Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su programa „Kurk Lietuvai“ bei priklausomybės ligų ekspertais pristato parengtą naują www.pagalbasau.lt svetainės puslapį, skirtą priklausomų nuo alkoholio asmenų artimiesiems: vaikams, sutuoktiniams ir partneriams, tėvams, norintiems padėti savo vartojančiam paaugliui, draugui, tėvui ir kitam artimajam, bei susiduriantiems su priklausomybės artimoje aplinkoje pasekmėmis.
„Priklausomybės nuo alkoholio poveikis artimiesiems yra ypač svarbus klausimas Lietuvoje – net 35 proc. vaikų gyvena nesaikingai alkoholį vartojančiose šeimose, o, pasak psichologų, kiekvienas nuo alkoholio priklausomas asmuo paveikia vidutiniškai dar apie 4–8 žmones savo aplinkoje.
Ko gero, Lietuvoje yra nedaug žmonių, kurie nėra susidūrę su artimo asmens priklausomybe“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas.
2018 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atlikto tyrimo duomenimis, beveik ketvirtadalis asmenų, vaikystėje susidūrusių su alkoholio priklausomybe šeimoje, nesulaukė pagalbos, kuri jiems buvo reikalinga, o pagalbos sulaukusieji ją gavo ne iš specialistų, bet iš savo artimųjų rato.
Tai atspindi poreikį ne tik didinti pagalbos paslaugų artimiesiems prieinamumą Lietuvoje, bet ir žinių šia tema sklaidos svarbą.
Pagalbasau.lt svetainės puslapyje, skirtoje priklausomų asmenų artimiesiems, pateikiami ekspertų patikrinti duomenys padės geriau suprasti priklausomybės požymius, jos poveikį vartojančiam asmeniui ir visiems šeimos nariams.
Pagrindinės aptariamos temos – emocinis ir fizinis priklausomybės poveikis aplinkiniams, geriau žinomas kaip kopriklausomybė.
Puslapyje pateikta praktiniais patarimais grįsta medžiaga, moksliniai faktai apie alkoholio poveikį sau ir kitiems bei kaip rasti pagalbą tiek vartojančiam asmeniui, tiek jo artimiesiems. Tinklalapyje taip pat pateikiamas pagalbos žemėlapis, pagalbą teikiančių įstaigų kontaktiniai duomenys ir paslaugos.
2020 m. sukurta psichologinės pagalbos platforma Pagalbasau.lt jau pasiekė 60 tūkst. žmonių – šioje internetinėje svetainėje šalies gyventojai gali ne tik rasti žinių jiems rūpimais įvairiais su psichikos sveikata susijusiais klausimais, bet taip pat ir sužinoti, kur ir kaip gauti reikiamas pagalbos paslaugas.
Artimiausiu metu Vilniaus regione bus išbandomos kognityvinės elgesio terapijos principu grįstos pagalbos paslaugos priklausomų asmenų artimiesiems. Numatoma diegti užsienio šalyse pripažintą, įrodymais grįstą terapinę intervenciją CRAFT (Community Reinforcement and Family Training), kuri padės gerinti artimųjų emocinę būklę ir per bendravimo su priklausomu žmogumi įgūdžių lavinimą, skatinti priklausomą asmenį kreiptis dėl gydymo.
Paslaugą numatoma teikti grupinių ir individualių terapinių sesijų metu psichikos sveikatos centruose bei visuomenės sveikatos biuruose. Išbandžius paslaugas Vilniaus regione, vėliau numatoma paslaugas išplėtoti nacionaliniu mastu.
Ar kas domisi alkoholio poveikio psichikai raida, pokyčiais kiekvienoje kitoje kartoje? Kodėl jis taip skiriasi?
Kodėl pokario kartos girtuokliai buvo tylūs, drovūs, sukalbami, meilūs, švelnūs* (ne stribus ir kolaborantus galvoje turiu)? Vaikai ir moterys net gudraudavo – jei žino, kad blaivus būdamas tėvas, vyras tavo norui prieštaraus, neleis, tai palauk, kai bus išgėręs – tada paprašysi. Ar netgi specialiai pavaišink, o tada jau apie reikalus kalbėk.
Jų vaikai jau buvo kitokie, jau konfliktiškesni. Na, o (pro)anūkai…
Kas tai – ar kiekviena karta perima iš ankstesnių kartų suminio alkoholio poveikio smegenims rezultatą ir dar papildo jį savo išgerto alkoholio poveikiu? Ir darosi vis agresyvesnė?
————————-
* Tačiau tos pačios kartos sovietų kariai, stribai prieš mūšį girdyti kažkokiu ,,ozverinu” (spiritu?) – jie veikė, tartum robotai?