Dalis Seimo narių vėl siūlo Konstitucijos 38 straipsnio pataisą, kuria šeima sukuriama sudarius santuoką, o taip pat šeima kyla iš motinystės ir tėvystės. Panaši pataisa buvo siūlyta praeitais metais, bet tuomet pritrūko vieno balso, kad būtų patvirtinta po pirmojo balsavimo.
Be kita ko į Konstituciją siūloma įrašyti, kad valstybė saugo ir globoja santuoką.
Konservatorius Rimantas Jonas Dagys bei Mišrios Seimo narių grupės atstovė Rima Baškienė pranešė, kad po pataisos projektu pasirašė 107 Seimo nariai.
„Šie parašai liudija, kad absoliuti Seimo frakcijų dauguma palaiko šią formuluotę, ir, mūsų galva, liausis ginčai be pabaigos, kas yra šeima, – sakė R. J. Dagys. – Konstitucinis Teismas, savo išaiškinimu perrašęs Konstituciją ir iškraipęs prasmę, kurią įdėjo Lietuvos piliečiai, balsuodami už Konstituciją, šeimą apibrėžė kaip beformę masę. Įstatymų leidėjai, vykdydami socialinę politiką, negali pasisakyti už tokią nuostatą ir leisti tokio teisinio neapibrėžtumo. Esant tokioms formuluotėms šnekos apie paramą šeimai yra tuščios. Mes privalome reglamentuoti nuostatą, kas yra šeima, ieškant kompromiso ir supratimo tarp įvairių partijų, tarp įvairių požiūrių. Teikiama formuluotė reiškia didžiosios tautos dalies nuomonę, kad šeima suprantama per du fundamentalius ryšius – per santuokos tarp vyro ir moters instituciją ir kraujo ryšį, kuris yra tarp tėvo, motinos ir vaiko su visomis iš to išplaukiančiomis teisinėmis pasekmėmis. Ši formuluotė apima ir nepilnas šeimas, bet neapima vienalyčių santuokų, nes fundamentali prigimtinė vaiko teisė yra turėti ir būti auklėjamam šeimoje, kur būtų ir vyriškas, ir moteriškas pradas, papildantis vienas kitą. Jeigu mums pavyks sutvarkyti Konstituciją, kaip mes siūlome, manau, pajudės daugelis įstatymų, kurie guli Seime paruošti, ir mes galėsime pereiti atskirai prie motinos, vaiko ar tėvo, kuris atsidūrė nepalankioje situacijoje, rėmimo politikos, prie koordinuotos politikos remiant ir saugant šeimą kaip darinį. Kuo tvirtesnė šeima, tuo stipresnė valstybė.“
Konstitucinis Teismas yra paskelbęs, kad šeima gali būti sukurta ne tik santuokos pagrindu, o santykių išraiškos forma konstitucinei šeimos sampratai esminės reikšmės neturi.
Šiuo metu Konstitucijos 38 straipsnis sako, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.
Seimo narių grupės „Už šeimą“ narių Rimanto Jono Dagio ir Rimos Baškienės spaudos konferencija „Nesutvarkius šeimos apibrėžimo kalbėti apie šeimos politiką Lietuvoje neįmanoma“, 2013 11 14 d.:
httpv://youtu.be/Av_o-434DzA
O tai is ko dar jei ne is santuokos?
Visai atsilikęs, juk du mėgintuvėliai gali susilaukti vaikų ir pasisamdyti motiną.
Jo, pasisamdyti ir moketi jai is ES lesu gautu per Simonko biureli…
Juokai, juokais, bet plaukai šiaušiasi, kai pagalvoju apie tuos iškrypėlius.
Viena iš KT išaiškinimo, kad “šeima yra bele kas” pasekmių – VDU vykdomas ES finansuojamas “Laimingos mokyklos projektas”, kuriame “mokytojai turi sugriauti šeimos sąvokos idealumą” bei skatinti “įvairovę”. Norėčiau įdėti nuorodą, bet sistema neleidžia. 🙁
Jie nesugebės sutvarkyti sąvokos šeima apibrėžimo, tas apibrėžimas reikalingas tik teisinėms nuostatoms.
Vyro ir Moters santuoka dar ne šeima, kad taptų šeima, reikia kokybinių permainų. Šiuo metu didžioji dalis skyrybų priežastis: žmonės nesuvokia kokie asmens pokyčiai turi sekti po santuokos sudarymo. Atskiri žmonės gyvena santuokoje lygiagrečiai, kol neatsibosta viens kitam.
Tai labai gerai, tegu bent teisiskai ta reikala sutvarko. O jus kalbate jau apie pakankamai gilius dalykus, tai jau ne savokos o esmes suvokimas
Mums gyvybiškai svarbu sumažinti ištuokų skaičių. Pradžia gilus suvokimas, išreikštas apibrėžimu, kad kitiems žmonėms nereikėtų mąstyti tą patį iš naujo. Valdiškas apibrėžimas gyvenimui netiks, tik teisinėms nuostatoms.
Saunuoliai, kaikuriais svarbiais klausimais uzbegs uz akiu sodomitams, euro – pedodiktaturai……
Dar karta kartoju: Nei Seimas, nei Prezidentas, nei vyriausybė ir t.t.(nei EŽTT) NEGALI įveikti Konstitucinio Teismo sprendimą. Kadangi : „Valdžios galias riboja Konstitucija.“ jog keičiant Konstituciją – pažeidžiamas pats principas. Yra tik vienas kelis: „Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.”
“Dalis Seimo narių vėl siūlo”…… “po pataisos projektu pasirašė 107 Seimo nariai”. Čia ne dalis Seimo narių .
Ne gi ,kažkoks kaimietis, su aštuonių kl. išsilavinimu, turi aiški, kad 107 iš 141 jau ne dalis , o dauguma.
Mokšos.
Dauguma, bet neprotingų ……..Projektas :„38 straipsnis
Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas.(OK)
„Šeima sukuriama sudarius santuoką.“ – ?????
Išsireiškimas „sukuriama sudarius santuoką“- teisiškai, bei moksliškai nėra pagristas. Todėl siūlau : „Šeima kyla iš santuokos, GIMĘS vaikui(vaikams), arba įvaikinat.“, t.y. turi atsirasti teisinis ryšis –atsirasti TĖVAI. Santuoka yra laisvas vyro ir moters(dviejų žmonių) susitarimas, patvirtintas įstatymo nustatyta tvarka. Bet be vaikų ar globotinių (palikuonių) nėra šeimos. Jog LR Konstitucijos 26 str. 5 d. nustato: „ Tėvai ir globėjai nevaržomi rūpinasi vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus.“
Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.
„Šeima taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės.“ ??? – Reikia panaikinti. Atvirkščiai : Jeigu šeima neteko vieno iš tėvu, atsiranda motinystė, arba tėvystė, t.y. vienas iš tėvų ir vaikai. Sudarus naują santuoką vėl atsiranda šeima. O toliau viskas gerai:
Valstybė saugo ir globoja santuoką, šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę.
Valstybė registruoja santuoką, gimimą ir mirtį. Valstybė pripažįsta ir bažnytinę santuokos registraciją.
Sutuoktinių teisės šeimoje lygios.
Tėvų teisė ir pareiga – auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais, iki pilnametystės juos išlaikyti.