Atkūrę Nepriklausomybę, mes kaip duotybę, net nepasitarę su savo piliečiais, priėmėme Vakaruose dominuojančią neoliberalią ekonominę doktriną. Jos kertiniai postulatai – valstybės vaidmens suniveliavimas ūkio-ekonomikos vyksme, niekuo neįtakojama konkurencija, laisvos rinkos suabsoliutinimas, privačios nuosavybės šventumas ir daug kitų, kartais net sveiku protu nesuvokiamų ideologinių klišių. Mat dauguma atkurtos valstybės piliečių tais 1991-ais ar 92-aisiais net nelabai susigaudė, kaip išvis reikės gyventi kapitalizme.
Tačiau tais laikais dauguma išsivysčiusių Vakarų valstybių jau buvo susikūrusios algoritmus ir tam tikrus ekonomikos funkcionavimo mechanizmus, kurie tenkino ne tik turtingosios visuomenės dalies interesus, bet ir sudarė galimybę susikurti stipriai viduriniajai klasei bei užtikrinti normalų skurdžiausių visuomenės sluoksnių gyvenimą. Tie mechanizmai dalinai švelnino prigimtinę grobuonišką kapitalizmo esmę – naudos siekimą bet kokia kaina. Deja, Lietuvoje gan voliuntaristiškai, net be didelių diskusijų buvo pereita prie šoko „terapijos“, kuri nuskurdino ir šiaip ne itin turtingus bendratautiečius ir leido iniciatyvą perimti kriminalinėms grupuotėms, kurios banditiškais metodais išgrobstė visai tautai priklausiusį sovietiniais laikais sukurtą turtą.
Šių sprendimų pasekmėje maža dalis (apie 10%) šalies gyventojų tapo pasakiškai turtinga, o didesnė pusė – nuskurdo. Todėl ir po 30-ties atkurtos Nepriklausomybės metų mes, deja, turime abejotinų galių valstybines valdžios institucijas bei bet kokių rimtesnių kataklizmų lengvai pažeidžiamą visuomenę, nes joje beveik 2/3 žmonių gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo ir, užuot ką nors susitaupę „juodai valandai“, turi užsiauginę skolų kuprą. Deja, nelabai kas keičiasi ir šiuo metu, išgyvenant neregėto masto pandemiją, kuri ne tik iš pasalų kerta per žmonių sveikatą, bet ir totaliai naikina valstybės ekonomiką. Jau dabar matosi, kad pasekmės, ypač skurdžiausiai gyvenantiems šalies piliečiams, taps katastrofiškos.
Gąsdina ir tai, kad, kaip teisingai pasakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis, valstybė neturi ne tik plano kaip kovoti su šios krizės padariniais, bet net ir elementarios analizės – o kokia gi yra reali situacija šalies ekonomikoje po skambiai pagarsintų 3,5 milijardo eurų paketo skyrimo krizei įveikti. Praėjus beveik mėnesiui, nei iš finansų, nei iš ekonomikos ir inovacijų ministerijų nieko konkretaus nesigirdi, išskyrus kaip mantrą kartojamus tuos pačius pažadus, kad bus kažkas daroma.
Garsus mokslininkas markizas Pjeras Simonas Laplasas yra paskęs, kad dabartinė Visatos būsena lemia tai, kas nutiks toliau. Tik, norint įvertinti dabartinę Visatos būseną, reikia turėti tokį kompiuterį, kuris prilygtų pagal dydį pačiai Visatai. Mums gi tenka nepalyginamai kuklesnis uždavinys – išsiaiškinti, kas vyksta mūsų valstybės ir visuomenės gyvenime ir kas gali nutikti artimiausioje ateityje. Ir mes privalome turėti žinių ne tik apie verslą, bet ir visą valstybės ekonomikos gyvybingumą. Tai – mūsų visų išgyvenimo dilema. Ar žmonės turės iš ko pragyventi? Ar galės nusipirkti maisto ir kitų pačių reikalingiausių prekių? Kas bus, jei galutinai išseks jų turimi finansiniai ištekliai, o naujų neatsiras?.. Štai tie klausimai, kurie mums turi rūpėti pirmiausia. Šiandien, turint dabartinius duomenų surinkimo ir apdorojimo būdus, nusakyti tiksliai, kokioje būklėje yra atsidūrusi Lietuvos ekonomika, nesudaro jokio sunkumo. Reikia tik dirbti. Kodėl nesinaudojama technologijų teikiamomis galimybėmis, taip ir lieka klaustukas. O gal tai buvo tik pasigyrimas, kad Lietuva daro didžiulę pažangą inovacijose? Nes, kai iš tikrųjų prireikė, susidaro toks įspūdis, kad pasinaudoti tomis technologijomis nebėra kam.
Norisi paklausti finansų ministro Viliaus Šapokos: kodėl viešai neskelbiama, kiek gi realiai valstybė jau pasiskolino ekonomikai stabilizuoti? Kas šioje bei kitose ministerijose ir statistikos departamente renka konkrečią informaciją apie realią situaciją? Juk, norint priimti išmintingus ir efektyvius sprendimus, būtina žinoti:
1. Kiek reikia subsidijų smulkiam ir vidutiniam verslui, siekiant jame išsaugoti nors 80% darbo vietų; o tam, savo ruožtu, būtina žinoti, kiek gi prarandama šiuose valstybės uždarytuose versluose kiekvieną dieną;
2. Kokia tikra nedirbančių nuomininkų ir jiems nuomojamų patalpų savininkų padėtis;
3. Kiek valstybės garantijų bankams prireiks stambiajam verslui, siekiant išsaugoti įmonių likvidumą ir jų apyvartinių lėšų užtikrinimą;
4. Kiek lėšų prireiks apmokėti laikinojo nedarbingumo išmokoms (pagal biuletenius) ir kompensacijoms už prastovas darbuotojams bei kitoms socialinėms išmokoms;
