Nuo sausio 7 dienos į LRT televizijos eterį sugrįžta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirtas dokumentinių vaidybinių filmų ciklas „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“. Projekto režisierius Alvydas Šlepikas džiaugiasi, kad kūrybinė komanda galėjo toliau tęsti prasmingą švietėjišką darbą.
Dokumentinių vaidybinių filmų ciklas „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ pasakoja apie Lietuvai svarbias istorines asmenybes. Pasak režisieriaus A. Šlepiko, šio filmų ciklo idėja aiški – pristatyti asmenybes, prisidėjusias prie laisvos Lietuvos kūrimo. „Norėjome papasakoti apie tuos žmones, kurių dėka dabar gyvename puikioje laisvoje šalyje, kad apie tuos žmones būtų papasakota įdomiai, kas svarbaus nutiko jų gyvenime, ką jie reikšmingo padarė, ką turėjo aukoti“, – pasakojo režisierius.
Pasak A. Šlepiko, istorinių dokumentinių filmų kūrimas reikalavo nemažo įdirbio ir pasiruošimo: scenaristams reikėjo surinkti gausybę faktų, perskaityti daug šaltinių, išgirsti ekspertų nuomonę. Režisierius prakalbo ir apie iššūkius, patirtus filmavimo aikštelėje. „Sunkiausia buvo dirbti su neprofesionaliais aktoriais, kurių buvo didžioji dalis“, – pripažino A. Šlepikas.
Dešimties filmų ciklas pasakos apie išskirtines istorines asmenybes, jų draminius gyvenimų įvykius ir nuopelnus Lietuvai. „Stengiamės, kad būtų įdomesni faktai, būtent tai, kas galbūt yra mažiau žinoma. Apie kai kuriuos žmones iš viso yra mažai medžiagos ir nedaug yra girdėta. Pavyzdžiui, Saliamonas Banaitis – Nepriklausomybės signataras, vienas iš bankų kūrėjų, bet apie jį buvo ganėtinai mažai žinoma ir manau, kad tai žmonėms bus įdomu“, – tikino režisierius.
„Kai kurių žmonių gyvenimai tokie labai tvarkingi, teisingi, ten nėra didelių nuotykių. Bet tie žmonės irgi labai svarbūs ir kai apie juos pasakoji, gali atrodyt šiek tiek nuobodoka. Tačiau vis dėl to supranti, kad jeigu žmogus yra diplomatas, tai jo gyvenimas toks ir yra, kaip tikro diplomato, visada stengiantis išlaikyti pusiausvyrą gyvenime ir bendravime. Pavyzdžiui, bus filmas apie Stasį Lozoraitį, kurio visas gyvenimas buvo ištisi susitikimai, bendravimai, laiškų rašymai. Jis nei kariavo, nei ką nors darė išoriškai įspūdingo, tačiau Lietuvai buvo labai svarbus ir labai daug nuveikė. Tai mes ir stengiamės apie tokius žmones surasti vizualiai įdomių sprendimų, stengiamės sugalvoti įdomesnę paties pasakojimo formą“, – apie būsimus filmus intriguodamas pasakoja režisierius.
A. Šlepikas pripažįsta, kad kalbėti apie Lietuvos praeitį ir prisiminti svarbias istorines asmenybes yra itin svarbu. „Nežinodamas praeities, žmogus nežino, ką reiškia dabartis. Žmogus, nežinodamas istorijos pamokų, labai lengvai gali vėl kartoti klaidas. Juo labiau tai aktualu dabar, kai mes švenčiam šimtąsias nepriklausomybės metines“, – sakė režisierius.
„Reikia žinoti tuos žmones, kam turi būti dėkingas, kad gyveni laisvoje šalyje laisvą gyvenimą. Man atrodo natūralu, kad norisi apie tai žinoti ir norisi apie tai pasakoti. Bent jau mes, kurie kūrėm stengiamės rimtai žiūrėti į tuos dalykus, lyg į savotišką misiją“, – apie savo ir kūrybinės grupės atsidavimą projektui pasakojo režisierius.
„Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ – tai dokumentinis pasakojimų ciklas apie Lietuvai nusipelniusius politikos, kultūros, meno veikėjus, kuriems turime būti dėkingi už tokią Lietuvą, kurią turime šiandien. Tai pasakojimas apie žmones, kurie keitė kitų galvoseną ir gyvenimą, o jų idėjos pakeitė mūsų valstybės lemtį. Šiame filmų cikle bus pasakojamos tikros istorijos apie tokias iškilias asmenybes, kaip Aleksandras Stulginskis, Saliamonas Banaitis, Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, Stasys Lozoraitis, Juozas Tumas Vaižgantas ir kitoss asmenybės, kurias įkūnijo žinomi Lietuvos aktoriai.