Fabijoniškės, Šeškinė, Baltupiai – vieni labiausiai užterštų Vilniaus mikrorajonų. Nuolatinis automobilių ir visuomeninio transporto triukšmas, išmetamosios dujos ir pramoninė tarša – šių rajonų kasdienybė, tad vienintelė sielos atgaiva gyventojams – nuostabi Šeškinės ozo gamtos oazė.

Šeškinės ozas – ledyninės kilmės, daugiausia iš žvirgždingo smėlio sudarytas pylimo formos, primenančios žaltį, apie 800 metrų ilgio kalvagūbris, pasižymintis unikalia reljefo forma – anuomet, prieš kokius 18tūkst. metų, tirpstantis ledynas suformavo nuostabų kraštovaizdį, kuris išliko ligi mūsų dienų.
Vilniaus miesto savivaldybė Ozo teritorijoje 1996 m. bendruoju planu patvirtino Šeškinės šlaitų geomorfologinį draustinį, o jo šiaurėje – botaninį Cedrono aukštupio kraštovaizdžio draustinį.
Iš ten išteka į rytus (įsauliui) tekantis, nuo pagonybės laikų laikomas šventu Cedrono (anksčiau Baltupio) upelis, kurio giliuose slėniuose randamos įvairiausios Raudonosios knygos augalų augavietės. Kaip tik šių draustinių jungtį ir plynę yra planuojama išdraskyti, kas neabejotinai sunaikintų parko unikalumą bei sukeltų vien neigiamų padarinių tiek gamtai, tiek vietos gyventojams.
Ozo nuolatiniai lankytojai ir gyventojai – stirnaitės, kiškiai, ežiai, voverės, antys, kurapkos, lakštingalos, sniegenos; kone kasdien beeinant pro pušyną galima išgirsti genio kalenimą. Taip pat pavasarį vietos gyventojus džiugina žibuoklės, šilagėlės, ramunės, lubinai, kiškiakopūsčiai ir rugiagėlės. Čia veši šimtamečiai ąžuolai ir eglės, veržiasi šaltiniai, stūkso didžiuliai rieduliai, menantys mūsų protėvių pagonybės laikus.
Be to, vertėtų paminėti, kad išdygusi Šiaurinė gatvė sugadintų vietos bendruomenės Joninių šventimą. Kasmet, daugybė žmonių susirenka prie unikalaus termokarstinio, ledyno suformuoto Šeškiuko ežero ir šalia jo užkuria šventinį laužą, aplink jį šoka bei dainuoja. Šalimais ežerėlio ir įprastos laužo vietos išdygsiantis kelias sugadintų šią tradiciją, taigi trumpiausią metų naktį šiai bendruomenei pakeistų ilgiausias metus trunkantis košmaras, tad Rasų šventimui tektų ieškoti naujos vietos.
Jeigu jūs esate už Ozo išsaugojimą – pasirašykite peticiją „Gelbėkime Šeškinės ozą – stabdykime Šiaurinės gatvės darbus”.
Palikit miska ramybej
Pasirašiau po pirmojo kreipimosi.
Siūlau:
1) ne tik Šeškinės, bet ir Pašilaičių žmonėms žinią išplatinti, paraginti juos savo draugų, pažįstamų, giminių paprašyti pasirašyti.
2) Gal įmanoma šį raginimą paskelbti bent tuose rajonuose esančių DNSB bei seniūnijų svetainėse?
3) Netoli Ozo vis dar yra Vaikų kaimas, sporto klubai – ar jie nesuinteresuoti saugiu poilsiu ir sportu švariame ore? Ar negali pasirašyti patys, jų klientai, Vaikų kaimo vaikai? Pastarieji gali parašyti labai įtikinamus prašymus neatimti mažo gamtos lopinėlio dideliame užterštame dundančiame gelžbetonio mieste?
4) O jei pabandžius atsišaukimus parduotuvių krepšiuose palikti?