5. Kiek lėšų dėl ekonomikos susitraukimo praras valstybės biudžetas ir pan.
Jau pats laikas ponams ministrams suprasti, kad taip biurokratiškai „išvairuoti“ iš šios krizės, kaip tai buvo padaryta 2009 m., nepavyks. Žmonės gerai prisimena konservatorių naktines „reformas“ ir joms nebeleis pasikartoti. Štai ponas Gabrielius Landsbergis vis tiek žada išėjimo iš krizės planą. Turbūt jame bus pasiūlyta nurėžti šios valdžios pakeltas pensijas, LSDDP frakcijos „prastumtus“ vaiko pinigus, didesnes socialines garantijas neįgaliesiems ir t.t. Taip pat tikriausiai bus siūloma ir vėl skolintis ne už 1,5% palūkanas, o mokėti 9,5% – kad valstybei būtų ir vėl padaryta ne vieno milijardo žala. Be to, atstovaujant turtinguosius, visas rėmimas tikriausiai eis tik per komercinius bankus, nes jų kandidatė į premjerus yra viešai pasakiusi, kad valstybinio banko neįsivaizduoja. Beje, jie dar net ne valdžioje, o dabartinis finansų ministras, kuris diriguoja visam paradui, jau elgiasi taip, lyg būtų jų ministru – visą pagalbą verslui nukreipia tik per bankus. O bankai nepripažįsta skrupulų, matydami galimybę pasipelnyti, taip ir elgiasi. Ir taip darys, kol jų kas nors nesustabdys. Labai teisingas LR Prezidento Gitano Nausėdos paraginimas steigti valstybinį komercinį banką. Nors ir pavėluotai (dabar per jį galėtų eiti visa parama), bet, kaip liaudyje sakoma, geriau vėliau, nei niekada. Manau, tai protingiausia būtų padaryti „Lietuvos pašto“ bazėje, kaip viena iš segmentų palikus ir pašto paslaugas.
Dabar svarbiausia, kad atsirastų tas lyderis, kuris imtųsi suvienyti valstybės institucijų, verslo, mokslo ir visos pažangios šalies bendruomenės pastangas kiek galima sušvelninti prasidedančios valstybės ekonomikos griūties padarinius. Tam būtina suburti pačias geriausias intelektines pajėgas ir suprasti, kad senoviškais biurokratiniais metodais čia nieko nebepakeisi. Būtinas kardinaliai naujoviškas požiūris ir modernūs veikimo būdai. Manau, būtų tikslinga prie LR Prezidento institucijos operatyviai sudaryti Aukščiausiąją valstybės ekonominės raidos tarybą, kuri visa tai koordinuotų.
Turbūt daliai mūsų tautiečių bus sunku susitaikyti su ta elementaria tiesa, kad atėjo vartotojiškos visuomenės eros pabaiga. Ir įsisąmoninti realiją, kad kuo greičiau pereisime prie naujų neantagonistinių ir ne gobšumu, o solidarumu grindžiamų santykių ir jais grindžiamo valstybės ūkio, tuo greičiau įveiksime šios krizės padarinius. Atsisakant besaikio vartojimo, realiai pereinant prie saikingumo, žiedinės ir mainų ekonomikos, BVP nieko nereikš. Tam reikės naujų mūsų ekonominę būseną apsprendžiančių rodiklių. Ir jų turi būti ne vien jau paminėtas, o žymiai daugiau. Tam į pagalbą jau skuba ,,didžiųjų duomenų” technologijos. Bet su šiomis technologijomis reikia mokėti dirbti ir reikia mokėti jomis naudotis. Tam reikia ruošti jaunimą – kaip ir perkvalifikuoti visus pedagogus, kad jie galėtų bent dalį mokymo proceso vesti nuotoliniu būdu ir nesant krizei (pvz., mokiniui ar studentui susirgus). O svarbiausia – mokinti, kaip susirasti informaciją, kaip sužinoti, kas yra pažangiausio vienoje ar kitoje gyvenimo srityje ir kaip tuo pasinaudoti. Ir lai nekarksi juodieji apokalipsės pranašai, kad nuotolinis mokymasis ar darbas kenkia sveikatai. Jeigu kompiuterio ekranas tikrai silpnina regėjimą, privalome sukurti tokius ekranus, kad taip nebūtų. Tik pereidami prie pažangesnių ir lankstesnių veiklos formų sugebėsime pakilti į žymiai aukštesnį savo ir bendruomenės lygmenį.
Šiame kontekste bene svarbiausias, o kai kam ir skaudžiausias bus godumo instinkto reguliavimas. Turime pradėti drąsiai kalbėti apie tai, kad aukštosios technologijos ir mokslo pažangos suteikiamas gėris yra ne vien turtingiausiųjų privilegija. Tai – visos žmonijos nuopelnas ir veiklos vaisius, kuriuo reikia sąžiningai ir solidariai pasidalinti. Pandemija mums priminė, kad nelaimė nesirenka, turtingas jis ar vargšas, ir kapinėse visus sulygina. Todėl, atsisakydami besaikio vartojimo, neišvengiamai privalome kalbėti ir apie teisingesnį naujai sukuriamos vertės pasidalinimą. Kuo toliau, tuo didesniu mastu nauja vertė tampa ne individų o kolektyvinio darbo vaisiumi.
Be to, nei iš etikos, nei iš logikos pozicijų neįmanoma paaiškinti, kam kai kuriems asmenims reikia dešimčių namų, gausybės automobilių, jachtų ir šiaip daugybės kitų bereikalingų daiktų, kai nemaža dalis žmonių nebesugeba sudurti galo su galu ir net kokybiškai maitintis. Bet čia kalba ne apie asocialų elementą. Noriu būti teisingai suprastas: aš nesiūlau lygiavos. Aš siūlau XXI amžiaus trečiajame dešimtmetyje atsisakyti feodalinės santvarkos liekanų ir užbaigti žmones skirstyti į luomus, nes neoficialiai tai toliau vyksta. Vien ką reiškia žiniasklaidos pamėgtas „elito” ir „paprastų” žmonių sąvokų vartojimas! Šiandien kaip niekad akivaizdu, kad, tik iš esmės sumažinus socialinę atskirtį, įmanoma konsoliduoti bendruomenę.
Todėl ateina laikas daug ką persvarstyti ir pagaliau atsisakyti XIX amžiaus atgyvenos – ideologizuotos politikos ir visuomenėje jau palaidotos partinės sistemos. Čia vėl gi noriu aiškiai pabrėžti, kad tai, apie ką kalbu, neįvyks per vieną dieną – kalbu apie tai kaip apie siekiamybę, strateginį tikslą.
