Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė priėmė pilietinės akcijos „Baltosios pirštinės” atstovus, kurie aktyviai kovoja prieš rinkimų pažeidimus. Valstybės vadovė aptarė politinės sistemos skaidrinimo bei aktyvios pilietinės pozicijos svarbą demokratijos raidai šalyje, korupcijos daromą žalą, rašoma pranešime.
„Užkirsti kelią perkamai demokratijai gali tik mūsų visų pilietiškumas. Skaidrūs rinkimai – kiekvieno mūsų atsakomybė. Jeigu norime sąžiningai dirbančios valdžios – netoleruokime balsų pirkimo, nesileiskime papirkinėjami. Susitelkime ir kartu kovokime už Lietuvą be politinės korupcijos“, – sako valstybės vadovė.
2012 metais per Seimo rinkimus buvo užfiksuotas rekordinis pažeidimų skaičius – teisėsauga pradėjo 44 ikiteisminius tyrimus dėl galimų pažeidimų.
Politinės sistemos skaidrinimas yra vienas Prezidentės prioritetų. Šalies vadovės iniciatyva buvo sugriežtinta baudžiamoji atsakomybė ir rinkėjų papirkinėjimas dabar laikomas apysunkiu nusikaltimu, už kurį gali būti baudžiama laisvės atėmimu iki 5 metų. Taip pat baudžiamąją atsakomybę už rinkimų pažeidimus dabar jau galima taikyti ne tik politikams, bet ir pačioms partijoms.
Siekiant užtikrinti objektyvią ir nešališką Vyriausiosios rinkimų komisijos veiklą, Prezidentės iniciatyva uždrausta partijų deleguotiems komisijos nariams spręsti rinkimų pažeidimų klausimus.
Valstybės vadovė taip pat siūlo kandidatus į Seimą šalinti iš rinkimų kovos iškart nustačius pažeidimus, nelaukiant rezultatų pakelbimo, tačiau šios pataisos vis dar svarstomos Seime.
Baigiantis oficialiai kandidatų registracijai Seimo rinkimuose trijose vienmandatėse apygardose, Prezidentė paragino pilietinės akcijos organizatorius ir toliau aktyviai tęsti „Baltųjų pirštinių“ iniciatyvą.
Pasak šalies vadovės, aktyvi pilietinė pozicija būtina ne tik rinkimų dieną, bet jau nuo šiandien – visos oficialios agitacijos laikotarpiu, o ypač prasidėjus išankstiniam balsavimo laikotarpiui. Tai, kad jauni žmonės nepakantūs politinei korupcijai, rodo jų pagarbą valstybei. Reikalauti sąžiningos veiklos, anot Prezidentės, būtina visose gyvenimo srityse – nuo valstybės valdymo, ES paramos panaudojimo iki šilumos ūkio priežiūros.
Valstybės vadovė taip pat padėkojo visuomenininkams už aktyvią pilietinę poziciją.
httpv://youtu.be/PFQCEKUmuU0
Panašu į parodomąją kovą. Baltos pirštinės lietuviams nuo seno – tinginystės, išlepimo ir neveiklumo simbolis. Neteko girdėti, kad baltomis pirštinėmis mūvėję visuomeninikai būtų rimtai registravę Seimo rinkimų pažeidimus, o surašytus aktus dėl pažeidimų būtų pristatę į VRK. Tad panašu į PIARĄ.
Pats judėjimas yra sveikintinas. Aš esu matęs, kaip jie VRK vadovui atidavė pažeidimų protokolus… Bet Prezidentė, tai tikrai iš to pasidarė tą „3,14arą“ 🙂
Ar tikrai ten buvo tinkamai įforminti protokolai?
Tikrai, tik įrodyti tai labai sunku…. Pats Vaigauskas jiems sakė…
Vėl valdžia užsiimama vaikų žaidimais arba Tautos mulkinimu, užuot pateikus Rinkimų įstatymo pakeitimus, kuriais būtų nustatyta, kad rinkimų komisijų pirmininkais skiriami ne Seimo partijų deleguoti asmenys, o seniūnijų bendruomenių deleguoti asmenys. Žinoma, pirmininkauti jie turėtų būti apmokyti iki rinkimų organizuojamuose kursuose ir t.t.
