Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei Europos kosmoso agentūra (EKA) skelbia šeštąsias EKA bendradarbiaujančių Europos valstybių plano (angl. PECS – Plan for European Cooperating States) (EKA PECS) varžytuves. Tai galimybė padėti Lietuvai pasirengti narystei Europos kosmoso agentūroje. Verslo ir mokslo sumanymams skirto šeštojo kvietimo biudžetas – 1,2 mln. eurų.
„Lietuvos pasirengimo stoti į EKA eiga dar kartą išryškino, kad norint veiksmingai veikti tarptautiniame kosmoso sektoriuje labai svarbios yra tarptautinės partnerystės. EKA PECS sumanymai suteikia galimybę vystyti įvairias technologijas, kurios būtų naudingos tarptautinei ir Europos kosmoso rinkai ir kurios padėtų užmegzti tarptautinius ryšius. Kviečiu Lietuvos verslą ir mokslą aktyviai dalyvauti paskutiniosiose EKA PECS varžytuvėse“, – ragina l. e. p. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros direktorius Gintas Kimtys.
Nuo 2014 metų, kai buvo paskelbtas pirmasis EKA kvietimas, jau finansuoti 35 Lietuvos įmonių ir mokslo institucijų projektai. Lietuvos sėkmės rodiklis EKA kvietimuose siekia net 44 proc. (kitų šalių vidurkis – 33 proc.). Šiuo metu vykdomi 23 projektai, 12 – jau įvykdyti. 46 proc. finansavimo skirti Lietuvos įmonėms, likusi dalis – mokslui. Keletas sumanymų vykdomi su partneriais iš užsienio – Pietų Danijos universitetu bei Leeds universitetu (JK).
Pavyzdžiui, nanopalydovų užduočių integratorė „Nanoavionika“ EKA PECS varžytuvėse yra laimėjusi finansavimą net keletui sumanymų. Sumanymo „Integrated fast response valve-injector for high performance green monopropellant thrusters (IFRV) for small satellite applications“ metu buvo sukurtas dvigubas 1 N vienkomponentis kuro vožtuvas mažųjų palydovų raketinės traukos sistemoms. Sumanymo „The Miniature Latch Valve“ kuriamas sumažintas sklendinis vožtuvas. Kelis EKA PECS projektus „NanoAvionika“ įgyvendina su partneriais. Su Vilniaus universitetu naudojant lazerines technologijas siekiama sukurti termiškai pritaikyto šiluminio elektrinio raketinio variklio komponentus mažiesiems palydovams. Saugi sistema gerokai sumažintų gamybos kaštus, padidintų sistemos veiksmingumą. Su BPTI konstruojamas palydoviniam ryšiui skirtas plačiajuostis konfigūruojantis siųstuvas. Ateityje šios technologijos bus naudojamos būsimose EKA misijose. Iš viso „Nanoavionika“ veikloms įgyvendinti iš EKA PECS programos skirta 1 mln. eurų.
Informacinių sistemų ir programinės įrangos kūrimo bendrovė „Elsis PRO“ vysto įvairius aviacijos, gynybos, energetikos, viešojo sektoriaus skaitmenizavimo ir kitus sumanymus. 2019 m. ji laimėjo PECS kontraktą. Įgyvendindama susitarimą su EKA, įmonė kuria duomenų mainymosi ir valdymo platformą nanopalydovų spiečiams. Kaip aiškina „Elsis PRO“ naujovių vadovas Arūnas Ungulaitis, į kosmoso rinką įsiliejus privatiems žaidėjams, stipriai sumažėjo palydovų paleidimo kaštai, kuriami jau nebe atskiri palydovai, bet jų platformos, kurios gali vykdyti įvairias užduotis. Kadangi nanopalydovai sąlyginai pigūs, netrukus privačios kompanijos ir valstybinės institucijos žada paleisti nanopalydovų spiečius. „Elsis PRO“ imasi spręsti iš to kylančius su jėgos kiekiu ir bendravimu susijusius iššūkius.
UAB „Juodosios gulbės technologijos“ pagal EKA PECS sumanymą „Mission Design Simulator (MDS) for Active Debris Removal (ADR)“ kuria foto-tikrovišką, moksliškai tikslų bei paprastą naudoti kompiuterinį simuliatorių, skirtą sudėtingoms robotinėms užduotims kosmose atlikti. „Užduotys apima autonominę palydovų navigaciją, palydovinių sistemų inspekciją bei kosminių šiukšlių surinkimą. Simuliatorius bus naudojamas šių užduočių dizaino kūrimui ir dirbtinio palydovų proto treniravimui bei bandymui. Taip bus žymiai sumažintas ne tik simuliacijoms atlikti reikalingas laikas ir kaštai, bet ir tokių užduočių nesėkmės pavojus“, – pasakoja įmonės vadovas Marius Klimavičius.