Norime to ar ne, tačiau gyvenime bet kokia ideologija anksčiau ar vėliau virsta dogma. O dogmos gimdo fanatizmą, nemąstančius fanatikus. Jeigu norime turėti aktyvią, kūrybiškai veikiančią valstybės bendruomenę, privalome pereiti prie naujų valstybės valdymo formų. Svarbiausia iš jų būtų kuo didesnis bendruomenės narių įtraukimas į sprendimų ruošimą ir jų priėmimą. Čia į pagalbą ateina šiuolaikinės technologijos. Jų dėka galima ne spekuliatyviai, o dalykiškai bendrauti, ginčytis ir surasti geriausius sprendimus. Suprantama, tam reikia kantraus ir ilgo aiškinamojo darbo bei suvokimo, kad gyvenimas kelia mums visiems reikalavimą keistis.
Autorius yra ekonomikos mokslų daktaras, LSDDP Tarybos narys, LPK Garbės Prezidentas, politikos ir verslo ekspertas
jei nepasikeisime dvasiniame lygmenyje, tai nepasikeis ir mūsų išorė: aplinka, ekonomika ir t.t.. juk ir pats autorius rašo, kad “dabartinė visatos būsena lemia tai, kas nutiks toliau”, o visata įtakoja dvasinius procesus, kurie lemia pokyčius materijoje…
Mirčių skaičius Italijoje 399, Ispanijoje 455 vienam milijonui gyventojų. Palyginus su į karantiną spjaunančia Švedija: tik 156. Lietuva 14.
Akivaizdu, kad lemia ne testai ar kaukės, o priežastys, apie kurias niekas nerašo: sąmoningas piktybinis užkrato platinimas dar nežinomu būdu: pvz., gal per ventiliacijos sistemas, gal per vandenį, maistą ir t.t. Kodėl taip smarkiai išplito Bergame? Kodėl daugiau kaip 2 kartus skiriasi kaimynėse Belgijoje 518 ir Olandijoje 219?
Ar dirba teisėsauga savo darbą?
Balsas tyruose…
gerbiu tuos komentatorius, kurie perskaitę straispnį pasako apie tai savo nuomonę. Mano straispnio tikslas būtent paskatinti diskusiją, kurių mūsuose mažai. Per daug kategoriškumo ir piktumo. O išeities reikia ieškoti kartu
Protingos mintys! Sunku bus, labai sunku keisti žmonių supratimą, ypač tų, kurie nori turėti daugiau negu reikia. Visai nesakau, kad reikia lygiavos, bet norėčiau žinoti, kaip nesinaudojant kitų darbu ir navogiant, užsidirbti milijoną.
Kažkur skaičiau, kad Aleksandras Makedonietis, būdamas labai jaunas ir turtingas, bet susirgęs mirtina liga, prieš mirtį paprašė, kad jo karsto dangtyje išpjautų dvi skyles, per kurias iškištų jo abi rankas delnais į viršų, kad visi pamatytų: aš išeinu ir nieko nepasiimu. Tai ir klausiu: gal kas žino, kaip išsinešti turtus Anapilin?
A.Armonaitė svajoja apie kanapių karalystę
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/aarmonaite_svajoja_apie_kanapiu_karalyste/
Juk liberaliai mąstantiems bet kokio kvapo pinigai tinka?
Komentuojančių, diskutuojančių trūksta, nes tai……… neturi poveikio, įtakos. Pilietis neturi valdžios… Nėra demokratijos.
Todėl Algimanto entuziazmas, nors ir pagirtinas dalykas, tačiau retas, kaip išsireiškė “Stebėtojas” – Balsas tyruose…
Jeigu kuri partija į savo programą įtrauktų tikslą keisti politinę sistemą, ją demokratinant, suteikiant piliečiams teisę ne tik rinkti valdžią, bet blogai dirbančius ir atstatydinti… Va tada situacija pasikeistu. Tada tas masinis ABEJINGUMAS pradėtų tirpti. Tada pradėtų keistis ir žmonės ir visuomenė.
Autorius rašo apie pokyčius visuomenėje po pandemijos , bet nenurodo kokiu pagrindu ta visuomenė po karantino pasikeis . Jau šiandiena R.Karbauskis triubija į viešumą jog nemažins viešu išlaidu ir bandys pagauti ta aukso vartojimo vidurį kai biudžeto išlaidos ne mažinamos o didinamos matyt skolomis kurios guls valstybei ant pečiu . Ne politikai turi apie tai kalbėti o finansu sektorius kurio planuojamos pajamos bus paverstos atsakingomis išlaidomis ir pasvertais pažadais .Nors S.Skvernelis ir dangstosi procedūromis skirstant paramą verslui , realiai čia klausimas visai kito turinio , pigios paskolos , vedant neatsakinga skolinimosi politika greitai taps brangios o tada jau niekas neklaus ar mes norime mažinti savo socialines išlaidas . Antras aspektas , jei verslas , atsižvelgdamas į ekonomines prognozes , mažina algas darbuotojams ta privalo padaryti ir biudžetinės įstaigos. To nepadarius gali ir neužtekti tu 5 milijardu biudžeto skylėms kaišioti . Spėju S.Skvernelis ta gerai žino . Daug metu Lietuvoje kalbama apie valstybinį banką ir jo poreikį , vienu pagrindiniu argumentu jo nesteigti buvo sveikas protas neleidžiantis politikams rankas duoti raktą nuo didelio didelio seifo su pinigais . Lietuva gal ir norėtu to banko tik ar politikai pasiruošę atsakingai su tais pinigais elgtis . Kol kas nepanašu .
Autorius nori diskusijos? puiku.
Kad Seimas keistųsi – būtina, jog seno raugo politikai rudenį nepatektų į valdžią. Autorius yra TSKP atstovas, kaip ir jo dabartiniai bendrapartiečiai Kirkilas, Bernatonis ir pan.
Visą laiką po Kovo 11-os Lietuvą valdė tos partijos, kurios atstovavo turtuolių interesus. Klestėjo bankai ir kitos turtuolių valdomos įmonės. Kai milijardierius savo samdiniams mokėdavo tiek mažai, kad šie nesugebėdavo išgyventi – milijardieriaus Numavičiaus samdinius pinigais paremdavo valstybė: pamaitindavo nemokamai jų vaikus mokykloje, kompensuodavo šildymo išlaidas. Valdžia ir šitaip prisidėjo prie bagotųjų gerovės. Kad tik Numavičiui būtų geriau. Tai buvo tikra dešiniųjų politika.