Gaila, spausdintuvas mano neveikia, nebegaliu išplatinti žinios savo gatvės kaimynams – juk ne kiekvienas žino ir atras jūsų ir peticijų svetainę.
Dėl Pašilaičių:
Gatvė suplanuota per šio rajono projekto AUTORIŲ specialiai paliktą žaliąją judraus poilsio zoną tarp Justiniškių ir Pašilaičių (deja, ir ši, ir kt. poilsio zonos, specialiai įrengtos aikštelės per 30m. įnirtingai naikintos, privatizuotos su visa įranga ir statiniais, kaip ir čia buvę garažai, turėję užtikrinti, kad pirmo tokio rajono su visa infrastruktūra žaliam judriam poilsiui po darbo oras būtų švarus, o kiemuose nebūtų automobilių).
Šis rajonas projektuotas išnaudojant gamtinio reljefo privalumus: gyvenamoji teritorija su mokyklomis bei vaikų darželiais siaurų vidinių žiedinių gatvelių viduje, gatveles juosiantys dviračių bei teritoriją kertantys pėsčiųjų takai nutolę nuo perkrautos pagrindinės magistralės (Laivės pr.), atitverti ne tik medžių sienomis ir pievelėmis, bet ir yra aukščiau prospekto – tai apsaugo gyvenamąją teritoriją nuo transporto triukšmo, išmetamųjų dujų, kiemuose saugiai žaidžiantiems bei sportuojantiems vaikams nėra pavojaus patekti po mašinomis.
Dar vienas svarbus dalykas – per žaliąją zoną tarp Pašilaičių ir Justiniškių nutiestos aukštos įtampos el. perdavimo linijos. Saugumo taisyklės draudžia tokiose vietose statyti gyvenamuosius namus ar kt. pastatus ilgalaikiam žmonių ar gyvulių buvimui. Pasak specialistų, arčiausiai šios zonos esantis pastatas jau yra kažkiek metrų per arti nesaugumo zonos. Visus 30 m. merai ir jo tarnybos laužė visas įmanomas saugumo taisykles – po pat el. linija ar per rankos atstumą nuo jos statyti ne tik biurai, dirbtuvės, bet ir gyvenamieji namai, o pavojaus nesuprantantys gyventojai nusipirko ten namus. Kada prokuratūra, visuomenės sveikatos tarnybos praregės, pastebės kenkimą viešajam interesui, kėsinimąsi į žmonių sveikatą?
Kaip rengiasi savivaldybė rajono autorių neplanuotą gatvę tiesti (ji, kiek pamenu, tik vėliau kažkieno pastangomis plane atsirado…) – griaus el perdavimo liniją? O kaip apsaugos gyv. namus ir kiemus nuo išmetamų dujų, kietųjų dalelių audrų, transporto triukšmo ir pavojaus vaikams? Juk ligi šiol juos saugojo būtent ta žalioji zona, apaugusi lazdynų krūmais ir čia buvusių sodų obelys. Šiaurinė g. bus vos už kelių metrų, už siauros vidinės gatvelės ir ją juosusių dviračių bei pėsčiųjų takų?
Tęsiamas Vilniaus naikinimas – visų pirma to, kas jame gerai padaryta?
Laba, ačiū už pasiūlymus, bus išsamiau aptarti rytoj vyksiančiame iniciatyvinės grupės posėdyje.
Gal galėtumėte palikti savo kontaktus čia arba atsiųsti el. paštu, palaikyti ryšiui, tolimesniam bendra(darbia)vimui?
