Energetikos ministerija parengė atnaujintą Gaminančių vartotojų viziją, kurioje numatyta, kaip toliau turėtų būti kuriama palanki aplinka gaminančių vartotojų plėtrai. Numatytos keturios pagrindinės veiklos sritys – tobulinamas teisinis reglamentavimas, efektyvesnė kainodara, finansinės paramos užtikrinimo tęstinumas ir tinklų pritaikymas gaminančių vartotojų plėtrai.
Visų šių pakeitimų tikslas – užtikrinti aiškią ir matotą teisinę aplinką ir paprastą procesą, kuris skatintų fizinius ir juridinius asmenis investuoti į nuosavus elektros energijos gamybos įrenginius, gaminančius elektros energiją iš atsinaujinančių energijos išteklių. Gaminančių vartotojų plėtra ne tik prisideda prie energetinės nepriklausomybės ir klimato kaitos politikos tikslų įgyvendinimo, bet ir kuriamos naujos darbo vietos bei kompetencijos ateities ekonomikos sektoriuje – saulės energetikoje. Tai ypač aktualu COVID-19 „žaliojo atsigavimo“ kontekste.
Atnaujintoje Gaminančių vartotojų vizijoje planuojame kurti dar palankesnę aplinką gaminančių vartotojų plėtrai – gaminančių vartotojų prijungimo kaštų mažinimas, galimybė dalintis sukaupta elektros energija su kitais, gaminančių vartotojų schemos pritaikymas atsinaujinančių išteklių energijos bendrijoms, teisinės aplinkos supaprastinimas, kainodaros peržiūrėjimas, ilgalaikės finansinės paramos užtikrinimas, tinklo pritaikymas gaminančių vartotojų plėtrai bei kt.
Šiuo metu gaminančiu vartotoju tapti gali tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Taip pat saulės elektrinę galima įsirengti tiek savo vartojimo vietoje (pvz., ant stogo), tiek įsirengti ar įsigyti „nutolusią“ saulės elektrinę, kai elektra gaminama vienoje vietoje, o vartojama kitoje.
Taip pat nuo šių metų visos vartotojų grupės, norinčios tapti gaminančiais vartotojais, gali gauti finansinę paramą. Fiziniams asmenims taikomas fiksuotas įkainis už įsirengtą/įsigytą 1 KW elektrinės galios – 323 Eur. Šiuo metu galima teikti paraiškas ir gauti finansavimą saulės elektrinėms įsirengti arba įsigyti.
• Pensininkai už saulės elektrinę turėjo nemokėti nė cento, tačiau sulaukė daugiau kaip 9 tūkst. eurų sąskaitos: „Mes kovosime“
– lrytas.lt/verslas/mano-pinigai/2022/11/04/news/pensininkai-uz-saules-elektrine-turejo-nemoketi-ne-cento-taciau-sulauke-daugiau-kaip-9-tukst-euru-saskaitos-mes-kovosime–25066072
Svarbu pagauti už piršto. O tada įtrauks visą. Arba bankrutuosi.
reikėjo iš anksto susižinoti, išsiaiškinti, kas, kaip ir po kiek..
Reikėjo iš karto žmonėms pateikti viską, o ne tik tą vieną, gražiai atrodantį vylių, jog jiems ši elektra „nieko nekainuos”! Kad joks „netyčiukas” vėliau neišlįstų!
Pateikti ir paklausti, ar kiekvieną sakinį supranta, ir pasiūlyti pagalbą, jei kažkas neaišku, o ne primityviai apgaudinėti, naudojantis jo nesusigaudymu. Iš kur vartotojui, – visai kitos specialybės ir profesijos žmogui, – žinoti, kas čia dar gali slypėti, ir kur tai gali slypėti?!
Dabar aišku, iš kur pasipylė tiek tų didžiulių sąskaitų, apie kurias dar anksčiau laikraščiai parašė – vadinasi, taip apgautųjų nemažas pulkas susidarė…
Kita vertus – gal ir gerai, kad toks didelis – reikia visiems apsijungti kolektyvinam ieškiniui. Ir, jei čia tiesos neras, į ES teismą kreiptis.
bet tikrovė žiauri, bejausmė ir negailestinga. Toks palyginimas gal ir netinka, bet vis tik: įstatymo nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės!!! Vienu žodžiu, mes patys privalome susižinoti, aiškintis, studijuoti galiojančius teisės aktus (turiu tokią patirtį, deja). Arba samdykis teisininką, advokatą.
Boksas irgi žiaurus ir šlykštus. Bet ir ten bent šiokių tokių taisyklių paisoma – liesas nestatomas su sunkiasvoriu kautis.
Jeigu sutartyje niekur nė užuominos nebuvo apie tai, jog galutinę kainą lemia TAS ir ANAS, apie juos skaityk ČIA ir TEN, tai galima įtarti kaip sąmoningą suplanuotą silpnesnio apgaulę tikslu reguliariai, su kiekvienu mokėjimu, apiplėšti.
Ar tas sutartis iš savo žiūros kampo vertino visos įmanomos tarnybos ir organizacijos? Ar kaip patys sumanė, taip ir padarė? – Vartotojų gynėjai, Konkurencijos, Lygių galimybių tarnybos, advokatai, pensininkų ir neįgaliųjų org-jos su savo teisininkais, ar pritarė joms? Jei viso to nebuvo, gal yra galimybė paskelbti jas negaliojančiomis?