Birželio 11 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė perskaitė ketvirtąjį metinį pranešimą Seime. Kviesdama visus atviro pokalbio apie Lietuvos vietą pasaulyje ir padėtį šalyje, Prezidentė pabrėžė pačių žmonių indėlį keičiant Lietuvą, pajudėjusias permainas ir atkreipė dėmesį į naujas grėsmes valstybės raidai.
„Po daugybės mums tekusių išbandymų, mus vėl lydi sėkmė. Šiemet Lietuvos vardas ne kartą skambėjo tarp Europos geriausiųjų – ekonomikos, sporto, inovacijų, investicijų ir kitose srityse. Europa ir pasaulis įvertino mūsų žmonių pastangas. Mažutė Lietuva virsta neeilinių gebėjimų šalimi“, – sakė Prezidentė.
Šalies vadovė paragino visus tapti tikrais savo valstybės šeimininkais ir neleisti Lietuvoje tvarkytis svetimiems: „Jeigu kiekvienas ten, kur esame, pakeisime tai, ką galime, tuomet turėsime namus, kuriuose ir augti gera, ir pasenti nebaisu.“
Prezidentės teigimu, permainos pajudėjo ten, kur neabejodami ėmėmės atsakomybės ir ryžtingų veiksmų. Teismų sistemoje prasidėjo esminių pokyčių metas, kai patys teisėjai pradėjo netoleruoti aplaidžiai dirbančių kolegų.
„Šalyje vis dar galima „nusipirkti infarktą“, bet darosi vis sunkiau „nusipirkti” teisėją. Ir tik todėl, kad patys teisėjai nenori būti perkami“, – pabrėžė valstybės vadovė.
Kai teisėsaugos pareigūnai išdrįso būti nepriklausomi nuo politikų, konkrečių rezultatų ėmė duoti ir kova su korupcija: teismus pasiekė 20 baudžiamųjų bylų dėl neteisėto praturtėjimo ir vyksta dar 139 ikiteisminiai tyrimai, dėl pasikėsinimų neteisėtai gauti ES paramą vien FNTT pareigūnai atliko 80 ikiteisminių tyrimų.
Pasak Prezidentės, patys savo jėgomis stabilizavome ir ekonominę bei finansinę padėtį šalyje. Tačiau tik nuoseklūs veiksmai ekonomikos augimo prognozes gali paversti realia nauda kiekvienam Lietuvos žmogui.
„Nuo Vyriausybės priesaikos praėjo jau 6 mėnesiai – po ilgo pasirengimo dirbti jau pats laikas pradėti dirbti. Jeigu norime gyventi geriau, turime dirbti greičiau ir daugiau. Politinės valios stoka, sudėtingas sprendimų mechanizmas, negebėjimas operatyviai reaguoti, laiko gaišimas darbo grupėse 0 gali būti labai nuostolingi ir net pragaištingi valstybei“, – teigė Prezidentė.
Pasak Prezidentės, ekonomiškai pažeidžiamus mus daro ir energetinė priklausomybė. Šalies vadovės teigimu, kol nesutardami ir neapsispręsdami blaškomės kurdami jau septintą Nacionalinę energetikos strategiją, už mus sprendžia slapti „Rosatom“ vizitai, paslaptingi „Gazprom“ memorandumai ir pseudožaliųjų kuriami filmukai.
„Vien ties ekonominės naudos formulėmis ir kainų skaičiuokle užstrigę politikai gali iš energetinio saugumo kelio išsukti valstybei pragaištingu vienadienės naudos takeliu. O tai reiškia, kad energetinis savarankiškumas ir laisvė gali tapti mainų objektu“, – sakė šalies vadovė ir atkreipė dėmesį į tai, kad valdančioji koalicija savo politinių susitarimų įkaite jau padarė ir valstybinę lietuvių kalbą:
„Politinių susitarimų įkaite jau tampa lietuvių kalba. Kontraversiškas lietuvių kalbos egzaminas perauga ir į kitus šalį skaldančius reikalavimus. O tuo pat metu už Lietuvos sienų uždarinėjamos lietuviškos mokyklos. Šalies žmonėms turi būti labai suprantamai paaiškinta – kokia gali būti viso to kaina“, – sakė Prezidentė.
