Darbo ginčų komisija (DGK) prie Valstybinės darbo inspekcijos šiais metais gavo beveik 6000 prašymų nagrinėti darbo ginčus. Priėmusi teigiamų sprendimų dėl 66 proc. visų reikalavimų, DGK nurodė išieškoti 7,7 mln. eurų darbuotojų naudai.
Darbo ginčų komisijai pateiktuose prašymuose dominavo reikalavimai dėl darbo užmokesčio, atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu, darbo sutarties sąlygų pakeitimo ir neturtinės žalos atlyginimo. Iš viso jų pateikta daugiau nei 10,5 tūkstančio. Lyginant su praėjusių metų tuo
pačiu laikotarpiu DGK pateiktuose prašymuose reikalavimų skaičius išaugo kone 4 tūkstančiais.
Šiemet besikreipiantieji į Darbo ginčų komisiją pateikė dvigubai daugiau reikalavimų dėl atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu (2020 m. – 766 reikalavimai, 2019 m. – 381 reikalavimas), kartu su jais taip pat padvigubėjo reikalavimų dėl neturtinės žalos atlyginimo (2020 m. – 269 reikalavimai, 2019 m. – 137 reikalavimai). Tačiau kaip ir kasmet reikalavimai, susiję su darbo užmokesčiu, sudaro didžiąją dalį (74 proc.) gaunamų reikalavimų.
„Prašymų nagrinėti darbo ginčus kasmet daugėja. Šiais metais, susiklosčius ekstremaliajai situacijai dėl pandemijos bei karantino, prašymų skaičius dar išaugo. Vis tik sakyčiau, jog daugiau žmonių kreipiasi dėl to, kad didėja Darbo ginčų komisijos žinomumas, ir apskritai, piliečiai drąsiau kreipiasi į institucijas dėl savo pažeistų teisių. Šį rudenį Kaune pradėjo veikti nauja – 5-oji – darbo ginčų komisija. Esame pasiruošę priimti visus prašymus ir juos laiku išnagrinėti“, – sako Darbo ginčų komisijų darbo organizavimo skyriaus vedėja Irina Janukevičienė.
Patenkintų ieškovų reikalavimų šiais metais beveik pusantro karto daugiau nei per 2019 m. devynis mėnesius. Iš viso patenkintų, iš dalies patenkintų, pasibaigusių taikos sutartimis ar šalių susitarimais tarpusavyje per ar iki posėdžio reikalavimų bendras skaičius siekia beveik 7000.