Birželio 19-20, 26-27 d. Lenkijos lietuvių jaunimo sąjunga (LLJS) kartu su Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga (PLJS) rengia XVI-ąjį Pasaulio lietuvių jaunimo kongresą.
Šiais metais Kongresas bus išskirtinis – virtualus. Pirmą kartą Kongresas keliasi į virtualią erdvę, o su delegatais tikimasi susitikti Punske, 2022 m., kultūrinės dalies metu.
Globalizacija sudarė mums daug galimybių. Dabar kiekvienas savo kišenėje turi įrenginį, kurio pagalba gali sužinoti apie bet kurį pasaulio kraštą. Kodėl nepanaudojus jo susipažinimui su savo šaknimis?
2017 m. Pasaulio Lietuvių Jaunimo Kongresas vykęs Suomijoje nutarė kitą Kongresą, po ketverių metų rengti Lenkijoje.
LLJS kartu su PLJS pradėjo ruoštis šiam svarbiam įvykiui. Pirmą kartą kongreso rengimo komitetas 2019 m. vasarą susitiko Punske gyvai. Tada buvo bendrai aptartos Kongreso gaires, nustatytas laikas ir vieta. Deja, pandemija pakeitė planus. Nežinant kiek truks ši padėtis, po ilgų diskusijų, galutinai nuspręsta rengti kongresą virtualiai. Nuo 2020 m. lapkričio mėnesio uoliai ruošiamasi šiam renginiui, sukviesta komanda iš daugiau nei 6 skirtingų šalių ir dviejų žemynų. Vyksta pasiskirstymas į kelias grupes ir pasirenkamos užduotys, kurios vykdomos per savaitę, o kiekvieną sekmadienį susitinkama ZOOM platformoje, kur aptariama ką per tą savaitę nuveikė kiekviena komanda ir kas nepavyko – iššūkių tikrai nemažai norint sutelkti lietuvių jaunimą iš skirtingų laiko vietų visame pasaulyje. Kartu sprendžiamos iškilusios problemas ir atliekamos tos užduotys, kurios liečia visas grupes. Grupės atskirai bendrauja slack platformoje, ten vyksta ir laisvesnis bendravimas su visais bei su kiekvienu atskirai. Šios dvi platformos leidžia palaikyti ryšius tarpusavyje bei laisvai dirbti, dėl to jos bus naudojamos ir Kongreso metu.
Vertinant užsienyje gyvenančio jaunimo galimybes, tautinės atminties išlaikymo svarbą, bei išaugusį aktyvumą virtualioje erdvėje, šių metų kongreso tema bus – „Ateitį kuria tradicija”.
Šie žodžiai svarbūs kiekvienam pasaulio lietuviui. Būtent papročių išlaikymas svetur leidžia nepamiršti iš kur ir kas esi, o Punsko krašte lietuviški papročiai vis dar gyvi. Praėjus šimtmečiui po šios teritorijos atskyrimo nuo Lietuvos, lietuvybė čia vis žydi. Papročius reikia palaikyti ir perduoti juos kitoms kartoms, taip kuriant ateitį. Identiteto ugdymas labai svarbus, nes žmogus turėtų būti kaip medis, kuris giliai įleidęs šaknis sunkiai išraunamas.
Kongresas tai ne tik aukščiausia PLJS organizacija, kuri įstatymiškai turi vykti kas keturis metus, o jos metu turi būti priimti reglamentai, peržiūrėtas statutas ir keliami rengybos tikslų klausimai. Kongresas tai visų pirma proga susipažinti su žmonėmis, kurie turi tas pačias šaknis, myli savo tėvynę, o gyvena skirtinguose pasaulio kraštuose. Per daugelį metų Kongreso metu žmonės užmezga ir palaiko naujus ryšius, susiranda draugų ar net gyvenimo partnerių. Ši dalis yra labai svarbi, bet labai sunku ją įgyvendinti virtualioje erdvėje. Dėl to mūsų renginys bus praturtintas įvairiais susipažinimo žaidimais. Taip pat bus galimybė bendrauti neoficialiai su renginio dalyviais slack platformoje. Šie būdai tik maža dalimi atperka gyvą bendravimą, todėl nuspręsta neatsisakyti kultūrinės dalies, kurią žadama vykdyti Lenkijoje 2022 metais Kongreso delegatams.
Yra jaunimo ? Oho. Stengsis atkratyti lenkus nuo Vilniaus ar užimti ? Ar tiesiog, aptars 1000 Lietuvoje kasmet pasikariantį ? O gal karo maro ir energetikos mafijos vykdomus kultūros, žmogaus teisių, verslo, politikos, saugumo… veikėjų žudynes ? Kas rūpi jaunimui ?