Gruodžio 5 d. Vyriausybė posėdyje patvirtino Demografijos, migracijos ir integracijos politikos strategijos įgyvendinimui skirtą veiksmų planą 2019-2021 metams, kuriuo siekiama ambicingo tikslo: iki 2021 metų sustabdyti gyventojų skaičiaus mažėjimą Lietuvoje, o iki 2030 metų – vėl tapti 3 milijonų gyventojų šalimi. Numatoma, kad šios esminės valstybės raidai strategijos įgyvendinimas taptų vienu iš prioritetų skirstant 2020 metų valstybės biudžeto asignavimus.
„Plane po viešųjų konsultacijų su visuomenės, viešojo, nevyriausybinio, privataus sektoriaus atstovais, numatomos konkrečios priemonės, padėsiančios įveikti didžiausius Lietuvos demografinius iššūkius: mažą gimstamumą, trumpą vidutinę gyvenimo trukmę, didelę emigraciją bei menką grįžtamąją migraciją“, – sako Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.
Iš viso tarpinstituciniame veiklos plane numatyta beveik 100 konkrečių priemonių, nors dalies priemonių finansavimas paaiškės tik kitais metais patvirtinus 2020 metų valstybės biudžetą.
Pirmasis plano tikslas – kurti palankią šeimai aplinką Lietuvoje. Stipri šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, todėl šeimos instituto stiprinimas – šios Vyriausybės prioritetas. Gerinant sąlygas šeimoms, vykdomi Vyriausybės įsipareigojimai – nuo 30 iki 50 eurų bus didinama išmoka vaikui („vaiko pinigai“). Taip pat siūloma dirbančiai mamai ar tėčiui jau pirmaisiais metais po vaiko gimimo palikti 50 proc. vaiko priežiūros išmokos, o gausioms šeimoms ir šeimoms, auginančioms neįgalų asmenį, išduoti šeimos (nuolaidų) kortelę, kuri suteiktų papildomas lengvatas ar nuolaidas aktualiausioms prekėms ir paslaugoms. Kiekvienam gimusiam naujagimiui numatoma skirti 100 eurų vertės kūdikio kraitelį, o artimiausiu metu bus įvertinta galimybė teikti finansines lengvatas (GPM grąžinimo ar lengvatinio PVM tarifo) būtiniausioms kūdikio auginimui skirtoms prekėms, taip pat nemokamą maitinimą visiems pradinukams.
Antrasis šio plano tikslas – subalansuoti migracijos srautus, pastaraisiais metais lėmusius spartų gyventojų mažėjimą Lietuvoje. Skatinant Lietuvos piliečius sugrįžti iš užsienio į Lietuvą, bus organizuojamos darbdavių mugės užsienyje, remiamos bendruomeninės iniciatyvos, pritaikomos viešosios paslaugos ir darbo rinkos priemonės grįžtančiųjų poreikiams, ir kita. Taip pat bus žymiai sustiprintas išvykusių ir sugrįžusių tautiečių informavimas ir konsultavimas aktualiausiais grįžimo bei integracijos klausimais, įtraukiant Lietuvos ambasadas ir savivaldybes. Užtikrinant sėkmingą grįžusių ar atvykusių vaikų integraciją į švietimo sistemą, bus nustatoma pareiga kiekvienoje mokykloje, kurioje mokosi toks mokinys, parengti jam individualų mokymosi planą ir rengti individualias pamokas arba steigti išlyginamąsias klases, arba teikti antrojo (integracijos) mokytojo paslaugas. Siekiant mažesnės emigracijos, siūloma stiprinti pilietiškumą ir gyventojų, ypač jaunimo, ryšį su šalimi, didinti psichologinės pagalbos prieinamumą, visose savivaldybėse įgyvendinti adaptuotas savižudybių prevencijos programas.
Trečiasis tikslas – suteikti daugiau galimybių vyresnio amžiaus žmonėms išlikti aktyviais visuomenės nariais. Šioje dalyje numatoma nuosekliai didinti socialinio draudimo pensijas (vidutiniškai po 25 eurus kasmet), taip pat visiems nedirbantiems pensinio amžiaus asmenims suteikti 80 proc. nuolaidą važiuoti vietiniu viešuoju transportu. Skatinant vyresnių žmonių užimtumą, siūloma sukurti verslumo skatinimo fondą „Verslas 54+“, mažinti „Sodros“ įmokas pensinio amžiaus darbuotojams, dirbantiems regionuose, susiduriančiuose su darbo jėgos trūkumu, remti jų integraciją į darbo rinką. Rūpinantis senjorų sveikata, siūloma organizuoti papildomas greitosios medicinos pagalbos brigadas efektyvesniam reagavimui į insulto ir infarkto atvejus, mažinti išlaidas vaistams ir didinti odontologijos paslaugų apimtį.
Vyriausybės patvirtintą Demografijos, migracijos ir integracijos politikos 2018–2030 metų strategijos įgyvendinimo 2019–2021 metų tarpinstitucinį veiklos planą galite rasti čia.
jei jau Lietuvai (ir visai Europai) patiektas “Globalios Migracijos Paktas”. Telieka stropiai vykdyt.
Turint galvoje, jog naujosios „Merkel” galvoje uždrausti imigrantams (3-jų šalių?) judėti per visą Šengeno zoną, blėsta viltis, jog priimsim pabėgėlius, kiek mums ES liepia, o jie paskui važiuos, kur tik norės, tad mums dėl jų galvos neskaudės… Neprieštaravot – ir prisiPAKTinote, ir sutartį su komjaunuolišku entuziazmu pasirašėte – tai visus juos iš savo BVP bei soc. lėšų ir išlaikysite. Gal net ir Seimui teks pasispausti, kukliau gyventi ir dirbti, kai visų kitų pajamos jau bus „pakankamai” mažos…