Jei el. paštu, tuomet rašykite šiuo adresu: modestasbakas@gmail.com
Nerimsta aistros dėl Šiaurinės gatvės
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/nerimsta_aistros_del_siaurines_gatves/
Sostinės mikrorajonai kyla prieš Šiaurinės gatvės tiesimą: labiausiai išgąsdino 6 juostos
– lrytas.lt/auto/saugus-eismas/2021/03/05/news/sostines-mikrorajonai-kyla-pries-siaurines-gatves-tiesima-labiausiai-isgasdino-6-juostos-18490394/
Vilniečiai stojo ginti žalumos: nesuvokia, kodėl per unikalią vietą būtina tiesti 6 eismo juostų gatvę
– lrytas.lt/bustas/nekilnojamasis-turtas/2021/04/07/news/vilnieciai-stojo-ginti-zalumos-nesuvokia-kodel-per-unikalia-vieta-butina-tiesti-6-eismo-juostu-gatve-18914170/
Vilniečiai sunerimo dėl parduodamų komercinių sklypų šalia draustinio, savivaldybė ramina: skelbimuose – netiesa
– 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/vilnieciai-sunerimo-del-parduodamu-komerciniu-sklypu-salia-draustinio-savivaldybe-ramina-skelbimuose-netiesa-56-1483136?copied
Kažkas komentare parašė užuominą apie tai, jog ten, kur miestas planuoja statybas, vykdomos kažkokios manipuliacijos su sklypais, kuriuos privalo grąžinti. Jei tai tiesa, kažkam savivaldybėje toks žaidimas naudingas?
Daugiau nei 150 tūkst. vilniečių nusimins, jei dėl naujos gatvės tiesimo nukentės žalieji sostinės plotai
– lrytas.lt/bustas/nekilnojamasis-turtas/2021/05/15/news/daugiau-nei-150-tukst-vilnieciu-nusimins-jei-del-naujos-gaves-tiesimo-nukentes-zalieji-sostines-plotai-19182548/
Palikit gamtos kampelį ramybėj.
Vienas meras Vilius Navickas prieš 15 metų (ar daugiau), anot čia buvusio nedidelio kaimelio gyventojų, prichvatizavo Fabijoniškių miškelį, ar jo dalį ir dabar šis miškelis iš lėto naikinamas (didžiuliai seni medžiai džiųsta ir po to galima be problemų kirsti) ir čia auga privačių namų kvartalas ir taip metai po metų namų daugėja. O dabartinį merą prisiminsime kaip Ozo draustinio naikintoją. Gal po kiek laiko paaiškės, kad ir šis meras taip stengėsi ne iš įdėjos (kad čia gyvenantiems žmonėms būtų geriau), o turėdamas savus interesus.
Mane nustebino iniciatorių laiškas, pagal kurį jau viskas gerai – Ozas nebus naikinamas, tačiau per Pašilaičių žaliąją zoną eis, bet 2m juostomis siauresnė? Nes, esą, ten gyventojai ne prieš… ???
Jei buvo apklausiami jauni vairuotojai, tai ar galima buvo kitko tikėtis?
Bet gyventojų apklausos* nežinia ar buvo – bent jau man neteko matyti informacinių lapelių nei laiptinėse, nei viešose vietose?Juk mano butas gali būti tolėliau, smogas jo gal nepasieks, bet mūsų anūkai ir vaikai, mokytojai ir auklėtojai visas dienas prie pat tos jungties leis, lauke žaisdami ar sportuodami, visa tai į savo plaučius trauks!
Nuo to, kad jungtis bus siauresnė, nei planuota** ten esantiems namų gyventojams oras nebus švaresnis. Nes toji žalioji zona yra žemiausia miegrajonio vieta, ĮDUBA***, kurioje dar ir dėl to nieko neturėjo būti statoma, nes per ją eina aukšt. įtampos el.linija. Tačiau savivaldybė vis po kąsnelį jos kam nors atiduodavo. Prieš pat krizę Justiniškių krašte daugiabutį, dar kelis pastatus pastatė****(!) – ar NVSC parašų ant projekto nebereikia? – TANKINK rajonus, statyk, kas šaus į galvą, kad ir ant prarajos krašto? Vilniaus savivaldybė viską suderins? O kas jai leido piktybiškai KENKTI žmonių sveikatai, jų gyvenamajai aplinkai, keisti rajono pradinė paskirtį – kai šių rajonų architektai pasiekė leidimo statyti čia jų Vakaruose matytą sveiko gyvenamojo mikrorajono pavyzdį – rajonas be aktyvaus automobilių judėjimo, skirtas žaliam judriam poilsiui, švariam orui?