2016 m. padėtis truputį pasikeitė.
Linkiu, kad keistųsi ta linkme ir toliau, nes turtuolių – tik saujelė. Taip nedemokratiška, kai valdžia pataikauja mažumai, turtuoliams.
Pabaigai: Algimanto Matulevičiaus galimus kontaktus su sovietų saugumu savo parašu yra patvirtinęs KGB pulkininkas Vytautas Karinauskas. Apie tai skaitykite
Eglė Samoškaitė: “Matulevičiaus kontaktai su sovietų saugumu patvirtinti KGB ekspulkininko parašu”.
visu pirma, norint sukurti moralia visuomene butina pasmerkti ypac dar nuo okupacijos metu
Lietuvoje iskerojusi mela! O meluojancius politikus bausti taip kaip tai daroma Britanijoje – net uz menkiausia mela britu istatymai numato ypac grieztas bausmes politikams o atsedeje kalejime paskirta laika (be teises i kokia nors apeliacija&ect) apie politiko veikla privalo pamirsti iki savo gyvenimo pabaigos…..
” Atkūrę Nepriklausomybę, mes kaip duotybę, net nepasitarę su savo piliečiais, priėmėme Vakaruose dominuojančią neoliberalią ekonominę doktriną.” Bet juk Sąjūdis pažadėjo Švedijos kelią ? Išdūrė savo piliečius ? Kas buvo sėkmingai eksportuota į Ukrainą ?
Sąjūdis savo rinkėjus labiausiai išdūrė ta prasme, kad visąlaik žarstė pažadus apie demokratiją, o kai PAĖMĖ VALDŽIĄ – nesielgė demokratiškai, rinkėjų norams dėl Lietuvos ekonominės ateities sužinoti nepaskelbė referendumo. Nepaklausė žmonių, ko jie nori –
– socializmo su nedidelio privataus verslo galimybėmis,
– apriboto kapitalizmo,
– laukinio kapitalizmo su neribotomis turtuolių teisėmis ir pan. Nesu ekonomistas, ne man Sąjūdžio ekonomistus mokyti. Tačiau iš Sąjūdžio deputatų Aukščiausioje Taryboje namačiau jokio noro sužinoti tautos norus ir į juos atsižvelgti.
Taip elgiasi iki šiol visi Seimai. Tai nesuderinama su demokratija, kai iškilus idėjai panaikinti litą, valdžia ne tautos klausė – ar galima taip padaryti, bet UŽ TAUTOS PINIGUS ĮTIKINĖJO TAUTĄ, kad taip reikia padaryti. Tai ciniška – tai saku aš, senas demokratas.
Gal ne visai taip –
keli žymūs to meto ekonomistai siūlė kitu, skandinaviško tipo socialinio teisingumo valstybės keliu eiti. Deja, jie buvo užčiaupti ir nustumti į paraštes. Nugalėjo vedami primityvaus noro tapti stambiu ir įtakingu savininku, iš užkulisių valstybę vairuoti. Vertinant praėjusius dešimtmečius, įtakos svertus savo rankose laikiusieji įsivaizdavo kažką panašaus į „vierchų” gyvenimą, link jo ir vairavo.
Jus esate absoliuciai teisi! Gerai pamenu a+a prof. K.Antanaviciaus susizavejima Skandinavijos ekonomikos modeliu ir jo pasiryzima panasiu keliu vesti ir Lietuva… Kuo tai baigesi pamenam visi…
Didziausi lkp o ypac ck bosai ir ju burys tapo bankininkais ir stambiausiais, atseit, kapitalistais net neturedami tikro supratimo kas gi tas “kapitalizmas” ir kokie morales reikalavimai aniems priskiriami….
Okupacines valdzios padlaiziu supratimas apie kapitalizma buvo tik is ju paciu skelbtos propogandos “vaizdzialiu” ir, deja, tapo ne “laukiniu kapitalizmu” o tikru gangsteriu diktatura su sau pasirasytais a la istatymais …. O dar desantai talkininku nuo kremliaus puses apsimetusiu “svarscikais” ar panasiais “fenomenais” sugebejo uzliuliuoti savo “castuskomis” ir varganomis pabarstytomis kapeikomis (pametytais ledais& pan.), atseit, kompensave uz 500% pakeltas duju kainas apiplese kiekviena Lietuvos zmogu ir net nepasivargimna sumoketi mokesciu valstybei….
Liūdna skaityti tokius Tvanksto žodžius . To meto Sąjūdis sprendė visai kitas problemas ir tokio pasirinkimo kuriuo keliu ekonomikai traukti aplamai nebuvo . Pradžia prasideda ne nuo pasirinkimo kuriuo keliu traukti o kur traukti ir kaip ta daryti .Kaip žinome to meto sprendimai ne visi visuomenėje buvo priimti teigiamai .
Dar pasitikslinkite ar tai Tvanksto žodžiai…
“pasirinkimo kuriuo keliu ekonomikai traukti aplamai nebuvo”.
Tušti nepagrįsti žodžiai. Įstatymus kūrė Lietuva pati.
del to ‘istatymus kure pati’ noretusi tarti pora zodziu… paskaitykite Perkinso ‘Ekonomikos smogiko ispazintis’ ir dar karta pagalvokite. Jei esate pakankamai pragyvenes, turetumete prisiminti kaip pulkais ‘patarejai’ cia leke po 91uju, o knygele pades suprasti ko jie cia leke. paskaitykite, tikrai labai idomu… o ir rezultatas gavosi panasus, apie koki rasoma… taigi, neskubekite
Gal galit pasakyti kodėl Lietuvoje viskas vyko lygiai taip pat , kaip Amerikos numylėtinio, Jelcino Rusijoje ? Na, ne visiškai taip pat, ten buvo žudoma, išparcelioujame, grobiama, prievartaujama, vagiama nepalyginamai žiauriau. Bet scenarijus tas pats.
