Lietuvišką abėcėlę sudaro 32 raidės, tačiau nė viena raidė nėra tokia ypatinga kaip „ė“ – tai vienintelė raidė, neturinti analogų jokioje kitoje pasaulio kalboje. Būtent šiai raidei ir bus skirta išskirtinė skulptūra. Pasak projekto organizatorių, iki realaus jos atsiradimo laukia keli etapai, į kuriuos bus įtraukta ir visuomenė. Šiandien startuoja pirmasis, kuriuo kviečiama teikti pasiūlymus skulptūrai. Ją planuojama statyti Kaune, tikimasi, kad tą pavyks padaryti kitų metų pavasarį.
„Šiuolaikiniame pasaulyje technologijos tarsi pasiglemžė lietuviškas raides – taškelius, nosines, varneles. Šiuo projektu norime pakviesti atsigręžti į mūsų išskirtinę kalbą, susigrąžinti visavertišką „ė“ raidę, tokią, kuri su taškeliu yra ne tik šnekamojoje, bet ir rašytinėje kalboje. Be to, kaip technologijų bendrovių grupė jaučiame norą grąžinti kalbos taisyklingumą, tad švęsdami savo veiklos 25-metį nusprendėme padovanoti dovaną visai šaliai“, – sako projekto iniciatorius ACME grupei priklausančios bendrovės UAB „ACC Distribution“ valdybos pirmininkas Regimantas Buožius.
„Kiekviena kalba yra atskiras pasaulis, turintis savitas reikšmes, žodžius ir garsus. Tiems garsams pažymėti lotyniškos abėcėlės nepakako, todėl reikėjo perimti ar sukurti dar specialių raidžių. Viena iš seniausių tokių raidžių yra „ė“, kurią specialiai lietuvių kalbai sukūrė Danielius Kleinas ir įtvirtino 1653 metais išspausdintoje pirmojoje lietuvių kalbos gramatikoje. Lietuvininkų tarpe užgimusi raidė „ė“ XIX amžiuje buvo priimta ir visų lietuvių, nuo to laiko ji lydi mus ir atspindi mūsų protėvių ryžtą puoselėti gimtąją kalbą. Labai džiugu, kad privačios iniciatyvos vertina lietuvių kalbos reikšmę ir atsigręžia į unikalius tapatybės aspektus. Skulptūra raidei „ė“ bus labai simboliška ir graži dovana lietuvių kalbai“, – mintimis apie unikalios skulptūros svarbą dalijasi projekto partnerio – Lietuvių kalbos instituto Raštijos paveldo tyrimų centro mokslo darbuotojas dr. Mindaugas Šinkūnas.
Šiomis dienomis skelbiamas oficialus „ė“ skulptūros projekto startas. Pirmojo etapo metu – visą mėnesį šalies skulptoriai, menininkai, kūrybininkai ir idėjų kupini žmonės kviečiami teikti skulptūros „ė“ raidei pasiūlymus organizatoriams (pasiūlymų laukiama iki lapkričio 30 d.).
Pasibaigus idėjų teikimo terminui, prasidės antrasis etapas – bus skelbiamas visuotinis balsavimas ir geriausios idėjos rinkimas. Jo metu 9 lygiaverčiai komisijos nariai, tarp kurių žymūs šalies skulptoriai Arūnas Sakalauskas ir Stasys Žirgulis; architektas prof. Jonas Audėjaitis; žurnalistas Edmundas Jakilaitis ir kt., rinks skulptūros autorių, kurio kūrinys ir papuoš Kauno miestą.
Šiame etape itin svarbų vaidmenį turės visuomenė, mat ji taip pat galės balsuoti ir rinkti labiausiai patinkančią skulptūrą. Visuomenės balsas prilygs vienam iš 9 komisijos narių balsui. Paskutinis projekto etapas apims skulptūros gamybą, pastatymą ir iškilmingą atidengimą. Kol kas galutinė projekto trukmė nėra žinoma, nes ji priklausys nuo nugalėtojo skulptūros gaminimo termino, tačiau tikimasi projektą baigti kitų metų pavasarį.
Visi norintys ir turintys idėjų gali dalyvauti konkurse ir pateikti savo skulptūros viziją. Svarbiausios taisyklės, kuriomis turi vadovautis projekto dalyviai:
- skulptūros idėjos turi būti pagrįstos vizualizacijomis ir piešiniais bei įkomponuotos Kauno miesto viešoje erdvėje, Senamiesčio arba Naujamiesčio zonose;
- teikiamas idėjas, jų vizualizacijas, dalyviai turi pateikti skaitmeniniu formatu, kurį būtų patogu rodyti kaip nuotrauką / paveikslėlį;
- meniniai pasiūlymai turi atitikti paprastumo ir atvirumo vertybes bei būti aiškūs ir suprantami visuomenei;
- skulptūros brėžiniuose turi būti pateiktos projekcijos, gabaritai, gamybos sąmata, medžiagiškumo ir kt. reikalingi duomenys;
- naujoji skulptūra turėtų architektūriškai, meniškai derėti pasirinktoje aplinkoje, nekelti asociacijų su kitomis realizuotomis skulptūromis (Lietuvoje ar kitose šalyse) bei turėti meninę vertę.
Visi pateikti pasiūlymai, kurie atitiks minėtus reikalavimus, dalyvaus rinkimuose. Konkurso dalyviams numatyti prizai ir piniginės premijos: 4-osios ir 5-osios vietos laimėtojams atiteks „ACME Grupės“ įsteigti prizai, 3-osios ir 2-osios vietų laimėtojai gaus po 500 eurų, o nugalėtojui atiteks 1000 eurų ir kontraktas, kuriame numatytas atlygis už darbą.
Idėjų pasiūlymus galima siųsti el. paštu: konkursas@ėsugrįžk.lt
Daugiau informacijos apie „ė“ skulptūros projektą galima rasti adresu: https://www.facebook.com/esugrizk
Labai graži idėja. Tokia sena senutėlė raidė Ė.
Viskas labai šaunu, tik komisijoje vienas labai prastos reputacijos žmogus – E. J.(tai tik mano nuomonė)
Aišku!
Taip tik atrodo, kad kvailiai, kurie neturi kuo užsiimti. Tai gudragalviai kabina makaronus atlėpausiams tautiečiams, kad galėtų pinigėlių pasiplauti.
DIDESNĖS NESAMONĖS NEGALĖJOT SUGALVOT?
Mūsų Ė raidės garsus turi prancūzų ir ispanų kalbos, tačiau tokia raidė yra tik pas mus. Yra svarbesnių temų, kurioms reikia statyti paminklus amžinojoje Lietuvos sostinėje Vilniuje, Kaunui gal užteks ir Ė., nes pasišaipymas išreiškiamas garsu: Ė- Ė- Ė.
Sakyčiau, – Kaunas mėgdžiodamas (valkiodamas) valstybės herbą pasižabotą “žirgą” jau pasistatė, tai pagal viską dabar tam ‘ė’ “išskirtinumui” išreikšti tiktų avis, bliaunanti, kaip į uodegą įkirpta, – bėėė…
Baisu, Lietuva tampa ne tik atliekų deginimo sąvartynų, bet ir bereikšmių ,, skulptūrų” sąvartynų ypač kai konkurse dalyvauja. Šūdvamzdžo autorius, na tas kuris ,,suprojjektavo” Vyties raitelį be barzdos– gavosi Vytautė.