Pasak Prezidentės, geopolitiniai interesai lemia ir mūsų užsienio politikos kryptis. Todėl Lietuvos žmonių saugumui svarbius signalus turi gebėti fiksuoti ne tik žvalgybos, bet ir diplomatų radarai. Taip pat svarbu atsirinkti – kur siūlomas tikrai broliškas petys, o kur draugystė iš išskaičiavimo.
Kalbėdama apie šalies saugumą Prezidentė atkreipė dėmesį į internetinės erdvės pažeidžiamumą.
„Pirmoji vieša ataka prie Lietuvos internetinę erdvę – rimtas įspėjimas, kad būtina stiprinti savo gynybinius gebėjimus. Tokią ataką įvardyčiau tarptautinio terorizmo apraiška. Todėl turime pirmiausia patys ginti savo valstybę visose srityse“, – teigia valstybės vadovė.
Prezidentė taip pat pabrėžė kokybiško visuomenės informavimo svarbą, nes suklaidinta ir supriešinta tauta lengviau manipuliuoti.
„Valstybės institucijos savo veiklos viešinimui kasmet išleidžia apie 60 – 70 milijonų litų, tačiau gauti objektyvią ir suprantamą informaciją šiandien žmogui tampa tikru iššūkiu. Patikimų faktų stoka ir klaidinančių pranešimų gausa, interesų grupių pinigų iškreipiamos žinios atima iš mūsų žmonių teisę rinktis ir spręsti patiems. Farsu paverčia net tautos referendumą“, – sako Prezidentė.
Baigdama pranešimą Prezidentė pabrėžė svarbiausio tautos susitarimo – Konstitucijos svarbą: „Kai kam pareiga gyventi pagal šį susitarimą kartais dar atrodo per sunki. Tačiau tai vienintelis kelias į pasitikėjimą vienas kitu ir savo valstybe. Tai mūsų išlikimo garantas. Laisvė trapi. Tik ginama mūsų vienybės ir saugoma mūsų širdyse ji išlieka.“
Visą Prezidentės metinį pranešimą galima rasti ČIA.
Prezidentės metinis pranešimas (lrp.lt video):
httpv://youtu.be/kA48VCowl7I
Kokiais LR Konstitucijos ir įstatymų straipsniais prezidentūros patarėjai, ypač J.Markevičius, VSD vadovai, ypač faktiškasis vadovas – VSD gen.dir.pavad.Vaišnoras pernai įsikišo į išimtinai Vyriausybės kompetenciją -FNTT tuometinių vadovų V.Gailiaus ir V.Giržado išmetimą iš darbo? Kokiu įstatymu remiantis gen.prokuroras Valys pavedė VSD-ui atlikti tyrimą dėl FNTT vadovų neva nutekintą info apie Snoro banką? Juk tokių įstatymų nėra, nes negali VSD atlikti ikiteisminių tyrimų.
Šie grubūs LR Konstitucijos ir įstatymų pažeidimai pernai sukėlė demokratijos ir teisingumo krizę Lietuvoje, kuri tebesitęsia:
1. Taikūs FNTT buv.vadovus ginantys mitinguotojai buvo ir iki šiol tebėra persekiojami VSD agentų ir tebėra persekiojami teismuose;
2. Iš buv.FNTT vadovų gynėjų bei jų protesto prieš neteisingumą tyčiojosi ir tebesityčioja visuomeninė LRT, didelė dalis VSD įtakotų apžvalgininkų, dalis VSD tyčia suklaidintų politikų ir žurnalistų;
3. Tebesitęsiantis neteisėtas ir neteisingas FNTT vadovų išmetimas iš darbo DEMONSTRATYVIAI rodo visiems Lietuvos valstybės tarnautojams, pareigūnams ir politikams, kad jie NET NEBANDYTŲ DIRBTI VALSTYBEI ir nemėgintų dirbti SĄŽININGAI, o svarbu tik, kad būtų AKLAI klusnūs saugumiečiams ir savo tiesioginiams viršininkams. Šios krizės nebūtų, jei prezidentūros patarėjai, VSD ir gen.prokuratūra būtų vykdę Konstutucijos nuostatas dėl valdžių ir jų kompetencijų atskyrimo.
