Veikti kartu visada apsimoka labiau, nei atskirai. Siekiantys bendradarbiauti ir taip didinti savo konkurencingumą bei gaminių pridėtinę vertę, nuo lapkričio 19 d. iki gruodžio 21 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos (KPP) priemonės „Gamintojų grupių ir organizacijų įsisteigimas“ veiklos sritį „Gamintojų grupių ir organizacijų įsisteigimas žemės ūkio sektoriuje“.
Pagal šią veiklos sritį bus remiama juridinių asmenų (įskaitant kooperatines bendroves ir kooperatyvus), kuriuos įsteigė žemės ūkio veiklos subjektai (ūkininkai, žemės ūkio bendrovės ir kt.), veiklos pradžia.
Šia parama siekiama, kad ūkininkai aktyviau dalyvautų rinkų procesuose, taip pat didintų savo ūkių efektyvumą, palankesnėmis sąlygomis parduotų savo produkciją ir gautų daugiau pajamų. Smulkiesiems, kurie dirba pavieniui, tai gana sudėtingas iššūkis, tačiau kartu bendradarbiaujant mažėja gamybos sąnaudos ir gerėja produktų kokybė.
Didžiausia galima viešosios paramos suma pirmaisiais metais yra 10 procentų metinės parduotos produkcijos vertės. Didžiausia galima viešosios paramos suma už vienerius veiklos (verslo plano įgyvendinimo) metus visais atvejais negali viršyti 100 tūkst. eurų.
Parama yra proporcingai mažėjanti: viešoji parama už pirmuosius, antruosius, trečiuosius, ketvirtuosius ir penktuosius veiklos (verslo plano įgyvendinimo) metus neturi viršyti atitinkamai 10, 9, 8, 7 ir 6 procentų metinės parduotos produkcijos vertės tais metais.
Investicijų galės sulaukti iš ne mažiau kaip 10 fizinių ir (ar) juridinių asmenų sudaryta gamintojų grupė, vykdanti žemės ūkio veiklą, atitinkanti tinkamumo reikalavimus ir verslo plano pagrindu oficialiai pripažinta gamintojų grupe (organizacija) bei įregistruota Juridinių asmenų registre ne anksčiau kaip 2014 m. sausio 1 d.
Juridinis asmuo pripažįstamas gamintojų grupe (organizacija) verslo plano pagrindu tik tuo atveju, jei vykdoma veikla yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priede nurodytų produktų (išskyrus žvejybos ir akvakultūros produktus) prekyba ir (ar) rinkodara. Šį reikalavimą tenkinančio pareiškėjo veikla remiama tik penkerius metus, skatinant šios veiklos plėtrą.
Žemdirbių kooperavimasis Lietuvoje vis dar yra itin jauna sritis. Mūsų šalyje veiklą vykdančios kooperatinės bendrovės gali pasigirti tik 10–15 m. patirtimi, o Vakarų Europoje tokio pobūdžio susivienijimų istorija dažnai skaičiuoja ir 100 metų.
Šiuo metu Lietuvoje veiklą vykdo per 200 žemės ūkio kooperatinių bendrovių, o iš viso užregistruotų tokių bendrovių yra per 500. Vidutiniškai lietuvišką žemės ūkio kooperatyvą sudaro nuo 5 iki 10 narių, Vakarų Europoje narių skaičius yra apie 100.