Seimo partijų ir kitų kandidatuojančių patikėtiniams paliktina tik teisė būti rinkimų stebėtojais. Gi dabar rinkimų rezultatai yra Seimo partijų patikėtnių – rinkimų komisijų pirmininkų rankose, t.y. pačių valdžioje esančios partijų grupės rankose. Iš esmės tai yra sovietinis rinkimų organizavimo būdas – tik gudriai aprėdytas demokratijos blizgučiais.
Tokiu atveju pagal jau 20 metų galiojančias Rinkimų įstatymo normas Seimo partijoms ar kelioms pagrindinėms partijoms yra palikta galimybė dėl rinkimų rezultatų susitarti iki rinkimų ir tai realizuoti per savo patikėtinius komisijų pirmininkus, kurie, beje, disponuoja ir rinkimams skirtomis lėšomis. Tai va toks yra Rinkimų įstatymu Valdžios pasidarytas demokratinių rinkimų “demokratiškumas.” Žinant partijų “sąžiningumą”, kas gali paneigti, kad Rinkimų įstatyme Seimo pasidaryta galimybe nebus naudojamasi.
Manau, kad organizuotomis “Baltosiomis pirštinėmis” gali būti bandoma maskuoti būtent minėtą Rinkimų įstatymo landą, t.y. toliau mulkinti Tautą demokratiniais rinkimais, kai iš esmės toje demokratijoje žioji tokia skylė…
Na taip… vien tik jauni zmones… O kur dalyvave baltosios pirstines akcijoje ir judejimo Tie-SOS! atstovai, kuriu vieno nuotrauka su balta pirstine puikavosi net “Veido” zurnalo virselyje? Labai norime susitikti su Prezidente, paraseme daug laisku, kreipimusi, bet su Tie-SOS! ir tuo paciu dalyvaujanciu baltuju pirstiniu akcijose , dalyviais nenorima susitikti.
http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/seimo-tiesa-balta-melyna-ar
Spektakliai, „šou“ ir dvasinę tuštumą. Reitingu reikia ir tiek. Bet yra ir gera naujieną. Pagaliau DK frakcijos atstovė N. Venckienė pateikė įstatymo projektą: „Dėl Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo …“ (XIIP-242, 2013-01-31). Aiškinamajame rašte Neringa pažymėjo: „Remiantis Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, 2012 metais politinėms partijoms buvo skirta 20 278 000 Lt. Pažymėtina, jog tais pačiais metais Valstybės skola viršijo 50 mlrd. Lt, Lietuvoje buvo registruota daugiau nei 210 tūkst. bedarbių ir daugiau nei 220 tūkst. socialinės pašalpos gavėjų, todėl atsižvelgiant į susidariusią situaciją, Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo taikymas šiandienine redakcija prieštarauja teisingumo principui.“ Viskas gražiai, tačiau nuliudijo vienas faktas, t.y. kad „Nuolatiniai politinės partijos finansavimo šaltiniai yra: (…)8) nuolatinio Lietuvos gyventojo SAVANORIŠKAI skiriama 1 procento dydžio sumokėto metinio pajamų mokesčio dalis.“ Kaip suprasti tokį Venckienes teisingumo principą? Jog mokesčiai yra „privaloma įmoka“ į biudžetą! Biudžeto konstitucinis tikslas – valstybės išlaikymas. Gaunasi : „nesavanoriškai“ atima, bet savanoriškai leidžiama skirti. Tai yra nusikalstoma veika(išlaidas, ne pagal LR Konstituciją) , nors ir „įteisinta“ įstatymais. Manau, jeigu valstybei nereikia to 1%, tai reikia mažinti mokestį, o jeigu reikia – tai naudoti pagal konstitucinius straipsnius – visų piliečių gerovei. LR Konstitucija nustato: „Piliečiams laiduojama teisė laisvai vienytis į bendrijas, politines partijas ar asociacijas, jei šių tikslai ir veikla nėra priešingi Konstitucijai ir įstatymams.
Niekas negali būti verčiamas priklausyti kokiai nors bendrijai, politinei partijai ar asociacijai.“ Tai yra „teisė laisvai“ ir valstybė negali dalyvauti šitoje veikloje. O kaip Jūs manote?
Tai eilinis sou. Kodel tik konservu baltasias pirstines prieme panele? O kur TIESOS dalyviai, kurie jau astuonis menesius praso susitikimo su prezidente? Laukia, bogiausiu atveju, jos atsakymu. Ji net neisejo pasikalbet su zmonemis. Zodziu, eilinis spektaklis, del reitingu. Dar galetu pasokt koki suktini ten.