Todėl LABAI KEISTAI skamba Prezidentės D.Grybauskaitės metinio pranešimo raginimas, nes visiškai neaišku, o tai kam vis dėl to jis skirtas?: “…Šiandien visi laikome Konstitucijos egzaminą…”.
Prezidentė tik išsakė nuomonę apie FNTT vadovus.Ji jų neatleido ,taip pat kaip jų neatleido ir VSD. VSD neskiria ir neatleidžia FNNT vadovų. VSD tik duoda rekomendacijas Prezidentui dėl Ministro pirmininko. Ministrui pirmininkui dėl ministrų, ministrams dėl jų pavaldžių tarnybų vadovų…Taigi perskaityk paskutinę savo pastraipą ir “laikyk Konstitucijos egzaminą”.
O dėl Giržado sukeltas triukšmas neaišku kokių jėgų yra inspiruotas. FNTT pavaduotojas kelis kartus neperėjo melo detektoriaus ,dėl konkretaus atvejo-informacijos nutekinimo. Reiškia Giržadas yra nepatikimas ir negalėjo dirbti tame poste…Kam mūsų kalbos apie kovą su korupcija, jei tokiais atvejais stojame ginti korumpuotų pareigūnų, kurie GALIMAI DIRBA PRIEŠ VALSTYBĘ ?
Alkas skelbiasi ,kad vienas pagrindinių jo uždavinių skatinti domėjimasi lietuvių kalba. Kokių tikslų jūs siekiate ignoruodami Prezidentės kalbos dalį, kurioje ji kalba apie Valstybinės lietuvių kalbos statuso gynimą?
Skaitykite įdėmiau – buvo paminėta. Dabar dar išplėtėme tą vietą. Ačiū už pastabas.
Alkui, deja, žymiai svarbiau Vaišvilos nuolatinis puolimas prieš Grybauskaitę, tai kaip čia išryškinsi Grybauskaitės teisingus žodžius, kurie nors ir teisingi, bet juk Vaišvila pareiškė, kad “neturime teisės tikėti Grybauskaite”, nes ji, matote, neva “tyčiojasi iš valstybės”, jeigu drįsta turėti kitą nuomonę ir nesutikti su patarimu, kuris buvo pasakytas per populistų įpirštą patariamąjį, bet ne privalomąjį, referendumą.
Kokie priekaištai Alkui? Ko Jums trūksta? Rašykite. Paskelbsime.
Alkas, visiems meilės neužteks, tai ramiau reikia reaguoti į tokių „Dzūkų“, „jo“ priekaištus. Kiekvienas turi teisę pasirinkti… Na, o prezidentės pasisakymai – tiesiog sisteminė propaganda. Noras diktatorišką valdymą paversti demokratiją. Akivaizdu – kalba, neatitinka veiklai. Gaila kad mūsų kovotojai(DK) pasidarė sisteminė opozicija „Vykdant įsipareigojimus Europos Sąjungai“…
akivaizdu, kad jums trūksta žinių apie LR Konstituciją bei Referendumo įstatymą. Visi referendumai (ir patariamieji arba konsultaciniai) yra privalomi vykdyti. “Patariamasis” yra ta prasme, kad pagal Konstituciją ar Referendumo įstatymą nebuvo privalomas skelbti, tačiau paskelbtas. Rezultatai privalomi.
Jums į pagalbą:
1) LR konstitucija: http://www.istatymas.lt/istatymai/konstitucija.htm
2) Referendumo įstatymas: http://www.istatymas.lt/istatymai/referendumo_istatymas.htm
Gero skaitymo.
mano komentaras skirtas “jo”.
Taigi, niekas tų rezultatų nepažeidė – elektrinė dabar nestatoma. Bet tai nedraudžia galvoti ką reikės daryti toliau. Juk jeigu pradės elektros gamybai deginti miškus, tai logiška manyti, kad tie patys (pseudo)žalieji vaišvilos ir balsiai tikriausiai pradės rėkti, kad stabdykime miškų deginimą, (turėdami mintyje – geriau pirkime elektrą iš Astravo ir Kaliningrado AE, kaip sakoma, ką ir reikėjo įrodyti). Gal tada reikės vėl surengti referendumą su panašiu klausimu ir tada tauta nuspręs statyti elektrinę? Ar dabar jau panašų referendumą rengti draudžiama visiems laikams?
