Lietuvoje vėl išaugus patvirtintų koronaviruso atvejų skaičiui, Vilniaus miesto savivaldybė, siekdama pažaboti galimą antrąją COVID-19 bangą sostinėje, atnaujino veiksmų planą kovai su koronavirusu.
Vilnius imasi prevencijos priemonių viruso sklaidai mažinti, artimiausiu metu viešąjį transportą, jo laukimo stoteles, ugdymo, gydymo ir kitas įstaigas taip pat pasieks atnaujinta higienos rekomendacijų kampanija. Savivaldybė kreipsis ir į Valstybinį ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą (VESOC) dėl atsakingesnio atvykstančiųjų į Lietuvą epidemiologinės kontrolės vykdymo ir didesnio testavimo.
„Negalime ignoruoti išlikusios ir augančios viruso grėsmės, kaip ir negalime pamiršti išmoktų svarbių pamokų. Vasara suteikė mums visiems atokvėpio, džiaugsmo, pasitikėjimo, tačiau norėdami išvengti pavasario scenarijaus pasikartojimo, turime išmokti gyventi su koronavirusu mažiausiai artėjantį pusmetį. Todėl rengiamės rudens periodui, kuris gali būti kitoks daugelyje sričių. Kaip prieš pusmetį laiku pasitikome pirmąją bangą, kaip atkūrėme gyvenimą jai nuslūgus, taip šiandien esame pasiruošę dar efektyviau pasitikti antrąją bangą ir neleisti jai nei atimti gyvybių, nei paralyžiuoti miesto gyvenimo“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Pasak Vilniaus mero R. Šimašiaus, su COVID-19 susiję savivaldybės sprendimai bus organizuojami atsižvelgiant į VESOC priimtus nutarimus.
Kaip pasitiksime naujus mokslo metus?
Kol kas Vilnius ruošiasi įprastiems artėjantiems naujiems mokslo metams – vaikų ir jaunimo ugdymo įstaigose atnaujinama informacija apie svarbią šiuo laikotarpiu higieną ir kitas svarbias rekomendacijas. Jeigu nacionaliniu lygiu bus priimti atskiri sprendimai dėl masinių renginių, tarp jų – ir mokslo metų pradžios renginių organizavimo arba jų atšaukimo, tuomet miesto ugdymo įstaigose šios šventės gali būti ir nukeltos arba atšauktos.
Neatmetama ir nuotolinio mokymo tikimybė, todėl, ruošdamasi šiam galimam scenarijui, rugpjūčio pabaigoje Vilniaus savivaldybė rengs mokymus pedagogams apie sėkmingą ir efektyvų nuotolinį mokymą.
Tėvams svarbu žinoti, kad šiuo laikotarpiu padaryta išimtis – nebūtina vykti į sveikatos įstaigas vaikų sveikatos pažymų, nes pernykščių galiojimas pratęstas iki pat Naujųjų metų. Sveikatos pažymų prireiks tik keičiantiems mokyklas ar darželius.
Sveikatos priežiūros paslaugos – saugios ir prieinamos
Numatyti pokyčiai ir sveikatos priežiūros įstaigose. Bus teikiamos kontaktinės ir nuotolinės konsultacijos, todėl paslaugos bus suteikiamos greičiau, tačiau laikantis būtinų saugumo reikalavimų, kas svarbu siekiant užkirsti kelią koronaviruso (COVID-19) plitimui. Siekdama pagerinti paslaugų prieinamumą savivaldybė numačiusi kompensuoti poliklinikų išlaidas patirtas laikinai didinant registratūrose dirbančių specialistų skaičių. Tuo siekiama, kad vilniečiai galėtų greičiau ir paprasčiau užsiregistruoti gydytojo nuotolinei ar kontaktinei konsultacijai, gydymo pratęsimui (receptų išrašymui).
Kol išlieka rizika apsikrėsti COVID-19 virusu, nuotolinės konsultacijos išlieka ir bus skatinamos, kartu rūpinantis, kad būtų skiriama kuo daugiau dėmesio rūpestingiems gydytojų ir pacientų pokalbiams. Savivaldybė savo ruožtu rūpinasi mobiliųjų koronaviruso patikros punktų infrastruktūros gerinimu ir papildomu įrengimu, mobiliųjų brigadų sudarymu, kurios esant poreikiui galės vykti į galimas viruso židinio lokacijos vietas. Siekiant užtikrinti sklandų ir operatyvų vilniečių ištyrimą nuolat pasitelkiami Vilniaus miesto asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, tačiau siekiama pritraukti ir kitų savivaldybių medicinos darbuotojus. Šiuo metu Vilniuje veikia vienas mobilusis punktas, kuris aptarnauja Vilniaus apskrities gyventojus. Per pastaruosius 4 mėnesius vien Vilniaus mobiliuosiuose punktuose atlikta apie 40 000 tyrimų.
