Festivalis pristatė itin gausią lietuviško kino programą – net 42 filmus, kurių kiekvienas yra vertas žiūrovų dėmesio. Pamatysime jau spėjusius išgarsėti ir su nekantrumu laukiamus premjerinius, pilnametražius ir trumpametražius, vaidybinius ir dokumentinius, garsių ir debiutuojančių kino kūrėjų darbus. Trijų programų – „Lietuvių filmai. Premjeros“, „Lietuvių filmai“ ir „Lietuviai svetur“ – filmai ne kartą maloniai nustebins ir atskleis koks yra šiandieninis lietuvių kuriamas kinas.
„Antrus metus iš eilės džiaugiamės „Lietuviai svetur“ programa, bent trumpam grąžinančia lietuvių ir lietuvių kilmės kūrėjų vardus mūsų publikai. Šiemet šioje margoje programoje – net 16 vaidybinių, dokumentinių ir trumpametražių filmų, kurie prisiliečia prie egzotiškų Brazilijos, Afrikos, Rusijos šiaurės ir Jungtinių Valstijų kraštų, neaplenkiant maloniai stebinančių Europoje sukurtų filmų. Programoje „Lietuvių filmai“ – 11 filmų, kurie žiūrovams leis prisiminti, koks lietuvių kinas jau apkeliavo šalies kino teatrus. Itin laukiame 15 premjerų – stiprios ir netradicinės dokumentikos, dar niekad lietuvių programoje nepristatytų eksperimentinių filmų ir trumpų gyvenimiškų istorijų, kurias kartais geriau išvysti ekrane nei patirti pačiam,“ – pristatymo metu kalbėjo lietuviškų filmų programos sudarytoja Justė Zavišaitė.
Dokumentikoje – ypatingi žmonės ir jų gyvenimo kelionės
Programą atidarė Remigijaus Sabulio režisuotas dokumentinis filmas „LITUANICA paslaptis“, bandantis įminti legendinį Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį Niujorkas – Kaunas gaubiančias mįsles. Pasitelkiant vieno iš lakūnų dienoraščius, archyvinę medžiagą ir specialistų apmąstymus, filme atsiskleis skrydžio detalės ir galimos siaubingos katastrofos versijos. Filme taip pat bus kalbama ir apie iki šiol didvyriais laikomas dvi stipriais ir ryžtingas asmenybes.
Programoje „Lietuvių filmai. Premjeros“ išvysime dar du dokumentinius pilnametražius filmus: Ernesto Samsono „Semme“ bei režisierių Akvilės Anglickaitės ir Irmos Stanaitytės „Ežerų dugne“. Lydėdami charizmatiškus filmo „Semme“ herojus – krivį Joną Trinkūną, geografą Tadą Šidiškį, tautodailininką Algirdą Versecką, keliausime per keturis metų laikus, susipažinsime su Lietuvos etnografija ir senuoju tikėjimu, apsvarstysime kas yra tradicijos, kodėl svarbu jas puoselėti ir perduoti jaunesnioms kartoms. Filme „Ežerų dugne“ kartu su keturiais narais panirsime į keturių Lietuvos ežerų – Versminio, Ilgio, Baltųjų Lakajų ir Asvejos – vandenis ir stebėsime, kaip prieš mūsų akis bauginančiu ir užburiančiu grožiu atsiveria ežerų gelmės.
Martynas ir Mindaugas – geriausi draugai nuo pat darželio, geriausiai vienas kitą suprantantys, užjaučiantys ir pralinksminantys. Uždarus draugų gyvenimus jungia panašus likimas ir netikėtai užgriuvusios bėdos dėl tėvų sveikatos. Tai be galo jautri istorija apie Dauno sindromu sergančių vaikinų draugystę. Kovo 23 dieną kino centre „Forum Cinemas Vingis“ filmą „Dviese“ bus galima išvysti nemokamai ir pabendrauti su jo režisieriais Neringa Medutyte ir Arnoldu Alubausku bei filmo herojais.