O Alkui gal čia ne priekaištas, o tik pastebėjimas, kad tiek delfiai, tiek l.rytai, tiek ir alkai stengiasi prezidentės kalbą nukišti kuo giliau, o į paviršių iškelti visokių vaišvilų, balsių, tuskų atkirčius, lyg jie būtų svarbesni (ar teisingesni?) už Prezidentės metinį pranešimą.
šiuo konkrečiu kalbama apie esminį klausimą – Konstitucijos, kuri absoliučiai ir visiškai įteisina piliečių valios vykdymą, įgyvendinimą. referendumo įgyvendinimas (tam tikri įstatymai ar žingsniai, būtini išreišktos tautos valios įvykdymui) turi būti atliktas per 1 mėn. nuo rezultatų paskelbimo (jei neklystu – atskaitos tašką nuo kada skaičiuojama reikia pasitikrinti). kol kas negirdėjau konkrečių įstatymų, o tik kalbas – ką darysim, kas čia nesuprato ir pan. o turėtų būti daromi konkretūs teisiniai žingniai. kitu atveju tai reikštų, kad referendumu pareikšta tautos valia nieko nereiškia – tauta neturi savo žodžio. o to būti negali. beje, aš labai abejojau ir balsavau UŽ atominės statymą, tačiau lygiai taip laukiu tautos valios vykdymo. nes jei nevykdys- ką tai reiškia? ogi tai, kad mūsų nėra, yra tik partinės nevaldomos gaujos, kurios darys ką nori ir kada nori, o konstitucija ir visi įstatymai yra tik spektaklis. čia principinis klausimas, negalima nepaisyti.
Kaip tu atsirasi jų vietoje, tai tu irgi pakeisi „esminį klausimą – Konstitucijos“ į Briuselio „įsipareigojimus“ ir ES Konstituciją.
atsirasti “jų vietoje” neplanuoju, visada esu išskirtinai tik savo vietoje:) ir – ne, nepakeisčiau “įsipareigojimų”. yra pakeičiamų, yra nepakeičiamų dalykų. Lietuva man nepakeičiama. manau, ir jums?
Taip tvirtina visi. Pavyzdys – DK, sąžiningiausieji, patriotai ir t.t. , o rezultatas – Valinsko šou. Apie Neringa nekalbu, jį tremtinė. O šitie? Vietoji „kovos“- kavos gėrimas ir antikonstitucinės sistemos tobulinimas…. Tai leiskite suabejoti. Įdomu sužinoti, nors kokia sritis, ta „jūsų vieta“? 🙂
Manau, kad čia problema gilesnė yra. AE statyba yra svarbiausias ūkinis, o ne tiesiogis valstybės valdymo klausimas, todėl jį sprendžiant Konstitucijos 9 str., pagal kurį svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu, vadovautasi ir refererendumą rengti nuspręsta nepagrįstai.
Dėl tokių nemokšiškumų darymo ir esame kamuojami daugumos valstybės valdymo problemų.
Apskritai, Lietuvoje ryškiausia nekompetencija valstybės valdyme yra teisinė.
tai todėl ir “patariamasis” – nebuvo BŪTINA tartis su tauta, bet PASIRINKTA tartis. referendumas įvyko ir jo rezultatų įgyvendinimas – privalomas. patinka ar nepatinka rezultatai, jei esame tauta ir manome, kad tautos žodis ką nors reiškia, referendumas privalo būti vykdomas (net jei kai kurie balsavome “už”). kitu atveju mes neturime jokios reikšmės – jokiuose klausimuose. o tai turėtų rūpėti kiekvienam piliečiui – nesvarbu kurioje “pusėje” buvom.
Matosi, kad galvoji neteisiškai – trūksta teisinės logikos.
Referendumas yra valstybės valdymo instititutas, turintis savo paskirtį ir taikymą, o ne žaisliukas. Jeigu juo pasinaudota ne pagal paskirtį, o kaip žaisliuku, tai ir rezultatai iš to negali būti laikomi tikrais, o žaisliukiniais. Logika tokia. Taigi vyksta baisiai nerimti dalykai, – jeigu vienas nosį pjauna, tai turi pjauti ir kiti.
