Vyriausybė nepritarė pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifų mėsai ir kitiems būtiniesiems maisto gaminiams mažinimui. Pasak Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio, lengvatos prasmingos ir socialiai teisingos tik tada, kai jų realią naudą pajunta visi vartotojai.
Tačiau atlikti skaičiavimai rodo, kad ši PVM lengvata maisto produktų kainoms reikšmingo poveikio nepadarytų arba kainų sumažėjimas būtų trumpalaikis. Be to, į valstybės biudžetą būtų surinkta mažiau lėšų. Dėl lengvatų šviežiai atšaldytai mėsai ir šviežiai tvenkiniuose išaugintai žuviai valstybės pajamos sumažėtų 43 mln. eurų, sumažinus PVM tarifą būtiniausių prekių krepšeliui – 135 mln. eurų.
Finansų ministerijos duomenimis, PVM tarifų skirtumai taip pat nėra pagrindinis veiksnys, lemiantis Lietuvos gyventojų pasirinkimą apsipirkti Lenkijoje – daugiausiai kaimyninėje šalyje lietuviai įsigyja kitų, nei maisto produktų, prekių, kurios ten apmokestinamos standartiniu 23 proc. PVM tarifu.
Vykdydama programą, 17-oji Vyriausybė ateityje svarstys tik socialiai teisingas ir galutiniam vartotojui naudą kuriančias lengvatas, taip pat ne tik ribos naujų PVM lengvatų atsiradimą, bet įvertins ir šiuo metu taikomų tikslingumą. Visa mokesčių sistema ir esamos lengvatos bus peržiūrėtos iki šių metų liepos 1 dienos.
Mažesnis PVM vegeriškom valgyklom tikrai duotų naudą visuomenės sveikatai, bet turbūt ne toks tikslas:)
Mėsa juk nevalgoma kol organizmas neišskaido jos iki amino rūgščių (kurias galima gauti pirminiam pavidale),
o beto ir kancerogenas pasak world health organization 2015 08 oficialaus pranešimo!
Vakariniame ES pakraštyje maisto produktams ir vaikiškiems drabužiams PVM = 0. Valdžia nedaro biznio šitoj vietoj.
***
Vakariniame ES pakraštyje dujoms ir elektros energijai PVM-5 %. Valdžia neskriaudžia šeimų.