Viena svarbiausių kovos su korupcija krypčių per ateinančius dvejus metus – antikorupcinės aplinkos stiprinimas savivaldybėse. Tai numatyta Nacionalinės kovos su korupcija 2015-2025 metų programos įgyvendinimo 2020-2022 metų tarpinstituciniame veiklos plane, kurį patvirtino Vyriausybė. Šį veiklos planą parengė Teisingumo ministerija kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba.
Teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus teigimu, siūlomos priemonės sukuria užkardą galimam piktnaudžiavimui valstybės tarnyboje ir savivaldoje, įtvirtina aiškius skaidrumo principus. “Kryptinga antikorupcinė veikla padės stiprinti visuomenės nepakantumą kyšininkavimui, neteisėtiems susitarimams ir bendradarbiavimą su teisėsaugos institucijomis, – sako E. Jankevičius. Kitas svarbus žingsnis – užtikrinti sklandų ir veiksmingą šių priemonių įgyvendinimą”.
Šiame priemonių plane atsispindėti bendri institucijų veiksmai, kaip šalinti korupcijos apraiškas, valdyti rizikas ir taikyti atsakomybę už korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus.
Plane išskirta per 40 priemonių, tarp kurių vienos iš svarbiausių – stiprinti antikorupcinę aplinką savivaldoje, sukurti viešojo sektoriaus institucijų pareigūnų, atsakingų už korupcijai atsparios aplinkos kūrimą ir konsultavimą tarnybinės etikos klausimais, tinklą, užtikrinti sąžiningą konkurenciją, skaidrų ir racionalų prekių, darbų ar paslaugų pirkimą vykdant viešuosius pirkimus, sukurti efektyvų teisinį korupcijos privačiame sektoriuje reguliavimo mechanizmą, atverti duomenis apie paramos gavėjų gaunamą paramą, plėtoti antikorupcinį visuomenės švietimą viešajame ir privačiame sektoriuose.
Nacionalinę kovos su korupcija programą rengė Teisingumo ministerija kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba. Programa įgyvendinama pagal tarpinstitucinį veiklos planą, į kurį įtrauktos nacionalinio lygmens priemonės.
Šių metų pradžioje „Transparency International“ paskelbtame Korupcijos suvokimo indekso tyrime Lietuva tarp ES šalių užima 15 vietą iš 28, pirmoje vietoje yra Danija.