Liepos 29 d. Vyriausybės posėdyje pritarta, kad Laisvės gynėjų diena, Sausio 13-oji, galėtų tapti švenčių diena, o tai reiškia, kad per ją nereikėtų dirbti. Tiesa, kadangi Lietuva ir taip turi itin daug tokių švenčių dienų, o ekonomikai ir biudžeto surinkimui kiekviena jų atsiliepia neigiamai, rekomenduojama naują laisvą dieną skelbti vietoje jau esamos, dėl kurios sutaria socialiniai partneriai.
Trišalė taryba Sausio 13-ąją siūlo vietoj Vėlinių
Praėjusią savaitę vykusio Trišalės tarybos posėdžio metu nuspręsta, kad Sausio 13-oji galėtų būti skelbiama šventine diena vietoje Lapkričio 2-osios, Vėlinių. Ši data tarp nedarbo dienų įtraukta 2019 metais. Dirbti jau daug metų nereikia ir lapkričio 1-ąją, Visų šventųjų dieną. Lapkričio pirmosiomis dienomis įprasta lankyti artimųjų kapus.
Švenčių dieną dirbama tik su darbuotojo sutikimu, išskyrus atvejus, kai dirbama pagal suminę darbo laiko apskaitą ar jeigu tai nustatyta kolektyvinėje sutartyje.
Lietuva – viena daugiausiai šventinių dienų turinti ES
Lietuva yra viena iš daugiausia švenčių dienų – 16 – turinčių ES valstybių narių. Nedarbo diena paskelbus ir Sausio 13-ąją ir neatsisakant esamos nedarbo dienos, jų iš viso būtų 17. Tiek šventinių dienų Europos Sąjungoje turi tik Bulgarija ir Vengrija, o bendras Europos Sąjungos šventinių dienų vidurkis – 12.
Skaičiuojama, kad dėl 1 nedarbo dienos valstybės biudžetas netenka apie 50 mln. eurų.
Vyriausybės išvados paprašyta tada, kai Sausio 13-osios, kaip galimos nedarbo dienos, klausimas pradėtas svarstyti Seime. Trišalė taryba dar vasarį priėmė sprendimą, kad Sausio 13-oji galėtų būti skelbiama nedarbo diena, tačiau nepritarė Seimo siūlymui atsisakyti laisvos Gegužės 1-osios – Tarptautinės darbo dienos.
Šiuo metu Laisvės gynėjų diena yra Atmintinų dienų sąraše, tačiau yra darbo diena.
Gegužės pirmosios šventė -Darbo dienos šventė /vėliau pavadinta Tarptautine/- yra kilusi Čikagoje XXa. pradžioje įvykus čia didžiuliems darbininkų streikams .Bet jau daugelį metų Čikagoje,kaip ir visoje JAV, ši diena yra eilinė darbo diena,tik retkarčiais ir tai maža apimtimi kai kuriose darbovietėse po darbo valandų yra kukliai ji yra minima.O dabartinis ,daugeliu atveju apsimestinis , ,,Tarptautinės darbo dienos” šventimas yra sovietizmo palikimas ir Vakarų liberalmarksistų bei komunistų ,,šaunių” tradicijų palaikymo tąsa.Tad, būtina Lietuvoje šios šventės atsisakyti ir Gegužės 1-ąją paskelbti darbo diena,o tie ,kurie nori šią dieną paminėti gali tai padaryti pasibaigus darbo valandoms.
O mes nuo Gegužės 1 iki 10 uoliai švęsdavome… daržų dienas. Pasiimdavome laisvų dienų, kastuvus į rankas, ir kad švęsdavome… Kiti kaimynai irgi tomis dienomis švęsdavo…
t.y., VRM-trė siūlo, kaip plėsti dvejopų piliečių ratą:
Lietuvos piliečiai patys galės nuspręsti dėl savo pilietybės
– delfi.lt/news/daily/lithuania/lietuvos-pilieciai-patys-gales-nuspresti-del-savo-pilietybes.d?id=84877771
Sausios 13-oji kitais metais netaps laisvadieniu, bet šventinių dienų mėgėjams yra gerų naujienų
– delfi.lt/news/daily/lithuania/sausios-13-oji-kitais-metais-netaps-laisvadieniu-bet-sventiniu-dienu-megejams-yra-geru-naujienu.d?id=86098713