Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms (projektas Nr. XIIIP-1722(3), kuriomis numatoma įtvirtinti administracinę atsakomybę už bepiločių orlaivių skrydžių vykdymą virš karinių teritorijų arba draudžiamoje, ribojamoje ir pasienio zonos oro erdvėje, neturint tam teisės. Tam, kad jie būtų priimti, Seimas turės balsuoti dar kartą.
Pagal siūlomas pataisas už šį administracinį nusižengimą grėstų bauda nuo 200 iki 400 eurų, pakartotinis nusižengimas užtrauktų baudą nuo 400 iki 600 eurų.
Karinės teritorijos, kurią draudžiama filmuoti, fotografuoti ar kitu būdu vizualizuoti, filmavimas, fotografavimas ar vizualizavimas kitu būdu arba gautos vaizdinės informacijos perdavimas kitiems asmenims neturint tam teisės užtrauktų baudą nuo 20 iki 50 eurų. Už pakartotinį administracinį nusižengimą grėstų bauda nuo 50 iki 150 eurų. Už šiuos administracinius nusižengimus galėtų būti skiriamas ir neteisėtai gautos vaizdinės informacijos ir jai gauti naudotų priemonių ar įrangos konfiskavimas.
Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitoje pažymima, kad karinių objektų stebėjimo, fotografavimo ir filmavimo atvejų skaičius Lietuvoje itin padidėjęs nuo 2014 metų, taip pat daugėja ir bepiločių orlaivių skrydžių virš karinių teritorijų ir Lietuvos kariuomenės padalinių pratybų vietų ir toks skaičius sistemingai auga.
„Objektų stebėjimas ir vaizdo fiksavimas visiškai atitinka užsienio valstybių karinės žvalgybos veiklos metodus. Surenkama informacija gali būti naudojama užsienio valstybių kariniams veiksmams, nukreiptiems prieš Lietuvos nacionaliniam saugumui reikšmingus karinės paskirties objektus, kurie yra arba gali būti pasirinkti kaip taikiniai, planuoti, taip pat karinės infrastruktūros pokyčiams Lietuvos teritorijoje stebėti“, – pabrėžiama dokumento aiškinamajame rašte.
Naujos nuostatos, jei jos bus priimtos, įsigaliotų liepos 1 d.