Sausio dvidešimt penktoji diena buvo pusiaužiemis, bet oro temperatūros tikrai nežiemiškos. Mistinį barsuką, kuris turėjo vidurdienį verstis ant kito šono, ko gero kankino nemiga ir vargšelis kas kelios dienos visą ligšiolę žiemą vartėsi nuo vieno ant kito šono.
Arba išvis nesnaudė: rezervato ekologas prieš keletą dienų aptiko šviežius po mišką slampinėjusio barsuko pėdsakus. Užteks rankų pirštų suskaičiuoti paras, kai oro temperatūra šią žiemą pažemėjo daugiau nei penkiais laipsniais šalčio.
O dienų skaičius su teigiamomis temperatūromis beveik lygus skaičiui tų dienų, kai bandė žnaibytis lengvas šaltukas.
Didžiausias Dzūkijos ežeras Dusia iki šiol neužšalęs, o Žuvintas pilnas properšų.
Nedažnai pasitaiko, bet šįmet Žuvinto ež. ledo storis ir viduržiemį yra toks plonas, kad vaikščioti juo pavojinga ar išvis neįmanoma. Ledas dabar padengtas kelių centimetrų šlapio sniego sluoksniu, tačiau vietomis, kur ledukas vos užtraukęs ežerą, jį nuklojęs sniegas peršlapo.
Nuo kranto matomos didžiulės tokio tamsaus sniego dėmės žymi patį ploniausią ledą, bet ir visur kitur jo storis nesiekia dešimties centimetrų.
Visai nenuostabu, kad esant neįprastai šiltiems orams, sausio viduryje Žuvinto rezervate stebėtos atkutę varlės ir tritonai, žiemojantys varnėnai, o virš Žuvinto ežero kas kelios dienos užskrenda gulbių nebylių ar mažųjų gulbių pulkeliai – jos vis dar neapleidę kaimyninio Dusios ežero.
Neužšalusiose Dovinės pakrantėse braidžioja ir baltieji, ir pilkieji garniai.
Didelei mūsų krašte žiemojančių paukščių, žvėrių daliai tokie orai palengvina išgyvenimo sąlygas, bet gamtotvarkininkams, miškininkams – tikrai ne. Šią žiemą Žuvinto rezervate pradėti aukštapelkės plynių valymo darbai dėl orų yra labai sudėtingi.
Aplinkos ministerijos finansuojami čia saugomų paukščių – tikučio ir dirvinio sėjiko perėjimo vietų darbai eitųsi kur kas sparčiau, jei tik būtų galima išretinti pelkę užgožusias pušeles vaikščiojant pelkės įšalu, o ne brendant per gilius kiminus, kaip dabar.
Tad nepaisant, jog jau stojo pusiaužiemis, tikros žiemos išsiilgę daugelis.
Žuvinto biosferos rezervato pranešimas