„Šiuo metu įgyvendinant Europos bendradarbiaujančios valstybės planą Lietuvos mokslo ir verslo subjektai varžosi tik tarpusavyje, tuo tarpu EKA kvietimuose teikiami konsorciumo pasiūlymai, todėl labai svarbu stiprinti Lietuvos verslo ir mokslo konkurencinius gebėjimus. Tikimės, kad Lietuvos kosmoso bendruomenė pasinaudos šia PECS kvietimo teikiama galimybe“, – sako MITA Lietuvos kosmoso biuro koordinatorė Eglė Elena Šataitė.
Pagal kvietimą teikiami siūlymai turi atitikti EKA programų temas: EKA užduotims reikalingos kosminių skrydžių techninės įrangos ir kosmoso antžeminių gaminių kūrimas, EKA svarbios mokslinių tyrimų ir bandyminės plėtros veiklos – technologijų rodymas ir pramoninių procesų sertifikavimas – skirtos naujiems gaminiams (technologinei ir programinei įrangai) kurti arba standartinėms technologijoms pakartotinai naudoti, su kosmoso technologijomis susijusios taikmenos, gaminiai ir paslaugos, kuriamos naudojant esamas arba artimiausiu metu žadamas paleisti kosmines infrastruktūras, parengiamosios veiklos (galimybių studijos, naudotojų reikalavimai, rinkos tyrimai ir pan.), reikalingos su EKA programomis susijusiam nacionaliniam konkurencingumui didinti, mokomosios veiklos, kuriomis siekiama sukurti naujas universitetinio lygio bakalauro ir magistro mokymų programas apie kosmoso technologijas ir jų praktinį taikymą. Pagal jas sumanymams gali būti skiriama nuo 35 iki 400 tūkst. eurų.
Paraiškos varžytuvėms bus teikiamos per EKA elektroninę paraiškų teikimo sistemą EMITS nuo š. m. spalio 19 d. iki lapkričio 27 d. Paraiškas vertins EKA žinovai.
Spalio 5 d. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje veikiantis Lietuvos kosmoso biuras rengia mokymą verslo ir mokslo atstovams, ketinantiems teikti paraiškas. Programa ir užsirašymas.
Spalio mėnesį Lietuvos verslas ir mokslas bus kviečiamas į individualias konsultacijas su EKA žinovais diskutuoti dėl sumanymų atitikimo kvietimo tematikoms ir kitais dominančiais klausimais.
Lietuvos kosmoso biuro, veikiančio prie Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) informacija.
AR PASAULIO MOKSLININKAI JAU PAŽYSTA ŽEMĘ ir TAI, KAS JOJE VYKSTĄ? NE!
AR PAŽYSTA TREČIĄJĮ BEI KETVIRTĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS!? NE!
TAD Į KOKIAS VARŽYTUVES KVIEČIAMA DALYVAUTI? TAI EILINĖS TARPTAUTINĖS PINIGŲ DALYBOS! IR NE DAUGIAU,!
Romualdai, ar žmogus šokinėjo ant Mėnulio ?
Vietoje žodžio simuliatoriaus reikėtų naudotį žodį treniruoklis. Mokykimės kalbėti ir rašyti lietuviškai.
Tarp šių dviejų sukčių 🙂 nemažas skirtumas – kita paskirtis ir kitoks veikimo būdas. Simuliatarius yra šmikis lengvatikių apgavikas, pasakų sekėjas, o treniruoklis – atviras ir žiaurus išnaudotojas.
,,Treniruoklis” toks pat svetimžodis, tik sėkmingiau, daininga priesaga užsimaskavęs, apsimetantis gimine…
Bet dabar labiau knieti, iki ko dėl netikėto rinkiminio smūgio nesivaldantis asmuo gali išpūsti vieno kvailą leptelėjimą, o kito pasirinktą iškalbingą pavyzdį.
Kai priemiestyje gyvenau, buvęs vieno grafo arklininkas susierzinimą visada viena ir ta pačia fraze išreikšdavo: Rozstrzelał bym takich łajdaków!
Kažkada įv. juokeliai ar paburnojimai su ,,šaudymais” buvo absoliučiai įprasti, kasdienybė, ir niekas rimtai į tai nežiūrėjo, nors ką tik tokie baisūs, kruvini dešimtmečiai buvo pergyventi. Aš ir pati leptelėdavau ką nors tokio. Tik po Sausio 13-sios lioviausi. O jis gal taip ir nesiliovė, iš įpročio leptelėjo užsimiršęs, jog jie ne dviese savo namuose.