šis jūsų pastebėjimas yra puikus pavydzdys to, kas bandoma padaryti Lietuvoje – nevykdyti tautos valios. p.s. “žaisliukų” ir “žaisliukinių” terminų nei Konstitucijoje, ne Referendumo įstatyme nėra. tokia kalba nevartojama – yra numatyti tam tikri atvejai ir tam tikros priemonės, kurios pasirenkamos ir kuriomis buvo pasinaudota. belieka vykdyti.
Taip, tai daroma nuolatos, bet šiuo atveju pirmu tautos valios nevykdymo žingsniu buvo Seimo sprendimas skelbti referendumą, kuris negalėjo būti priskirtas Konstitucijoje numatytam svarbiam Valstybės,Tautos gyvenimo klausimui.
Konstitucijos žinovams – „Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.“ Interpretacija geras dalykas – galima ir nusišnekėti… su protingu veidu. AS, ne naftos išgavimas, liečia visą Tautą, jos saugumą.
Pats tą ir darai tik be rimto veido…
Sveiki,
pranešu žinią dėl pasiruošiamojo renginio Lietuvos Žemės referendumui organizuotis.
Pranciškaus Šliužo kvietimas
”Š.m. birželio mėn. 15 d. Kaune (Donelaičio g. 2 – Žemės ūkio rūmai) kviečiu visus esamus ir būsimus referendumo organizatorius aptarti lemiamus veiksmus baigiamajame pasiruošimo etape. Pradžia 11 val. Užtrukti planuokime porą valandų prieš tai pasiruošus labai aiškiam pokalbiui šiais klausimais:
Referendumo iniciatyvos registravimas VRK rugpjūčio 1-2 dienomis, skaičiuojant, kad komisija derins klausimus dvi savaites ir priėmus sprendimą gamins dar savaitę parašų rinkimo lapus. Pagrindinės iniciatyvinės grupės (kuri pasirašo VRK) praplėtimas iki 25.
Žemės gynėjų suvažiavimo skelbimas rugpjūčio 24 d. ir jame paskirstomi visiems susirinkusiems parašų rinkimo lapai. Pasižadėjimų pasirašymas, instruktažas apie darbą ir t.t. Suvažiavimo org. grupės sudarymas.
Numatymas kito sambūrio suvežant visus lapus analogiškan suvažiaviman ar atstovų susirinkiman ir pridavimas VRK po trijų, ar keturių mėn. (Terminas dar neaiškus, nes pateikta Seimui Referendumo įstatymo pataisa, kad rinkimo terminas būtų ne trys, o keturi mėnesiai) Numatymas priemonių spaudimui Seimo nariams, kad minimo įstatymo pataisos būtų svarstomos kuo greičiau.
Tolesnis parašų rinkėjų tinklo plėtimas – ar padrikai ieškome visur ir raginame atvykti suvažiaviman, ar tvirtiname rajonų organizatorius ir pasitikime jais? Pasiskirstome šefuoti neapimtus rajonus, kas gali, ar ne?
Pinigų paieškos gaminti ženkleliui šešialapiui, rinkėjo liemenei, skelbimui pakelės stenduose, agitaciniam lapeliui. Kiekiai nesvarbu, atskiros sąskaitos dabar nėra, vėliau bus oficiali, tad pervedimai ir legalūs galimi ateityje – po registracijos. Dabar tiesiai.
Kitus siūlomus klausimus kiekvieno norinčio prašau paderinti su manim, nes nebus taikstomasi su bandymais sujaukti susirinkimą ir padaryti jį nesprendžiamu. Pranciškus Šliužas tel.nr.8698 02118, el.p. pranciskus.sliuzas@kaisiadorys.lt Kviečiame tik labai aiškiai apsisprendusius ir rimtai patriotiškai nusiteikusius asmenis”.
Pagarbiai
Misija neįmanoma! „300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę“, ir pagal įstatymą – per 3 mėn. Aritmetika paprasta: 300 : 3 = 100 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę, per 1 mėn. Arba 100 : 30 = 3, 333 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę, kiekviena para. Kadangi rinkau parašus, tai žinau, į „diena“ galima surinkti max 70 parašų/ vienam žmogui(mieste). Taigi: 3 333 : 70 = 47,6~ 48 aktyvistų. O kaime dar sudėtingiau. O dar reikia „įkalbėti“…