labai teisingai pastebejote: scenarijus tas pats! Vat nuo to ir pradekite… as pats ne ka jums galiu pasakyti, gal tik pabandyti siek tiek medziagos duoti. pasidomesite- turetumete daug suprasti. pirma tai jau mineta knyga. yra lietuviu kalba, jei skaitote originalo kalba- dar geriau. tikrai labai idomiai aprasyta tam tikru sluoksniu darbas ir jo specifika. butent specifika… dar viena nuoroda galeciau pasiulyti jei suprantate rusiskai. yra toks Fursovas. jis istorikas, politikos apzvalgininkas… tiesiogiai apie jusu klausima yra jo paskaitele apie Jelcino-Klintono ‘draugyste’. kazkada nelabai senai, buvo paviesinti (bant jau dalis) Jelcino ir Klintono pokalbiu. Fursovas apie tai gal net ir knygele parase, bet uzteks paskaiteles. velgi, labi idomu paklausyti…
jus itin tiksliai pavartojote termina- scenarijus. akivaizdu, kad tai buvo butent scenarijus…
Atsakymas ne eksperto , realisto , autoriui ,
1 kodėl reikia išsaugoti 80% smulkaus verslo ? Kodėl ne 70% ar 90 % ? Čia remiatės pariteto dėsniu 20/80 ? O gal tik 20 % smulkaus verslo sumoka 80 % mokesčių iš tos visuomeninės dalies ? Aš tikrai nepamenu , kad būčiau gavęs pvz čekį kirpykloje per 30 metų ar pas stomatologus. Saugoti ir padėti reiktų tik tokiems smulkiems amatams ir verslams , kurie paskutinius 3 metus dirbo pelningai ir mokėjo mokesčius. Niekas taip lengvai ir Vakaruose nesitaško pinigai. Mokėjai mokesčius , gauni paramą . Nemokėjai , tai “sorry “.
2 kokia nuomotojų ir nuomininkų padėtis , tai tik dviejų ūkio subjektų reikalas. Jeigu aš turiu NT su prastesnėmis perspektyvomis , žinodamas , kad geresnių nuomininkų nerasiu , kalbėsiu su nuomotoju dėl lengvatų. Jei , jo verslas žlugs , man finansiškai nuo to nebus geriau. Jei NT , turi geras perspektyvas ( vietą, turto kokybė ir tt ) , kodėl aš turiu gelbėti kažką , kuris plūduriuoja , jei gali ateiti kitas , kuris yra gabesnis ir gali dirbti pasikeitimus sąlygomis ? Gal tada tas verslas ar verslo modelis net nereikalingas rinkai šiuo metu , jei po kelių mėnesių viskas sugriūva ? Juk bombos ir raketos nekrenta šiandiena ir žarnos nesimėto gatvėse ? Valstybinės įsikišimas tik tiek , kad galėtų įstatymiškai įpareigoti , kad įsiskolinimas už nuomą karantino metu (3 mėnesiai ) , būtų galimas padengti pvz per 2 metus . Aš pavydžiui susitariau su savo nuomotoju Lietuvoje : pastačiau ultimatumą , arba moku , bet ieškausi kitų patalpų ir išeinu artimiausiu laiku .Realiai rinkoje atsiras geresnių pasiūlymų . Arba nemoku visiškai karantino metu . Nuomotojas sutiko iš karto. Bet pradėjus valdžiai svaigti , apie kompensacijas , tai pradėjo skambinėti siūlyti atšaukti susitarimą . Iš kurio finansiškai nukentėjusių aš ir valstybė. Buvo galimybė, bet dabar kaip visada .. Nusipjaunam šaką , ant kurios sėdim.
3 Kokiam Lietuvoje stambiam verslui reikia pagalbos ? Prekybos tinklams ? Telekomunikacijų bendrovėms ? Maisto pramonei ? Trąšų gamybai ? Stambiam žemės ūkiui ? Čia net kalbos net negali būti. Na , nebent specifiniai verslui. PVZ nespecelizuotoms aviakompanijoms , automobilių pramonei . Bet tokių didelių verslo Lietuvoje nėra.
4 Čia palaida bala. Sėdi dalis darbuotojų biuletenį , vaikų priežiūroje. Bet iš kitos pusės , tie tėvai išties ir prižiūri savo vaikus ir čia ateitis.
5 praras tiek , kiek susitrauks ekonomika ir tai bus žinoma tik po fakto.
Kaip jūs galite planuoti ar skaičiuoti , kaip viskas kinta valandomis ? Ar kas nors galėjo numatyti , kad pvz nafta bus parduodama su – ? Kiniečiai ir planavo . Bet , po karantino , jų pramonės gaminių niekam pasaulyje nebereikia šiuo metu.
Iš esmės nėra prasmės kišti valstybės pinigų. Bet kokiu atveju , didžioji dalis jų nusės tarpininkų ir nesąžiningų piliečių sąskaitose , o reikės mokėti visiems.
Puikus pavyzdys Klaipėdos Hopsisas su 33 užkrėstais pacientais . Oficialiai 1 darbuotoja direktorė dirbanti dar Klaipėdos Universitetinė ligoninėje skyriaus vedėja su 38 pacientais.
Steigėjai : asmuo atsakingas už slaugą Klaipėdoje ir ta pati direktorė.
Pats verslas finansuotas turbūt ne iš 100% savų lėšų. Nebūsim naivūs , kad savivaldybės darbuotojas ir gydytoja gali nusipirkti sklypąir pasistatyti pastatą Klaipėdos centre.Bus EU , savivaldybės ir fondų arba nelegalios lėšos.
Čia tik paviršutiniška informacija.
Esmė , ta , kad tos visos paramos išgaruos , o kam jų reikia , liks su taukuota špyga. UŽ jas ateityje , reikės sumokėti visiems , tame tarpe ir Alko skaitytojams.
Suprantu, 2020 rinkimai rudenį ir prasideda briedžio dalybos , kuris dar laksto miške. O gal ten tik nušiuręs žvirblis ?