Keturi lietuvių darbai varžysis trumpametražių filmų konkursinėje programoje
Dokumentinis filmas „Žiema“ jau spėjo aplankyti ne vieną tarptautinį festivalį ir visai neseniai buvo apdovanotas specialiuoju žiuri komisijos prizu prestižiniame tarptautiniame trumpametražių filmų festivalyje Klermon – Ferane Prancūzijoje. Filmo kūrybinė komanda – italė režisierė Christina Picci, prancūzas garso režisierius Henri D’Armancourtas ir lietuvis operatorius Saulius Lukoševičius – susitiko tarptautinio projekto „Cinetrain“, vykusio Rusijoje, metu. Šis projektas subūrė 21 kino kūrėją iš viso pasaulio, kurie keliaudami traukiniu 15 500 kilometrų iš Maskvos į Baikalą ir atgal, suskirstyti į komandas kūrė trumpametražius filmus, patvirtinančius arba laužančius stereotipus susijusius su Rusija. Filme užfiksuota nuostabi ir atšiauri šalies žiema, bei gamtos ir žmogaus santykis.
Režisierius Darius Šilėnas festivalyje debiutuoja savo baigiamuoju režisūros studijų darbu – filmu „Gatvės vaikai“. Tai intriguojanti istorija, kurios centre našlaitė Ieva, priklausanti gatvės vaikų gaujai. Sudėtingas gaujos narių gyvenimas dar labiau komplikuojasi po tragiško įvykio – nužudymo. Šokiruota žiauraus gaujos vado Mariaus elgesio mergina nusprendžia palikti gatvės vaikus, tačiau pasirodo, kad tai yra daug sudėtingiau nei ji galvojo.
„Anglijos karalienė pagrobė mano tėvus“, tai filmas visai šeimai apie mažos mergaitės didžiausią gyvenimo nuotykį, kuomet paskatinta ir lydima keistos raudonplaukės kompanionės, ji leidžiasi gelbėti savo pagrobtų tėvų. Nuotaikingas filmas vaizduoja vaiko pasaulį ir fantazijas. Režisierius Ernestas Jankauskas filmu taip pat norėjo pakalbėti svarbia tema – apie į užsienį dirbti išvažiavusių tėvų paliktus vaikus. Pasirinkta filmo forma leis pažvelgti kaip jaučiasi tokioje situacijoje atsidūręs vaikas ir kaip fantazijos perteikia jo skausmą.
Režisierius Vytautas Tinteris, praėjusiais metais debiutavęs filmu „Aš turiu anūkę“ sugrįžta į „Kino pavasarį“ su filmu „Smurtas“. Jauna tarptautinės kompanijos darbuotoja Julija (Severija Janušauskaitė) jaučiasi nepatenkinta ir svetima tiek ją supančiai aplinkai, tiek savo vyrui. Merginą sukrečia ir stipriai emociškai paveikia netikėtas kolegos Artūro elgesys. Šis filmas, nagrinėjantis seksualumą ir seksualinį elgesį, turės dvi pabaigas, kurios pateiks skirtingą istorijos atomazgą. „Smurtas“ yra dalis režisieriaus planuojamo 10 filmų projekto „Seksualumo dekalogas“, kurį sudarys interaktyvių erotinių dramų serija.
Festivalio žiūrovai kviečiami išreikšti savo simpatijas ir išrinkti žiūroviškiausią 19-ojo „Kino pavasario“ lietuvišką filmą, geriausią Lietuvos kino aktorę ir aktorių. Festivalio uždarymo ceremonijoje taip pat bus apdovanotas geriausio studentiško filmo kūrėjas. Šiuos filmus vertins žiuri komisija, kurią šiemet sudaro TV laidų kūrėjas Rytis Zemkauskas, scenaristas, rašytojas ir filosofas Kristupas Sabolius bei režisierė ir scenaristė Kristina Buožytė.
Visą informaciją apie „Lietuvių filmai. Premjeros“, „Lietuvių filmai“, „Lietuviai svetur“ programas rasite čia.
Apie festivalį:
19-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ vyks 2014 m. kovo 20 – balandžio 3 dienomis. Tai – didžiausias kino renginys Lietuvoje, pernai pritraukęs daugiau nei 80 tūkst. žiūrovų, ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje. Šiemet „Kino pavasaryje“ bus parodyta apie 250 filmų, kuriuos festivalio atstovai atrinko, per metus aplankę daugiau nei 30 tarptautinių festivalių.