Nuo balandžio 12 d., pirmadienio, visose šalies savivaldybėse,Vyriausybei patikslinus karantino režimo nuostatas, bibliotekų ir valstybės archyvų skaityklos gali atnaujinti veiklą ir fiziškai aptarnauti lankytojus.
Iki šiol skaityklų veikla buvo leidžiama tose savivaldybėse, kuriose 14 dienų COVID-19 ligos sergamumo rodiklis 100 tūkst. gyventojų yra mažesnis kaip 200 atvejų. Tačiau toks apribojimas kėlė kliūčių kitų savivaldybių gyventojams pasinaudoti būtinomis skaityklų teikiamomis paslaugomis ir infrastruktūra.
Skaityklų atvėrimas visose savivaldybėse taip pat grąžins galimybę mokslinių institucijų darbuotojams susipažinti su tyrimams ar projektams vykdyti reikalingais dokumentais valstybės archyvų skaityklose.
„Grįžimo į bibliotekų skaityklas lankytojai laukia su nekantrumu. Žinome, kad taip yra kitose šalies bibliotekose, nes ne visada žmonėms užtenka elektroninių išteklių.
Mokslininkų bendruomenei ypač reikalingi reti dokumentai darbui specializuotose skaityklose. Vien Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka turi apie 600 registruotų mokslininkų. Tokia paslauga būtina ir studentams.
Be abejo, mes visada pasisakome už saugumą, todėl stipriai išplėtojome nuotolines paslaugas. Net ir atvėrę skaityklas ir toliau teiksime individualias nuotolines žinovų konsultacijas, dokumentų kopijavimą ir siuntimą elektroniniu būdu.
Manome, kad tai gera alternatyva tiems, kurie pirmenybę teikia bekontaktėms paslaugoms, yra saviizoliacijoje, gyvena kitame mieste ir panašiai“, – sakė Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas.
Bibliotekos ir archyvai turi užtikrinti, kad skaityklose lankytojai būtų aptarnaujami ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, o tarp asmenų skaityklose būtų laikomasi ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo, išskyrus vienos šeimos narius ar vieno namų ūkio narius.
Vyresni nei 6 metų asmenys turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, nustatytos kitos saugiai atsidarančių skaityklų veiklai būtinos sąlygos.