“Pradžia prasideda ne nuo pasirinkimo kuriuo keliu traukti o kur traukti ir kaip ta daryti”
Stasys (visiškas)
Todėl, kad sm.v. reguliavimas labai kreivų pamatų pastatytas, nelabai suvokiant jo esmės ir galimybių. Kažin, ar apklausus visus kontrolierius, kurie savarankiškas veiklas reguliuoja, jie atsakytų bent į keletą klausimų, lemiančių PRAKTINĘ jo veiklos pusę. Jie net teorinių veiksnių nelabai išmano. Kol to neišmoks, neturėtų teisės kišti rankų prie reguliavimo. Juokinga, kad nurodo, kuo tu turi teisę uždirbti pinigą, jei tu esi tas, kas verčiasi atsitiktinais uždarbiais. Arba tave gyvenimas įstūmė į tokį kampą, kad jau mielai bet ko imtumeis. Praeitą savaitę į komandiruotę išvykusios mamos šeimai viriau ir skalbiau, užpraeitą visą savaitę malkas kažkam kapojau, šiandien einu, kaimynų slaugomiems tėveliams plaukų apkirpti, o poryt pagaliau nukris iš dangaus mano tikrąją profesiją atitinkantis klientas! Kodėl mano LEIDIME DORU DARBU UŽSIDIRBTI(!!!) (kurį kažkodėl dar turiu NUSIPIRKTI!!!) turi būti griežtai nurodomos veiklos ribos, jei tai nėra veikla, kuriai taikomi specifiniai reikalavimai (išsilavinimui, įv. norminių aktų ir kt.), kodėl turėčiau arba atsisakyti progos užsidirbti, arba… padaryti tai nelegaliai. Tiesa, yra galimybė nusipirkti dar vieną LEIDIMĄ UŽSIDIRBTI – su šia veikla. Aplink mane rankas ir bent šiek tiek žinių turinčiam žmogui veiklos pilna, tačiau FinMinučiai taip įsigudrina, kad vienas žmogus, norėdamas netingėti, turi iš anksto numatyti, ko kas iš jo gali paprašyti, ir viskam iš anksto nusipirkti leidimus, vadinamus Verslo liudijimais ar kitaip?
Čia tik viena absurdiška pusė.
Kita pusė – kodėl senos, patyrusios verslo valstybės apskritai tokiais smulkiais uždarbiautojais neužsiima? Kai kurios net neregistruoja. Nes tai valstybei VISOMIS prasmėmis NENAUDINGA. Ar ir nuostolinga. Nes, turėdama ilgaamžę patirtį, iš anksto žino, kokiomis aplinkybėmis ir kokia veikla kiek įmanoma uždirbti. Kam registruoti tą, kas, per visus metus gautas pajamas sudėjus, net MMA neuždirbs. O dar turi visų pirma skolas grąžinti, nes vien rankomis nedirbsi – reikia įrankių ar ir mašinų turėti.
VALSTYBEI naudinga, kad kiekvienas krutėtų (juolab krizių metais), bent kažką uždirbtų. Juolab krizių metais – tai gelbsti valstybę nuo per gilios skolų duobės! Mūsų politika TRUKDO tam! Toliau vykdo įv. maksimų pradėtą Sm. V. dusinimo veiklą, o paskui „stebisi” kad daug šešėlio. Trukdymas dirbti legaliai = SĄMONINGAS piktybiškas žmogaus stūmimas į šešėlį.
O dėl to, kiek procentų naudos kokio dydžio verslas duoda –
dar sovietmečiu įsitikinta, kad kažkodėl šeimų ūkio bendro pagaminto produkto dalis buvo didesnė už visos LT (ir kitų sov. resp-kų) kolūkių pagamintąją dalį! Kodėl – priežastys įvairios.
Valdininkijos kuriami trukdžiai dirbti smulkmei (kad nekonkuruotų su verslo rykliais) = savo šalies ekonominės gerovės kūrimo SABOTAŽAS, vykdomas ne priešiškų valstybių agentų, o mūsų pačių išlaikomų valdininkų.
O gal verčiau pamąstykime, kodėl tie milžinai nuo pat pradžios taip aršiai kovojo prieš smulkmę, kodėl ji jiems, tokiems galiūnams, tokia pavojinga, jei jie iš tiesų tokie galingi, tokia neįkainojama nacionalinė vertybė? 🙂 Ar ne todėl, kad prisimena sovietmečio pabaigos pamoką, kai smulkmė gavo pasireikšti, ir parodė savo efektyvumą? Bijo atsidurti antroje vietoje reitingų lentelėje? Prarasti savo įtaką? O ir politikai praras stambių lobistų apsilankymus su riebiomis padėkutėmis, „reikšmingų vyrų” medžiokėmis, visokiais VIPiniais malonumais?
Pasąmonės srautas karantinui trinktelėjus per galvą:
Kristaus žodžiai: „Jums DUOTA viskas, ko REIKIA”
T.y., Kūrėjas, kurdamas mus visus – augalėlius bei įv. gyvius – gyvenimui GAMTOJE, viską suderino, kad kiekvienos grupės kūriniai GIMĘ turėtų sąlygas normaliai funkcionuoti – buvo suderinta dirvos, oro ir vandens sudėtis, išorinė aplinka, klimatas, mityba, gyvenimo būdas ir terpė, kurioje gyvename (žemė, vanduo, oras, ir nežinau, kas dar – tęskite patys) … Viską DAVĖ ir tik tada liepė gyventi ir daugintis.
Mes kaip ir atsisakėme gyvenimo gamtoje, nesupratę svarbiausio: mūsų kuriamose civilizacijose turi būti užtikrinamas tas pats principas – čia irgi KIEKVIENAM GIMUSIAM TURI BŪTI DUOTA viskas, ko reikia žmogui normaliai funkcionuoti naujomis (gelžbetonio, stiklo ir plastiko) sąlygomis. Viską turime kurti pagal Dievo paveikslą (= Dievo Planą, Projektą).
Kaip žuvis žūva be vandens, nes tai būtina jog išgyvenimo sąlyga, taip civilizacijos laikų žmogui turi būti DUOTOS sąlygos, leidžiančios išgyventi jo gamtinėje bei susikurtoje dirbtinėje aplinkoje, + jo gyvenamoje epochoje! Kitaip jis nefunkcionuos, kaip augalas neišgyvena, negavęs, kas būtina (bet gal su kaupu gavęs, kas jį naikina). Juk viskas, kas gyva, dar Kūrėjo egzistencijai ir funkcionavimui būtent tokiomis sąlygomis užprogramuota, ir nesame tiek gudrūs, kad save perprogramuotume.
