej, spowodowało depolonizację całej Kowieńszczyzny. ” … ir t.t. (ponas Gūglas apytikriai išvers )
Kažin, o jei paskelbtume konkursą parašyti žiaurią tiesą apie tai, kaip Lietuva jas abi siaubė, skriaudė ir jų žemes užgrobė? Kas laimėtų – Kremlius ar VVa?
—————————
Nežinantiems kur Vendziagola, prašom – karinis tų laikų žemėlapis (t.y., tokio tikslumo, kokio reikia kariuomenei, o ne civiliams, keliautojams)
Mappa generalna gubernii Wilenskiey
z poznaczeniem pocztowych i partylularnych drog,
staciji i odleglosci wiorst między onemi
uložona podlug najnowszych [ir t.t.]
Nurodomos sienos prūsų, lenkų karalijų, Gardino, Minsko ir Kurliandijos gubernijų,
– upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c4/1820_%D0%92%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%93%D1%83%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%8F.jpg
Пядышев, Военно-Картографическое Депо – rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=600838
Geographic atlas of the Russian Empire, Kingdom of Poland and Grand Duchy of Finland is located in governorates in the Russian and French. 1821.
O, vendzegola. Žinau . Ne kartą teko pravažiuoti. Gegužės 3 konstitucijos pasekmė. Lietuvių lenkinimas jau buvo pasiekęs Nevėžį.