Sausio 7 d. Krašto apsaugos ministerijoje bus sudaryti 2021 metų karo prievolininkų (šauktinių) sąrašai, į kuriuos bus įtraukta apie 38 tūkst. 18–23 m. (įskaitytinai) jaunuolių. Iš jų į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose žadama pašaukti 3828 karo prievolininkus.
Karo prievolininkų sąrašas bus sudaromas atsitiktine tvarka, naudojantis kompiuterių programa.
Numatoma, kad sąrašų sudarymo pradžią stebės ir rengs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Taip pat dalyvaus Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas ir kiti kariuomenės atstovai. Siekiant užtikrinti, kad šauktinių sąrašų sudarymo procedūra
vyktų skaidriai ir objektyviai, procesą stebės ir penki visuomenės atstovai iš Lietuvos skautijos, Lietuvos skautų sąjungos, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos ir Lietuvos šaulių sąjungos.
Į šaukiamųjų sąrašus gali patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT), tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei didesnės socialinės garantijos.
Į sąrašus taip pat bus įtraukiami ir aukštųjų mokyklų studentai. Patekę tarp šauktinių, studentai turės apsisprendimo laisvę – arba sustabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių NPPKT, arba nenutraukus studijų pasirinkti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (3 metus) ir tokiu būdu atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą (PPKT), arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose (3 metus) ir tokiu būdu atlikti PPKT. Nepasirinkus nė vieno iš minėtų tarnybos būdų, karo prievolininkams dėl studijų aukštojoje mokykloje šaukimas bus atidėtas, tačiau galimybė jiems patekti tarp šaukiamųjų bus pratęsta iki jiems sukaks 26 metai (bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo). Pabaigę studijas – jaunuoliai vieną kartą turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.
Sausio 7 d. sudaryti 2021 m. karo prievolininkų sąrašai maždaug po savaitės bus paskelbti interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt. Prie kiekvienos pavardės bus nurodytas ir tikslus laikas, iki kada reikia susisiekti su paskirtu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu. Karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.
Numatoma, kad 2021 m. šauktinių sąrašai ir pirmieji nurodymai bus paskelbti iki sausio 18 dienos. Atkreipiame studentų, kurie pateks į šaukiamųjų sąrašus, dėmesį, kad jiems nurodymai susisiekti nebus skiriami, o tarnyba atidedama iki metų pabaigos.
Į sąrašus patekusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami. Visos karo prievolininkui svarbios žinios bus pateiktos internete adresu www.karys.lt. Ją taip pat bus galima sužinoti paskambinus nemokamu telefonu 8 800 12340, atvykus arba paskambinus į regioninius Karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius.
Sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas. Pirmumo prašymus galės teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus. Į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.
Devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą LR Seimas atnaujino 2015 m. pavasarį. Tai buvo padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę padėtį ir valstybės saugumui kylančias grėsmes. Sugrąžinus šauktinių tarnybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, sukurti pakankamą kariuomenės parengtą atsargos būrį ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.
GĖDA demokratijai, kuri vis dar vykdo šaukimus į kariuomenę.
Dauguma visuomenės, manau, šio atgyvenusio absurdo neremia. Tad keista kad nesudaroma iniciatyvinė Referendumo grupė dėl šaukimų į kariuomenę panaikinimo.
Mane stebina ir mūsų liberalų partijos. Ir viens ir kita tarsi “nemato” šio absurdo. Tad iš tiesų – kokie jie tuomet “liberalai”? Juk kas kitas, jei ne liberalai turėtų siekti žmogaus teises bei lyčių lygybės principus pažeidžiančių reiškinių panaikinimo?
Tad raginu visus siekti, kad šis absurdas būtų panaikintas. DEMOKRATIŠKOJE ŠALYJE TURĖTŲ BŪTI TIK PROFESIONALI KARIUOMENĖ.
Liasvės partija “iš kailio neriasi” dėl visokių antraeilių dalykų. Tai jiems atrodo, kad įvairios mažumos Lietuvoje turi per mažai teisių, tai dar kas nors.
Mato smulkmenas, jas per dau sureikšmina, o tokių akivaizdžių žmogaus teisių – lyčių lygybės principų pažeidimų, kaip vis dar egzistuojanti atgyvena – šauktinių kariuomenė, jie “nemato”… Tad tokie ten ir “liberalai”… Konservatorių tarnai – ir tiek.
Olava STRIKULIENĖ: Ar visuotinis valstybės gynimo planas suveiktų? Labai abejoju
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/olava_strikuliene_ar_visuotinis_valstybes_gynimo_planas_suveiktu_labai_abejoju/