
Spalio 23 d. 17 val. Signatarų namų salėje vyks Kovo 11-sios Akto signataro, Lietuvos filosofo, ilgamečio Vilniaus universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus habil. dr. Broniaus Genzelio monografijos „Lietuvos kultūros istorija“ pristatymas.
Tai knyga, kuri padeda geriau pažinti Lietuvos kultūros istoriją, suvokti savo šaknis, prisideda prie tautinės savimonės, patriotiškumo ugdymo ir lietuvybės, kaip svarbiausios vertybės, puoselėjimo. Pataisytoje ir papildytoje 2001 m. leidinio „Lietuvos kultūros istorijos metmenys“ laidoje atgulė nauji faktai, pastebėjimai ir archyvuose atrasti ir iki šiol visuomenei nežinomi rankraščiai, parodę poreikį pakoreguoti kai kuriuos kultūros istorijos momentus.
B. Genzelio monografija „Lietuvos kultūros istorija“ – pirmas bandymas aprėpti Lietuvos kultūros raidą nuo jos ištakų iki mūsų dienų. Metodologinis principas, kurį pasirinko autorius, – ne chronologinis, o probleminis. Remdamasis gausia empirine medžiaga, senaisiais rašto paminklais, archeologinių ir etnografinių tyrinėjimų duomenimis, autorius apmąsto Lietuvos kultūros egzistavimo sąlygas, ją formavusius veiksnius, jos raidą ir transformacijas. Pagrindinė problemos ašis, ant kurios autorius veria visas kitas problemas, – Lietuvos kultūros ir lietuvių kultūros sampratų skirtis. Šią skirtį, pasak autoriaus, lemia specifinės Lietuvos kultūros formavimosi sąlygos, glaudžiai susijusios su Lietuvos valstybės formavimosi istorine raida. Autorius skiria ir aptaria tris kultūros raidos tarpsnius: etnotautinį (pagoniškąjį), integracinį (orientacija į krikščioniškąją kultūrą) ir savasties suvokimo ir tapsmo (atgimimo).
Ši knyga, pateikianti visuminį požiūrį į Lietuvos kultūros istoriją, atskleidžianti sudėtingas jos peripetijas, padės geriau ją pažinti, suvokti savo šaknis, prisidės prie tautinės savimonės, patriotiškumo ugdymo ir lietuvybės kaip svarbiausios vertybės puoselėjimo.
Tai puiki mokymo priemonė studentams humanitarams. Kadangi knyga parašyta paprasta kalba, ji bus įdomi ir plačiajai visuomenei.
Knygos pristatyme dalyvaus redaktorius Antanas Rybelis, Lietuvos kultūros tyrimo instituto mokslo darbuotojas dr. Vytautas Rubavičius, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto doc. dr. Algimantas Jankauskas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto doktorantas Vytautas Budvytis.
Sudėliokite rytdienos dienotvarkę, kad viskas kaip iš pypkės eitųsi:
15 val. ateiname į Teatro g. pas Ozolą,
o tada gražia procesija tipename pasikudakuodami Basanavičiaus ir Trakų g. žemyn – į Signatarų namus (jei pakaktų laiko, tai kur nors pakeliui pritūpdami paskubom pasikavinti)
17 val. Signatarų namuose mūsų laukia B. Genzelis su monografija!
Nevėluokite, nes „traukinys nelauks”.