—————————-
* paaiškinant jiems, kiek pablogės 2-jų šalia būsimos jungties esančių gatvių namų gyventojų, vaikų darželių, parapijos namų lankytojų gyvenimo ir oro kokybė.
** ar tai toks kompromisas – Ozo nelies, BET už tai per Pašilaičius EIS, tik dviem eilėm siauresnė?.. Tokia kaina?
*** puiki vieta kauptis išmetamosioms dujoms, kurios per siaurą vidaus gatvelę sklis į vaikų žaidimo aikšteles, į namus (kaip vėdins patalpas?!) , į vaikų darželį!
**** Pvz., policijos poskyrio (iš kurio pabėgo ginkluotas Molotkovas) darbuotojai, dar keleto pastatų darbuotojai kasdien visą dieną po aukšt. įtampos linija dirba! – Tai kėsinimasis į žmogaus sveikatą ir gyvybę! Kas prižiūri projektus ir statybas sveikatos apsaugos ir žmonių saugumo požiūriu? – Partdukrelės ir partsūneliai, dukterėčios ir sūnėnai? Ar Valstybės kontrolė tikrino, kaip sostinės vyriaus. architektas leidimus dalija?
Savo galva. Jekaterina Lavrinec: kritinis mąstymas ir miestas. Greitame ar lėtame mieste jūs gyvenate ir kaip miestas įtakoja jūsų mąstymą?
− lrt.lt/mediateka/irasas/2000149690
Nudžiugino tai, ką išgirdau šioje laidoje, bet kartu ir nuliūdino. – Ponia Jekaterina pasakoja apie tai, kaip į Vakarų miestus grąžinama gamta, kaip jos saugojimas mieste veikia miestiečių sveikatą. Gaila, nepamini to, kad jau paskutiniuose sovietiniuose Vilniaus rajonuose (Šeškinė, Justiniškės, Pašilaičiai, Fabijoniškės) prie to eita – prie sveikesnių rajonų projektavimo ir statybų, – prie rajonų, kur tėveliams nereikia lydėti vaikų į darželį bei mokyklą, nes rajonas suprojektuotas taip, kad vaikui būtų SAUGU savarankiškai pačiam nueiti, o toks savarankiškumas padeda vaiko asmenybės raidai. Į Pašilaičius, talkinant gyventojams, vežta ir sodinta miškų uogakrūmius ir kitus paukščiams sočiai gyventi būtinus augalus (prieš porą metų nieko neatsiklaususi, savivaldybė sunaikino visą jų juostą palei gatvę). Rajono nespėta baigti statyti, o nesusivokiantys savivaldybės klerkai nuo 1990 m. ėmėsi uoliai naikinti tai, ką Vakarai stengiasi grąžinti savo miestams. Maža to, net ir architektūrinio paveldo rajonuose, kur tik randa tam erdvės, išnaikina žalumą, ir stato kažką panašaus į gamyklų sandėlių lentynas.
