Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, susitikusi su Baltarusijos pilietinės visuomenės lydere Sviatlana Cichanouskaja, aptarė, kokių priemonių ketina imtis, kad būtų palengvintos sąlygos politinio režimo persekiojamoms Baltarusijos įmonėms tęsti savo veiklą Lietuvoje. Ministrė susitikimo metu taip pat pabrėžė, kad palaiko ir palaikys Europos Sąjungos sankcijas A. Lukašenkos režimui.
„Simboliška, kad mūsų susitikimas vyksta lygiai po 30-ies metų nuo tragiškų 1991-ųjų sausio 13-osios įvykių, kurie parodė, kad laisvė turi didžiulę kainą, už kurią tenka mokėti ir gyvybėmis. Baltarusijos žmonių drąsa ir pasiaukojimas kovoti už savo laisvę ir demokratiją įkvepia visą pasaulį. Lietuva ypač gerai supranta ir palaiko Baltarusijos žmones bei mano, kad kova su režimu taip pat prisidės prie didesnės ekonominės laisvės ir rinkos ekonomikos šioje šalyje kūrimo. Laisva, stipri ir klestinti Baltarusija yra Lietuvos interesas“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Ministrė taip pat pakvietė sąžiningus ir politinio režimo persekiojamus Baltarusijos verslo atstovus ir kitus piliečius dirbti ir gyventi Lietuvoje. Siekdama sudaryti sąlygas lengviau perkelti verslą iš trečiųjų šalių ir sumažinti būtinus darbuotojų perkėlimo į Lietuvą formalumus, Ekonomikos ir inovacijų ministerija teikia įstatymų pakeitimus, kurie palengvintų darbuotojų persikėlimą į mūsų šalį. Tai reiškia, kad visi Lietuvoje investuojančių įmonių darbuotojai automatiškai gautų leidimą kartu su savo šeimos nariais laikinai gyventi Lietuvoje, o atskiro leidimo dirbti mūsų šalyje jiems jau nebereikėtų. Šį įstatymų paketą planuojama svarstyti jau Seimo pavasario sesijoje.
Šiuo metu „Investuok Lietuvoje“ dirba su daugiau kaip 60 įmonių iš Baltarusijos, kurios perkelia arba svarsto perkelti savo veiklą į Lietuvą. Skaičiuojama, kad į Lietuvą galėtų persikelti nuo 500 iki 2500 šių įmonių darbuotojų. Šios įstatymų pataisos padidintų Lietuvos konkurencingumą, padėtų pritraukti kvalifikuotų darbuotojų. Tarp šiuo metu į Lietuvą persikeliančių Baltarusijos kompanijų – programinės įrangos kūrėjai „Epam“, „Coherent Solutions“, „Godel Technologies“, moterų sveikatos mobiliosios programėlės kūrėjai „Flo Health“.
Šiuo metu baltarusių bendruomenė mūsų šalyje auga ne tik dėl didėjančio į Lietuvą persikėlusių demokratinės Baltarusijos opozicijos narių ir bendrovių skaičiaus. Tai lemia verslo persikėlimas, taip pat faktas, kad Vilniuje veikia Europos humanitarinis universitetas, kuriame mokosi 695 studentai, iš kurių daugiau kaip 90 proc. yra baltarusiai.
Pasak ministrės, trečiųjų šalių įmonėms persikėlimą į Lietuvą taip pat turėtų palengvinti Seime šiuo metu svarstomos įstatymų pataisos dėl sąskaitų atidarymo supaprastinimo. Siūloma leisti sąskaitas atsidaryti ne tik bankuose, bet ir elektroninių pinigų įstaigose.
Svarbu, kad pasinaudojus šia proga, dangstantis įv. priežastimis ir pasiteisinimais, nebūtų priimta įstatymų, laužančių Konstituciją. – Turi būti susitariama tik pagal laikinus, neįveikiamos jėgos (Force majeure) aplinkybėms įstatymus, pritaikytus konkrečiai įleidžiamų asmenų bei verslo grupei.
Padėčiai kaimyninėje šalyje susitvarkius, po, sakykime, 2 savaičių pereinamojo laikotarpio, šis įstatymas turėtų netekti galios (ar bent būtų ,,užmigdytas”), turėtų grįžti Konstituciją atitinkantys įstatymai.
Lietuva tampa dosnesnė emigrantų vaikams: atsirado galimybė kreiptis dėl lietuviško paso
– lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2021/01/14/news/lietuva-tampa-dosnesne-emigrantu-vaikams-atsirado-galimybe-kreiptis-del-lietuvisko-paso-17877516/
− Lietuviškas pasas – ne tik dėl sentimentų
− Pokyčiai – ir pilietybės suteikimo tvarkoje