Taigi, jei pasiekėme tokią civilizaciją, kai jau nepakanka vien smailu galu pagalį turėti, vadinasi, ta civilizacija PRIVALO aprūpinti KIEKVIENĄ tuo, be ko jos raidos etape jau neįmanoma lygiaverčiai VEIKTI (ne tik gyventi!), nes „neįsipaišysi” į esamos aplinkos aktyvią būtį. Todėl ten, kur žmogaus kūnui būtinas ne tik būstas, bet ir centrinis šildymas, šiltas rūbas, jis tiesiog TURI BŪTI kiekvienam gimusiam, nepriklausyti nuo žmogaus socialinio statuso ar finansinės padėties, tai neturi būti paversta „prabangos” dalyku. Jei be interneto ir kompiuterio jau „neįsipaišysi” į aktyvų gyvenimą, reiškia, jų turėjimas neturi būti tavo asmeniniu galvos skausmu – visuomenė turėtų tai suvokti, kaip SAVO BENDRU INTERESU. Žmogus neturi stokoti to, kas to meto sąlygomis reikalinga visaverčiai funkcionuoti esamoje aplinkoje. Jo galvosūkis turi būti KŪRYBA – ką jis gali kurti, visą tai turėdamas.
Kol neišmoksime taip gyventi, turėsime savo „marginalus”, nevilties ir skurdo pagimdomus nusikaltėlius ir nuodingą psichologinį klimatą, rengsime perversmus, kaitaliosime santvarkas ir trypčiosime vis toje pat „ašarų pakalnėje”. Nes neišmokome iš Dievo mums duoto pavyzdžio, kaip reikia kurti bendruomenių gyvenimą.
Kol negyvensime BENDRU reikalu, tol gyvensime kaip mėšlavabaliai, kovojantys dėl vietos krūvos viršūnėje. Turime išmokti dirbti ne dėl varžybų turtuolių reitingų lentelėje, o dėl LAISVĖS KURTI (bet kurioje žmonijos veiklos srityje). Kad net nebūtų tokio supratimo, kad dalis gimusių kapstysis nesibaigiančiame skurde ir neviltyje. Kad kiekvienas gautų tai, to REIKIA gyvenant „čia ir dabar”, o to tikslas – kad tai mus išlaisvintų kūrybai dėl bendro gėrio, kad galėtume savo kūriniu pasigėrėti, o jis įkvėptų mus tolesnei kūrybai.
Žinoma, darnai su Dievo Kūrinija atkurti, žmonija turėtų susigrąžinti gyvenimą pagal Jo taisykles – kiekviena gentis jai skirtoje žemėje. Ten tau viskas suderinta – tavo fizinės bei dvasinės savybės su ten esančia gamtos aplinka 🙂 Bet tai jau kita tema
Na ir pavariau… Stabdykite, arba tęskite patys..
Nu , va . Pirmieji žiedai. Žemės ūkio produkcijos perdirbėjams 160 milijonų.
Matyt žmonės nebevalgo:):):). Ir kodėl turiu pasitikėti valstybe ? Na , pas mane apyvarta 90% krito.
Pavarė Žemyna, pavarė. Ir apie Dievą, ir Jo planus. Gal ne visi sutinka, net dėl pačio Dievo. Esą pasaulį sukūrė evoliucija… Žodis “Dievas” atsako į klausimą – kas, o “evoliucija”, į klausimą – kaip…
Juk šis “procesas” dar neužbaigtas, jis tęsiasi. Visi dabartiniai žemynai buvo vienu. Buvo didžiuliai paparčiai, dinozaurai…
Viskas keičiasi, gal pasikeis ir žmogus. Šiuo požiūriu jis panašus į paukšti. Paukščiai iš pradžių gimsta kiaušiniu. O žmogus – Ego sąmonės (kiaušinyje). Visos bėdos ir yra iš to, kad dar ne daug išsilukštenusių… Rytuose juos vadina nušvitusiais.
Ar ne dėl to, dėl ko buvome seniausiai įspėti nesimelsti aukso veršiui?
Juk buvo pasakyta, jog žmogus – visko žemėje ŠEIMININKAS. O kaip elgėmės? Tik tuo veršiu rūpinamės, viską jo naudai aukojame. Veikiame, ne kaip atsakingas, rūpestingas tėvas, o kaip visaėdis, nuo godumo net pavažiavusiu protu rajūnas, turintis vieną rūpestį – kuo skubiau ir kuo daugiau pačiam prisiryti, kad kitam kuo mažiau liktų.
Taigi, savo elgesiu pasirinkome ne Žmogaus, o gyvių, besilaikančių žvėrių gyvenimo įstatymų, būtį. Žvėrims nepalikta kito gyvenimo būdo, kaip suėsti vienam kitą. Tačiau kodėl mes atsisakėme to, kam buvome sukurti? Kodėl pasiduodame iš esmės saujelės diktatui?
Ar nesate gyvenime susidūrę su žmonėmis, stebėtinai sumaniai besitvarkančiais su pinigais, labai sparčiai turtėjančiais, kai, atrodo, nuo jo prisilietimo viskas banknotais virsta? Kalbu net ne apie šiuos, o apie anuos laikus, kai verslo nebuvo. Tačiau kai kurios sunkiai suprantamos jų reakcijos į situacijas, keisti poelgiai ar atsakymai kelia klausimų. O vieną kartą ir stambesnė kliurka išlenda, liudijanti geroką jo „fazės nuokrypį”. Tai rodo, jog bent jau ne visada genialus protas, juolab ne išmintis ir ne sąžinė diktuoja visus žingsnius ir veiksmus, auginant neaišku kuo tręšiamą jo pinigų derlių. Augina jį kažkas kita, kažkoks nuokrypis nuo eiliniam žmogui būdingų savybių. O tai, kad tokių mažuma, dar kartą rodo, jog einame ne tuo keliu, kuris buvo skirtas žmonijai. Nemokšiškai šeimininkaujame mums patikėtame ūkyje.
Kaip verslo nebuvo , visai normalu daugumai žmonijos pabadauti ir maisto kąsnio burnoje savaitę neturėti. Lietuvos istorijoje buvo tokiu momentų , kaip puse populiacijos išmirė dėl bado ir ligų.Bet šiais laikais nuo nutukimo ( persivalgymo), pasaulyje žmonių miršta dvigubai daugiau nei dėl smurtinės mirties ( karai , žmogžudysrės ir tt ) . O kur žmonija eina ? Koks skirtumas , vistiek kelio pabaigos niekas nežino ir nesulauks , o saulė užges .
