Seimas plenariniame posėdyje priėmė Darbo kodekso ir lydimųjų teisės aktų pataisas (projektas Nr. XIIP-2449(2), kuriomis nuspręsta griežtinti atsakomybę už neteisėtą darbą darbdaviams ir darbuotojams ir tokiu būdu mažinti neteisėto darbo mastą. Už naujas Darbo kodekso nuostatas balsavo 93 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 30 parlamentarų.
Priimtomis teisės aktų pataisomis nutarta įtvirtinti, kad nustačius neteisėto darbo atvejį darbdavys turėssumokėti neteisėtai dirbusiam žmogui atlyginimą už darbą – ne mažesnį už minimaliąją algą ir ne mažiau kaip už tris mėnesius (nebent įrodomas kitoks neteisėto darbo laikas) – bei mokesčius.
Neteisėtai dirbusiajam ne tik bus nutrauktas nedarbo socialinio draudimo išmokų mokėjimas, bet jis taip pat privalės grąžinti gautas nedarbo socialinio draudimo išmokas už laiką, kai dirbo neteisėtai. Ši prievolė bus netaikoma, jei asmuo apie neteisėtą darbą pats praneš įstaigoms, vykdančioms neteisėto darbo patikrą.
Siekiant mažinti administracinę naštą darbdaviams taip pat nuspręsta nustatyti, kad darbdavių žinios iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities būtų privalomai tikrinamos tik pradedant veiklą, t. y., atsisakyti privalomo pakartotinio atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais. Iki šiol kiekvieno darbdavio, darbdaviui atstovaujančio ar darbdavio įgalioto asmens žinios iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities turėjo būti patikrintos ir teigiamai įvertintos prieš jam pradedant eksploatuoti įmonę ar teikti paslaugas ir vėliau ne rečiau kaip kas penkeri metai.
Iš patirties galiu pasakyti, kad Palangoje vasaros laikotarpiu nelegalus darbas tiesiog klesti. Nepilnametės pardavėjos yra apmokytos pasakyti, kad “dirba pusę dienos ir jas tuoj ateis pakeisti”, bet iš tikrųjų – jos tupi savo prekybvietėje po 8-12 valandų kasdien (na gerai, su savaitinėmis pamainomis, bet vis tiek išeina septynios darbo dienos iš eilės su viršvalandžiais). Daug kur darbo sutartys sudarinėjamos su fiksuotu minimaliu atlyginimu už pusę etato. Kas antras mano žinomas vairuotojas yra darbintas, ir praktiškai nei vienas “gruščikas” nėra įdarbintas. Esu matęs ir kaip įvyksta darbovietės patikros – nelegalai dingsta kaip tarakonai nuo lempos, sandėliai išsišluoja tam kartui, kartais paskiriama simbolinė 20 litų bauda už pirmąjį prasižengimą. Ir vėl nauja diena ir vėl senas verslas… Pasitaiko, kad verslininkai vienas kitą apskundžia, bet niekuom rimtu tai nesibaigia. O dabar atspėkime iš kur paskutiniųjų metų Palangos miesto plėtra taip išdygo (akims gražu, bet smegenyse krebžda vis..)