Nesutinku dėl menkinamo požiūrio į ,,miegamuosius” rajonus, nes jie tik ta prasme vadinti miegamaisiais, kad tas žodis turėjo APGINTI juos nuo pavertimo ateityje gamybiniais, kad jie turėjo būti SVEIKO poilsio po darbo dienos vieta, todėl juose, juolab prie gyvenamųjų namų neturėjo ir ateityje rastis, būti statoma ar įrengiama nieko, kas kelia triukšmą, kas teršia orą, kas kelia pavojų sveikatai – nei fabrikų, nei magistralių, judrių gatvių (išsk. pagrindinę, nutiesiamą pradedant statyti rajoną). O svarbiausia – čia buvo saugoma gamta, buvo įrengti saugūs takai pėstiesiems ir dviratininkams, įvairios paskirties sporto aikštelės, pritaikytos ir kaimynų, ir šeimų sportui, įvairiam kaimynų bendravimui. Todėl tik nepastabus ir labai siaurai kultūrą suprantantis žmogus galėtų kalbėti apie ,,miegamųjų” trūkumą – esą, čia nėra kultūros, – kultūra suvokdamas itin siaurai, tik kaip decibelais išsiskiriančius renginius bei alkoholio ,,klubus”. Čia JAU BUVO tai, ką besidomintys šiandieniai architektai tik dabar atranda literatūroje apie šiuolaikinę Vakarų miestų projektavimą, architektūrą – daug žalumos, medžių, paruoštos erdvės judraus, sveiko poilsio ir bendravimo kultūrai. Deja, visa tai naikino ne kas kitas, o savivaldybė. ir dar toliau pasirengusi naikinti, per miegamuosius rajonus, jų žaliąsias erdves tiesdama taršias, triukšmingas, pavojų keliančias jungtis tarp itin judrių magistralių, brukdama naujus pastatus ten, kur pagal projektą turėjo būti ramaus, saugaus bendravimo ir poilsio erdvės. Arba ten, kur žmonėms virš galvų visą parą kabo aukštos įtampos el. linija (o NVSC to nemato? Nematė ir tas, kas parašą dėjo ant leidimo statyti?) .
Džiugu, kad p. Jekaterina domisi, koks turi būti šiuolaikinis miestas – gal pavyks aplink save suburti bendraminčius architektus, kurie sustabdys ,,architektus” – miestų TANKINTOJUS. Gal kada jie ir buvo architektai, KŪRĖJAI, tačiau šiandien jie jau TIK godūs vIArslinykai, NAIKINTOJAI to, ką būtina saugoti. Kad ir tą taką, kuriuo keliauja ežiukai – ne tik saugoti, bet ir papildyti, kad ir daugiau ežiukų, voveraičių, paukščių, drugių, laumžirgių, žiogų šalia mūsų gyventų, kad miesto ir kiemo vaizdas už lango depresijos neįvarytų.
Vilniaus miesto savivaldybės administracija prisidirbo, bet neatsakys
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/vilniaus_miesto_savivaldybes_administracija_prisidirbo_bet_neatsakys/
Teritoriją numato rekreacijai, bet medžius kirs: renkami parašai dėl naujo Vilniaus projekto
– 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/teritorija-numato-rekreacijai-bet-medzius-kirs-renkami-parasai-del-naujo-vilniaus-projekto-56-1588532?copied
Deja, pranešimas pasirodė tik 19 val., o į akciją „Fridays for Future Vilnius“ Feisbuke kvietė:
„Kviečiame į PETICIJOS PASIRAŠYMO AKCIJĄ SPALIO 29 DIENĄ 17.30. Renkamės prie Siesikų stotelės“, – rašoma skelbimuose, kuriuose galima pamatyti iškabintus mieste.”
Kilo aistros dėl amžiaus projekto: Šiaurinės gatvės tiesimas jau kelia klausimų
– delfi.lt/news/daily/lithuania/kilo-aistros-del-amziaus-projekto-siaurines-gatves-tiesimas-jau-kelia-klausimu.d?id=92347107
Straipsnių rinkinys madeinvilnius svetainėje
– madeinvilnius.lt/?s=Šiaurinė+gatvė
Pvz., tokie:
– R. Šimašius dalinasi Šiaurinės gatvės planais: miesto centras su visais privalumais ateis ten, kur niekada nebuvo tokio jausmo
– Mindaugas Pakalnis apie Šiaurinę gatvę: padarėme gatvę humaniškesnę
yra ta, kurioje yra daugiau humanos. Džiugu! Kaip sako vilniečiai, DIDELIS ačiū. Na, toks boljšojie spasibo.