Verta susirasti tyrimus ‘visata 25’, pasižiūrėti ir suprasti – soti gerovė veda žmones į pražūtį.
Tai matome šių dienų pasaulyje.
Kuo daugiau pigaus maisto, kiniškų rūbų ir žaisliukų, kompiuterinių žaidimų, kanapių parūkyti ar kokaino pašniaukšti, ir 3 kartų nereikės, kad žmonės sunyktų ir kūniškai, taptų bergždžiais, ir dvasiškai, užsiimtų tik instinktų tenkinimu.
Visa ta isterija-istorija su pandemija teturi vieną tikslą – sukurti gojams dar vieną 1929-33 metų krizę, su milijonais badaujančių, tam ir apmokami papildomai skubiai MIP šabes-gojai, kad varyti isteriją didesnę už dizenterijos trydą.
Gal galit kas nors pasakyti kodėl išlaisvintoje Lietuvoje viskas vyko lygiai taip pat ,kaip Jelcino Rusijoje ? Na, ne visiškai taip pat, ten buvo žudoma, išparcelioujama, grobiama, prievartaujama, vagiama nepalyginamai žiauriau. Bet scenarijus tas pats.
Todėl, kad jie vis dar laikė savo rankose realią valdžią, turėjo čia savo ištikimus partiečius. Juk ne iš pelklos čia staiga milijonierių pridygo, kurie ir gamyklas, ir NT supirko… Ir ligi šiol jie nesirengia įtakos ar net diktato atsisakyti. Lygiai kaip po I-jo pasaul. karo jie tik imitavo paklūstantys taikos ir draugiškos kaimynystės sutarčiai, tačiau patys ir toliau savo nuodingą košę maišė. Viru viru košę Kremlius atsilošęs…
Beje, klausant „Svobodos” žinių, neįmanoma nepastebėti, jog mūsų valdžia tiesiog sinchroniškai imasi tokių pačių žingsnių savo problemoms spręsti, savo ūkį tvarkyti. Tada kyla klausimas, kas iš ko nusižiūrėjo? Negi mes Kremliui diktuojame?.. Mes juk ne tokie 🙂
Būtent, ir aš buvau pastebėjęs, kad Vilnius svarsto įstatymus, kuriuos prieš porą savaičių svarstė Maskva. Dabar nebežinau, spėju, kad Putinas sujaukė šią gražią sinchronizaciją. PS: Ką atvedė Sąjūdis į valdžią ?
Kitas dar klausimas: Vakarų paskaičiavimu , iš Rusijos Jelcino laikais buvo pavagiama nacionalinio turto už 25 milijardus kiekvieną mėnesį: ar yra paskaičiuota, kiek buvo pavogta iš Lietuvos ? Ir: Rusijoje ” demokratų” aukso amžius baigėsi atėjus Putinui. Vieni spruko į Londoną, kiti į Izraelį, treti pažadėjo mokėti mokesčius ir nepirkinėti politikų. Kada baigėsi milijardinės vagystės Lietuvoje ?
Tvarkingoje įmonėje ar įstaigoje negali net ir skyriaus valdymo perimti, pirma neatlikęs inventorizacijos, nepatikrinęs, ar yra viskas, kas turto registruose surašyta, ir, ar viskas, ką matai ir radai, yra registre!
Valstybę perėmėme be jokių patikrų. Negalėjau atsistebėti. Bet juokingiausia – gal prieš porą metų spaudoje išlindo, jog kažkokio nemenko pastato, kurį valdė įstaiga, nebuvo jos inventoriaus sąrašuose! O kiek dar tokių? O kiek jų tapo neaišku kieno įv. reorganizacijų metu, kai įstaigos buvo tai jungiamos, tai skaldomos, tai naikinamos? Ir kiek jų būtent dėl tokio ?piktybinio neūkiškumo nepastebimai tapo privačia nuosavybe kartu su sklypu aplink jį?
Kam sukelta pandeminė isterija ?
Už korona-viruso sukūrimo išlenda B. Gates ir G. Soros, kaip isterijos lėlininkai.
Ko taip klykia B. Gates dėl visuotino 7,5 mlrd žmonių skiepinimo ?
Skiepinama bus čipais (ryžio dydžio), kurie sujungti su 5G tinklu ?
Visa Žmonija atsidurs elektroniniame konclageryje ?
Jei, pagal Bibliją, Dievas viską mato ir viską girdi, vadinasi, tas, kas viską mato ir girdi – Visagalis Dievas? Tegu ir ne pats tą savybę turi, tik būdą sugalvojo, bet…
Klausimas psichiatrams: kaip veikia žmogaus psichiką pinigų kalno vaizdas. Kai jis jų rankose, jų valioje, kai už turimą sumą gali visą pasaulį su visa žmonija nusipirkti?
Mačiau prieš 30 m., kas dėjosi su žmogumi, kai jam padavė pinigus – prisimenate – „Plasta” gamino tokius didelius juodo plastiko maišus. Tai štai tokį jų maišą įdavė į rankas. Kažin, ar jis pats suvokė, kaip staiga jo kūnas į tai sureagavo? Tiesa – nei jis, nei dauguma mūsų niekada tiek jų nei matė, nei turėjo. Todėl gal ir nekeista, gal net ir suprantama. Tačiau Tamstos minimi asmenys turėtų būti seniausiai prie jų įpratę?
Berlyne jau antrą kartą policija išvaikė protestuojančius prieš pagrindinių pilietinių ir žmogaus teisių pamynimą. O ką sako Lietuvos konstitucija: kada gali būti visos konstitucinės piliečių teisės panaikintos ? PS: Ir kokios tai Teisės iš vis, jei valdžia gali bet kada užleisti kokią nors isteriją ir jas atšaukti ?
Dėl atskraidintų 300.000 tamponėlių ėminių.
Ausų krapštukai kodėl netinka – koteliai trumpi ? Nejuokinkite.
Tamponėlių ėminiai yra rūpestingai užkrėsti korona-virusu ?
Kas galėtų paneigti ?
Gal juos pirmiausia reikėtų patikrinti, bent kokius 100-200.
Ko gi bijoma ? Viešumos ?