Birželio 12 d. Valstybės pažinimo centre Vilniuje, rekonstruotame partizanų bunkeryje, Lietuvos bankas pristatė į apyvartą išleidžiamą kolekcinę 50 eurų aukso monetą, skirtą Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžiui. Tai yra pirmoji lietuviška kolekcinė moneta, įamžinanti pokario partizaninį pasipriešinimą okupacijai.
„Leisdami kolekcines monetas, siekiame įamžinti Lietuvai svarbias istorines asmenybes, vietoves, svarbius įvykius ir reiškinius. Ši moneta išskirtinė tuo, kad pirmąkart prabylama apie sudėtingą pokario laikotarpį ir įamžinamas partizanų ryžtas iki galo kovoti dėl Lietuvos laisvės. Istorija parodė, kad ši kova galiausiai baigėsi pergale, – šiandien mes gyvename laisvoje demokratinėje šalyje“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
Aukso monetos briaunoje yra užrašas „Minaičiai. 1949 metų vasario 16-oji“. Prieš 70 metų būtent šiame kaime iš įvairių partizaninio pasipriešinimo apygardų susirinkę partizanai pasirašė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaraciją.
Šioje deklaracijoje buvo numatytos ir ateities gairės Lietuvai – demokratinė respublika, socialiai orientuota valstybė. Ją pasirašė aštuoni partizanai – Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaracijos signatarai.
50 eurų aukso monetos, skirtos Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžiui, averse – širdies, o pačiam vidury – ir Lietuvos kontūrą formuojančios medžio rievės, tarsi simboliniai randai. Monetos grafinio dizaino autorė Eglė Ratkutė.
Monetos reverse – ištiestomis šakomis medžiai, tarsi kryžiai, amžini paminklai žuvusiems už Tėvynę, užrašas „LIETUVOS LAISVĖS KOVOS SĄJŪDIS“ ir dvigubo kryžiaus ženklas.
Monetą galima įsigyti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt, Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune bei iš numizmatinių vertybių platintojų. Aukso moneta išleidžiama 3 000 vnt. tiražu.
Kolekcines ir progines monetas Lietuvos bankas pradėjo leisti prieš 26 metus. Per tą laiką išleista daugiau kaip 120 skirtingų temų kolekcinių ir proginių monetų, 17 iš jų – aukso.
Stebiuosi monetos averso kūrinio idjotizmu, aversas kaip pamazgų bala. Kas po daugelio metų supras kas čia pavaizduota.