Seimas nusprendė iš naujo svarstyti Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos vetuotas Vietos savivaldos įstatymo pataisas dėl privalomo seniūnijų steigimo visose savivaldybėse.
Už šį sprendimą balsavo 57 Seimo nariai, prieš – 13. Pritarus šiam pasiūlymui, toliau jos bus svarstomos pagrindiniu paskirtame Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete. Galutinai apsispręsti dėl šio klausimo planuojama lapkričio 10 d.
Seimas spalio 15 d. priimtomis Vietos savivaldos įstatymo pataisomis nusprendė, kad seniūnijos privalės būti steigiamos kiekvienoje savivaldybėje. Tokiu būdu parlamentas panaikino šiuo metu galiojančią galimybę savivaldybių taryboms nesteigti seniūnijų savivaldybės teritorijoje.
Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas savo išvadoje yra pažymėjęs, kad privalomai steigiant seniūnijas visų savivaldybių gyventojams bus sudarytos vienodos sąlygos stiprinti bendruomeniškumą dalyvaujant seniūnijos organizuojamose veiklose, seniūnijoje aptarti iškylančias problemas ir vietoje ieškoti tinkamiausio sprendimo.
„Projektu neuždraudžiama savivaldybių taryboms savarankiškai nustatyti savo administracinę struktūrą, bet siekiama suvienodinti galimybes visose savivaldybėse gyventojams tam tikras administracines ir viešąsias paslaugas gauti arčiau jų gyvenamosios vietos, būti labiau įtrauktiems į vietos reikalų tvarkymą. Savivaldybės tarybai paliekama teisė spręsti, kiek ir kokio tipo seniūnijas steigti, kokias funkcijas perduoti vykdyti seniūnijoms, kaip vykdyti tas funkcijas ir kita“, – teigiama Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išvadoje.
Kaip Seimo posėdyje tvirtino šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Povilas Mačiulis, Prezidento nuomone, priimto įstatymo nuostatos prieštarauja šių metų rugsėjo mėnesį politinių partijų pasirašytam memorandumui dėl savivaldos stiprinimo, sudaro prielaidas ignoruoti vietos bendruomenių viešuosius interesus bei didinti savivaldybių biurokratinį aparatą. „Įstatymo pakeitimai pažeidžia konstitucinį savivaldos savarankiškumo ir veiklos laisvės principą, taip pat Lietuvos tarptautinius įsipareigojimus, susijusius su vietinės valdžios institucijų teise savarankiškai nustatyti savo vidinę administracinę struktūrą, atitinkančią vietinių gyventojų poreikius ir užtikrinančią veiksmingą valdymą“, – pabrėžė P. Mačiulis.
Šalies vadovas pasiūlė Seimo priimtas Vietos savivaldos įstatymo pataisas laikyti nepriimtomis.