Vilniaus regione gyvenantiems žmonėms, turintiems sunkią negalią, odontologinės paslaugos jau tampa prieinamesnės, nes jas galima teikti pacientų namuose. Tuo tikslu patyrę profesionalūs specialistai arba jų komanda atvyksta pas ligonį, įvertina jo dantų ir burnos būklę, suteikia būtinas paslaugas, o prireikus sudėtingesnių paslaugų, ligonis gali būti nuvežamas į specializuotas paslaugas teikiančią gydymo įstaigą.
Šios paslaugos teikiamos įgyvendinant pilotinį Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuotą projektą, finansuojamą Europos Sąjungos (ES) lėšomis.
Sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės teigimu, svarbu ne tik tai, kad projektas leidžia teikti tam tikras odontologines paslaugas pacientų namuose bandomojoje teritorijoje.
„Tikimasi, kad pasibaigus šiam projektui ir apibendrinus jo rezultatus, bus sudarytos galimybės tokias paslaugas namuose gauti sunkią negalią turintiems žmonėms visoje Lietuvos teritorijoje. Tokias rekomendacijas planuojame teikti, kad išplėsti šių paslaugų spektrą. Mes turime užtikrinti kuo didesnę gydymo paslaugų kokybę ir prieinamumą. Žmonėms su negalia – ypač su sunkia – yra sudėtingiau atvykti pas specialistus, tai reikalauja daugiau pastangų, todėl norime, kad jiems odontologinę pagalbą gauti būtų lengviau“, – sako viceministrė L. Jaruševičienė.
Taigi mobilios odontologijos projektas pradėtas įgyvendinti siekiant pagerinti odontologinių paslaugų prieinamumą žmonėms, turintiems sunkią negalią, kuriems odontologinės priežiūros paslaugos yra neprieinamos. Projektas kol kas bandomasis, t.y. vykdomas didžiausią žmonių su negalia skaičių turinčioje teritorijoje, apimančioje miesto ir rajono gyventojus – Vilniaus regione – tam, kad būtų galimybė efektyviausiai išbandyti ir išsiaiškinti skirtingose teritorijose gyvenančių žmonių aptarnavimo pobūdį.
Projekto įgyvendinimo metu suformuotos 2 mobilios brigados – VšĮ Vilniaus rajono centrinės poliklinikos ir VšĮ Naujininkų poliklinikos, kurios yra projekto partnerės. Taip pat įsigyta kilnojama medicinos įranga, skirta teikti odontologines paslaugas paciento namuose. Abi poliklinikos jau pradėjo teikti šias bandomąsias paslaugas pacientams.
Bandomojo projekto pagrindinis vykdytojas yra VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika – gydymo įstaiga, galinti užtikrinti sudėtingų odontologinių paslaugų teikimą neįgaliesiems. Būtent į šią ligoninę pacientai, turintys sunkią negalią, bus transportuojami, kai paslaugų nebus galima suteikti jų namuose. Šioje ligoninėje jiems bus sukurtos tinkamos sąlygos kokybiškam gydymui taikant bendrąją nejautrą.
Bandomojo projekto įgyvendinimas yra viena iš ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamos priemonės „Sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo gerinimas neįgaliesiems“ veiklų. Numatoma jo vertė apie 954 tūkst. eurų.
Šiuo metu pirminių ambulatorinių odontologinių gydymo paslaugų pacientų namuose Lietuvoje niekas neteikia ir siekiant tinkamai reglamentuoti jų teikimą, ypač reikalinga įgyvendinti tokio pobūdžio bandomąjį projektą.
Projektas truks 14 mėnesių. Jam pasibaigus, bus įvertinti rezultatai ir, atsižvelgiant į juos, bus teikiamos rekomendacijos dėl odontologinės priežiūros paslaugų neįgaliesiems organizavimo, ją dar labiau priartinant prie žmogaus.