Vasario 18 d. apie 22 val. nepražiopsokite istorinio įvykio! Jau šią nakt į paslaptingą Marso vietovę – Jezero kraterį nusileis Žemės planetos pasiuntinys – NASA marsaeigis Perserverance (Atkaklumas). Šio liepos 30 d. prasidėjusio skrydžio pagrindinis tikslas padėti atsakyti seniai rūpimą klausimą – ar Marse kadaise būta gyvybės? Ne veltui šio kraterio pavadinimas serbų kalba reiškia „ežeras“. Manoma, kad čia būta ežero, į kurį tekėjo Marso upė, turėjusi sunešti įvairias nuosėdas, kuriose ir tikimasi atrasti gyvybės pėdsakų. Marsaeigis mažiausiai dvejus metus čia rinks uolienų ir grunto mėginius. 2031-aisiais mėginiai bus atgabenti į Žemę.
„Perseverance“ be kita ko, turi roboto ranką ir 20 kamerų, bei naujovę – minisraigtasparnį. Be to marsaeigis ant trijų jame patalpintų nago dydžio silicio lustų į raudonąją planetą nugabens beveik 11-os milijonų panorusių įsiamžinti žmonių pavardes.
Marsas šiemet bus visų dėmesio centre. Pernai prieš didžiąją Marso opoziciją (suartėjimą su Žeme) į Marsą buvo pasiųstos 3-jų valstybių kosminės stotys: Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) pirmasis tarplanetis zondas „Al-Amal“ („Viltis“), Kinijos tarpplanetinė stotis „Tianwen-1“ ir JAV NASA Perseverance“ .
JAE kosminės stotis „Al-Amal“ Marso orbitą pasiekė jau šių metų vasario 9 d. Po jos vasario 10 d. į orbitą aplink Marsą įskriejo ir pirmoji Kinijos tarpplanetinė stotis „Tianwen-1“, be orbitinio zondo gabenanti ir nusileidimo modulį su marsaeigiu, kuris, tikimasi, ant planetos paviršiaus bandys leistis šių metų gegužę. Na o šiandien, vasario 18 d., ketvirtadienį, į Marso orbitą išeisiantis NASA nusileidimo modulis su marsaeigį „Perseverance“ ant Marso paviršiaus bus nuleistas iš karto. Jei viskas vyks kaip numatyta, NASA nusileidimo modulis turės pakibti Marso atmosferoje ir kybodamas nedideliame aukštyje – lynais nuleis marsaeigį su jo viduje esančiu mažuoju sraigtasparniu ant planetos paviršiaus.
NASA Marso orbitoje turi jau iš anksčiau skriejančius tris zondus, Europos kosmoso agentūra (ESA) – vieną, dar vienas zondas bendra nuosavybe priklauso ESA ir Rusijos kosmoso agentūai „Roskosmos“, dar vienas zondas priklauso Indijai. o Marso paviršiuje vis dar aktyviai veikia NASA marsaeigis „Curiosity“ ir antžeminis zondas „InSight“.
Apie NASA „Perseverance“:
Tiesioginė transliacija:
NASA tiesiogiai:
Nutūpė!!!
Atrodo, Marsas ginasi?
Tik, kaip visada, atsakyti tenka ne tiems, kas jam įkyri, ant ko supykęs, o tiems, kas niekuo dėti 🙁 – į Norvegiją jo sviestas meteoritas pataikė, pridarė eibių.
Ačiū Dievui, Pajūrietis nespėjo, pavėlavo į startą 🙂 Teks Alke iki antro ledynmečio sėdėti ir iš tekstų svetimžodžius ravėti.
„ Ne veltui šio kraterio pavadinimas serbų kalba reiškia „ežeras“. ”
Jezero Krater, Ozero, Jezioro, Ežero krateris
Svetimas Mėnulis: intriguojančios hipotezės apie neatpažintus objektus ir slapti NASA duomenys
– respublika.lt/lt/naujienos/mokslas/mokslas/svetimas_menulis_intriguojancios_hipotezes_apie_neatpazintus_objektus_ir_slapti_nasa_duomenys/
Pžr. kokia nuotrauka – bent aš matau nuo stuburo numautą žemyn viršugalviu apverstą galvą (viršun žiūri apvali tuščia kiaurymė), pražiotą burną, nosį ir akis.
Istorinis skrydis: Marse pirmąkart sėkmingai pakilo ir nusileido sraigtasparnis
– lrytas.lt/it/visata/2021/04/19/news/istorinis-skrydis-marse-pirmakart-sekmingai-pakilo-ir-nusileido-sraigtasparnis-19076075/
Marsaeigis „Curiosity“ atskleidė vieną raudonosios planetos paslaptį
– lrytas.lt/it/visata/2021/07/22/news/marsaeigis-curiosity-atskleide-viena-planetos-paslapti-20172539/
Na, kur katro prabočių sodai žydėjo?
NASA patvirtino: marsaeigis sėkmingai paėmė uolienos mėginį, kuris bus pargabentas į Žemę
– lrytas.lt/it/visata/2021/09/05/news/nasa-patvirtino-marsaeigis-sekmingai-paeme-uolienos-megini-kuris-bus-pargabentas-i-zeme-20652551
Pirmieji garso įrašai Marse atskleidė esant dvejopą garso greitį
– ve.lt/pasaulis/pirmieji-garso-irasai-marse-atskleide-esant-dvejopa-garso-greiti
,,Marse padaryti pirmieji garso įrašai rodo, kad planetoje tvyro tyla, retkarčiais paįvairinama vėjo gūsių, tačiau dėl dvejopo garso greičio ten taip pat pasireiškė neįprasti girdimieji efektai, penktadienį pranešė mokslininkai.?