Spalio 20 d. Vyriausybės pasitarime pristatyta Ūkio ministerijos parengta ataskaita, kurioje apibendrinti rugsėjo mėnesį institucijų nuveikti darbai pagal Vyriausybės rekomendacijas, kaip įvairinti Lietuvos eksportą ir mažinti verslo nuostolius, patiriamus dėl Rusijos paskelbtų sankcijų. Dalis rekomenduojamų priemonių jau yra įvykdyta, dalis jų dar bus vykdoma.
Siekdama skatinti naujų verslo rinkų ir verslo partnerių paiešką, Ūkio ministerija 12,27 mln. Lt padidino finansavimą priemonei „Naujos galimybės“, pagal kurią skatinamas įmonių dalyvavimas parodose, verslo misijose ir kituose eksporto plėtros renginiuose. Iš viso pagal šią priemonę rugsėjo mėnesį buvo paskirstyta 27,7 mln. litų 253 įmonėms. Įmonės, pasinaudojusios parama, planuoja sudalyvauti daugiau nei 1 200 parodų įvairiose šalyse.
Ūkio ministro įsakymu buvo patvirtinta lengvatinė paskolų, paskolų garantijų ir palūkanų kompensavimo verslui, nukentėjusiam nuo Rusijos sankcijų, tvarka. Pagal naująją tvarką numatytos lengvatos įmonėms, kurios iki 2014 m. rugpjūčio 6 d. turėjo galiojančių sandorių su Rusijoje įsteigtomis įmonėmis dėl pardavimo produktų ir žaliavų, kurie pagal Rusijos priimtus teisės aktus patenka į draudžiamų įvežti į Rusiją produktų ir žaliavų sąrašą. Šioms įmonėms bus kompensuojama 95 proc. metinių palūkanų, nepriklausomai nuo to, ar jos veikia regionuose.
Žemės ūkio ministro įsakymu patikslinti UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo veiklos nuostatai, nustatantys garantinio užmokesčio mažinimą 0,2 proc. visiems ūkio subjektams, užsiimantiems žemės ūkio veikla, imantiems kreditus trumpalaikiam turtui įsigyti ar sumokėti už paslaugas žemės ūkiui. Taip pat patikslintas dalies palūkanų kompensavimas.
Siekiant sušvelninti Rusijos embargo pasekmes Lietuvos žemės ūkio produkcijos gamintojams, nuo š. m. rugsėjo 8 d. pradėtas taikyti sviesto, lieso pieno miltelių ir sūrių privatus saugojimas ir pratęstas sviesto ir lieso pieno miltelių intervencijos laikotarpis iki š. m. gruodžio 31 d.
Vyriausybės nutarimu patvirtinta 2014 metų pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos už pieną, gyvulius ir pasėlius suma žemės ūkio veiklos subjektams – 117 mln. litų. Šiais metais papildomai bus išmokėta 62 mln. litų. Rugsėjo mėnesį Seimas pritarė gyvūnų gerovės įstatymo pakeitimui – ritualinis skerdimas bus įteisintas nuo 2015 metų.
VšĮ „Versli Lietuva“ pradėjo teikti specialias konsultacijų ir rinkos tyrimų paslaugas, taip pat dėl nemokamos verslo partnerių paieškos paslaugos teikimo paruošė naujas sutarčių ir anketų-paraiškų formas ir išsiuntė jas pageidavimą pareiškusioms įmonėms.
Per įvykusį dešimtąjį Lietuvos ir Kazachstano tarpvyriausybinės prekybinio ir ekonominio bendradarbiavimo komisijos posėdį aptartos dvišalio bendradarbiavimo perspektyvos transporto, žemės ūkio, energetikos srityse ir pasirašytas bendradarbiavimą stiprinantis protokolas, kartu vyko Lietuvos pramonininkų konfederacijos organizuotas verslo renginys.
Planuojama, kad Lietuvos ir Azerbaidžano dvišalio bendradarbiavimo tarpvyriausybinės komisijos posėdžio š. m. spalio 21-23 d. Azerbaidžane metu vyks Lietuvos verslo konfederacijos organizuojama verslo misija.
Siekdama išnaudoti diplomatines priemones, Užsienio reikalų ministerija per Lietuvos Respublikos ambasadas aktyviai dirba su valstybių institucijomis (potencialiomis eksporto partnerėmis) žemės ūkio ir maisto produktų eksporto klausimais, taip pat dėl atitinkamų sertifikatų ir importo leidimų išdavimo.
Kad būtų optimizuotas ekonominis atstovavimas užsienyje, Vyriausybė išplėtė Lietuvos komercijos atašė Kinijos Liaudies Respublikoje veiklos teritoriją į Korėją, Mongoliją ir Vietnamą ir Lietuvos komercijos atašė Jungtinėje Karalystėje veiklos teritoriją – į Omano Sultonatą.
Šiuo metu yra rengiamos Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisos, kuriomis bus siūloma nustatyti, kad Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos („Sodros“) teritoriniai skyriai turės teisę atidėti draudėjo įmokų įsiskolinimo mokėjimą. „Sodra“ pateikė pasiūlymą nustatyti supaprastintą atleidimo nuo apskaičiuotų delspinigių mokėjimo ir palūkanų mokėjimo tvarką įmonėms, nukentėjusioms nuo sankcijų.
Rugsėjo mėnesį atlikta nemažai darbų, siekiant išsiaiškinti galimybes transporto įmonėms, nukentėjusioms nuo sankcijų, taikyti lizingo įmokų ir palūkanų už įsigytas transporto priemones lengvatas ar atidėti jų mokėjimą. Taip pat siekta plačiau informuoti mokesčių mokėtojus apie mokesčių mokėjimo terminų atidėjimo galimybes, paspartinti naujų tarpvyriausybinių susitarimų sudarymo procedūras, sušvelninti socialines Rusijos embargo pasekmes, koordinuoti sustiprintą nelegalios maisto produktų apyvartos vidaus rinkoje kontrolę.