Savivaldybė ir sveikatos priežiūros įstaigos šiuo metu yra sukaupusios pakankamą asmens apsaugos priemonių rezervą, skaičiuojama, kad jo užteks likusiam pusmečiui. Iš Vyriausybės Vilniaus savivaldybė dar nėra gavusi kompensavimo už pirmosios COVID-19 bangos suvaldymui išleistas lėšas, taip pat kaip ir duomenų apie valstybės rezervo būklę.
Vilniaus savivaldybė, įvertinusi, kad dauguma teigiamų COVID-19 atvejų yra įvežtiniai, kreipiasi į VESOC dėl aktyvesnio atvykstančių asmenų tikrinimo ir atsakingesnės kontrolės. Tuo tikslu, rūpindamasi, kad kuo operatyviau ir patogiau būtų ištirta kuo daugiau asmenų, savivaldybė yra numačiusi Vilniaus oro uosto prieigose įrengti mobilųjį punktą arba organizuoti mobiliosios brigados darbą. Vilniaus savivaldybė vis dar siekia gauti iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenis apie patvirtintus teigiamus grįžtančiųjų koronaviruso atvejus ir nustatytas vietas, kuriose lankėsi asmenys.
Skatinamas nuotolinis darbas
Sostinės savivaldybė ir visa jos įmonių grupė dar pirmosios COVID-19 bangos metu savo pavyzdžiu demonstravo, kaip sklandžiai galima dirbti ir visas savivaldybės teikiamas paslaugas suteikti vien nuotoliniu būdu.
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia ir kitas organizacijas bei verslo įmones jau šiuo metu, nelaukiant rudens, kiek įmanoma darbus perkelti iš biurų į namus, atsisakyti nereikalingų susitikimų arba perkelti juos į virtualią erdvę, paslaugas teikti nuotoliniu būdu, informaciją teikti telefonu.
Kaip po miestą keliauti saugiai?
Vyriausybei patvirtinus privalomą kaukių dėvėjimą viešosiose vietose, sostinės viešojo transporto keleiviams primenamos pagrindinės taisyklės. Nuo rugpjūčio 1 d. autobusuose ir troleibusuose, kaip ir kitose viešose uždarose patalpose, vėl būtina dėvėti apsaugines veido kaukes, be to, kiekvienoje transporto priemonėje keleiviai ras dezinfekcinio skysčio rankoms, tiek stotelėse, tiek viešajame transporte prašoma laikytis saugaus atstumo, planuotis savo keliones pasirenkant mažiau užpildytus maršrutų reisus, kelionių laikus: https://bit.ly/planuokitesVTkeliones
Net ir pasibaigus karantinui beveik visos dezinfekcijos, švaros, atstumo ir kitos priemonės viešajame transporte buvo paliktos, jog būtų užtikrintas maksimalus keleivių, vairuotojų saugumas. Apie apsauginių kaukių dėvėjimą keleivius Vilnius nuolat informavo įvairiais kanalais – taip pat ir pačiose stotelėse esančiose švieslentėse, viešojo transporto ekranuose, garsiniais įrašais. Nuo šios savaitės intensyviausiose keleivių srautų stotelėse viešojo transporto kontrolieriai stebės situaciją, primins keleiviams, jog būtina dėvėti kaukes.
Nuo pat karantino pradžios fiziškai juostomis atskirtos viešojo transporto vairuotojų darbo vietos. Jie nepardavinėja vienkartinių popierinių bilietų, o keleiviai įlipti ir išlipti iš viešojo transporto gali per vidurines ir galines duris.
Nerimą kelia dar vis nepakankami ir ne visada tiksliai NVSC atsekami epidemiologiniai duomenys. Nors nėra patikimos informacijos, kad vilniečiai užsikrečia būtent viešajame transporte, čia taikomi reikalavimai ir įvairūs ribojimai – vieni griežčiausių.
Kokios bus Kalėdos sostinėje?
Šią, kitokią, vasarą, siekdama užtikrinti vilniečių ir miesto svečių saugumą, Vilniaus miesto savivaldybė Kalėdų renginius planuoja jau įvertindama galimo antro karantino realią galimybę. Derinamoje programoje Kalėdų renginių neatsisakoma, dauguma jų, numatoma, vyks, tiesiog laikantis saugumo reikalavimų. Tačiau didžiojo Kalėdų eglės įžiebimo koncerto šių metų šventiniu laikotarpiu gali nelikti.
Vis dėlto konkretūs sprendimai bus priimti atsižvelgus į šalies epidemiologinę situaciją, į toliau darbą tęsiančio VESOC nutarimus.
O vokiečiai ruošiasi masiniam mitingui Berlyne 08.01 prieš karantino nepagrįstus suvaržymus, už žmogaus teises, kurias atima nepatvirtinta ir melaginga pandemija