Lapkričio 14 d. Izraeliui vykdant operaciją „Cloud Pillar“ Gazos ruože, buvo nužudytas Palestiniečių Hamas“ karinės grupuotės partizanų brigadų „Izz al-Din al-Qassam“ karo vadas Ahmedas al Džabaris (Ahmed al-Jabari). Jis žuvo kartu su savo sūnumi kai į jų automobilį pataikė Izraelio raketa. Raketos buvo iššautos į Negevo rajoną esantį Gazos ruože. Islamo džihadistai pslestiniečiai pranešė, kad Izraelis „paskelbė karą“.
„Hamas“ karo vado nužudymas reškia naują galimą karą tarp Palestinos ir Izraelio.
Izraelio aviacija paleido daugiau kaip 100 raketų į Izraelio okupuotą Gazos rožą nepaisydama Egipto pastangų tarpininkauti taikiai spręndžiant jau penkias dienas trunkantį karinį konfliktą tarp Izraelio ir Palestinos partizanų.
Izraelio lektuvai sunaikino mažiausiai 20 „Hamas“ mobiliųjų ilgojo nuotolio raketų paleidimo įrenginių bei „Fajr-5“ tipo raketų. Šių raketų veikimo nuotolis siekė daugiau kaip 40 kilometrų. Per Izraelio oro antskrydžius žuvo ir šeši palestiniečiai civiliai.
Gazoje pranešama, kad Izraelis buvo nusitaikęs nužudyti ir kitą „Hamas“ partizanų brigadų „Ra’ad al-Atar“ vadą Iz al Din al Kasamą (Izz al-Din al-Qassam), tačiau pastarasis išvengė žūties.
Nužudytasis Ahmedas al Džabaris vadovavo „Hamas“ organizacijos „Izz al-Dinn Al-Qassam“ brigadoms.
„Okupacija atvėrė pragaro vatus. Partizaninis pasipriešinimas nėra atvira kova, todėl į jį yra įtraukti ir savižudžių mirtininkų sprogdinimai ir gerai suplanuotos operacijos Izraelio miestuose“, – sakė vienas aukšto rango Hamas karo vadas Izmailas al Aškaras (Ismail al-Ashkara).
Lapkričio 14 d. apie „Cloud Pillar“ operacijos pradžią Izraelio okupuotame Gazos ruože pranešė Iizraelio gynybos pajėgų vadas generolas – leitenantas Benis Gancas (Benny Gantz). Izraelio vidaus žvalgybos tarnyba „Shin Bet“ patvirtino, kad buvo surengtos atakos ir, kad buvo nužudytas Džabaris už jo „ilgametę teroristinę veiklą“. Taip pat buvo pranešta, kad sužeistas dar vienas „Hamas“ vadas.
Apie 17 val. iš kart po atakų Gazos ruože, mažiausiai dvi raketos buvo iššautos ir į Aškelono miestą.
Izraelio gynybos pajėgų atstovas Joavas Mordechai (Yoav Mordechai) pranešė, kad šie oro antskrydžiai tai naujo karo pradžią, prieš „Hamas“ ir Islamo džihadistų teroristinę organizaciją Gazos ruože. Palestiniečių partizaninis judėjimas „Hamas“, kovojantis už Palestiniečių nepriklausomybę Izraelio okupuotose žemėse Izraelio ir JAV vyriausybių yra įtrauktas į „teroristinių“ organzacijų sąrašą.
„Džabario nužudymas tai žinia „Hamas“ teroristams esantiem Gazoje, kad jei jie tęs teroristinę veiklą prieš Izraelį – tai bus sunaikinti,“ – skelbiama Izraelio gynybos pajėgų pareiškime.
Po Izraelio atakų per „Hamas“ radiją nuskambėjo raginimas atkeršyti už Džabario žūtį. „Hamas“ kontroliuoja Gazos ruožą nuo 2007 ir nepripažįsta Izraelio valdžios.
Paskutinė Israelis plataus mąsto karinė operacija prieš Gazos ruožą buvo įvykdyta 2008 ir 2009 metais, kuri truko tris savaites, per kurią Izraelio kariai nužudė 1 400 palestiniečių. Taip pat žuvo 13 Izraelio karių.
Vėliau Izraelio karinė vadovybė pasirinko naują taktiką – žudyti „Hamas“ vadus naudojant oro antskrydžius ir taip išvengiant sausumos karinių operacijų ir Izraelo nuostolių.
Jau anksčiau Izraelio lėktuvai nužudė buvusį „Hamas“ karo vadą Salahą Šehadehą (Salah Shehadeh), jų dvasinį lyderį Šeiką Achmedą Jasiną (Sheik Ahmed Yassin), jo įpėdinį Abdelį Azizą Rantisi ir šimtus kitų „Hamas“ karo vadų.
„Hamas“ organizacija turi reikiamus pajėgumus, leidžiančius palestiniečiams patiems pasigaminti raketas, frag granatas, prieštankines raketas, „Qassam“ raketas, sprogstamuosius užtaisus ir galingus sprogmenis. Pirmoji „Qassam“ raketa buvo iššauta 2001 metų birželio mėnesį ir skrido apie 1,5 kilometro. Dabarš ios raketos nuskrieja iki 40 kilometrų. „„Hamas“ yra įsteigusi „karo akademiją“, kurioje partizanai gauna karinius apmokymus, ginklus ir ideologines pamokas. Hamas“ partizanai kasa požeminius tunelius, kuriais gabenami ginklai į Gazos ruožą. Izraelio okupuotame Gazos ruože „Hamas“ turi apie 15 tūkstančių kovotojų.
1948 metais Jungtinės Tautos patvirtino Izraelio valstybės įkūrimą arabų žemių teritorijoje, tuo pačiu Gazos ruožą priskyrė Izraeliui. Arabų – Izraelio karo metu Gazos teritoriją užėmė Egiptas. O 1967 metais Šešių Dienų kare teritoriją perėmė ir okupavo Izraelis. „Hamas“ kovoja prieš Izraelio okupaciją.
Vaizdo medžiaga kurioje matyti kaip Izraelio raketa pataiko i „Hamas“ karo vado važiuojantį automobilį:
httpv://youtu.be/n6ACQfDvf8A
httpv://youtu.be/27LyqASgs9g
Papildyta:
Palestinos Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per Izraelio 20 oro antskydžių Izraelio okupuotame Gazos ruože buvo nužudyta 10 žmonių, tarp jų 2 vaikai.
Lapkričio 14 d. Apie 22 val. Lietuvos laiku „Hamas“ Al Kasamo (Al-Qassam) brigada paleido keturias sparnuotas raketas į Izraelio Hatsrimo oro bazę. Gazos ruožo Palestinos daliniai pagrąsino „sudeginti Izraelio miestus“ atsakydami į „Hamas“ karo vado Al Džabario nužudymą. „Hamas“ partizanai į Izraelio pusę lapkričio 14 d. iš viso paleido 55 raketas.
Jungtinių Valstijų Barako Obamos administracija išreiškė visiška paramą Izraelio įvykdytiems antskrydžiams Gazos ruože. JAV Valstijų departamento atstovas spaudai Markas Toneris pasmerkė „Hamas“ kovotojus, kurie iš Gazos ruožo paleido raketas į pietinę Izraelio dalį.
Sirijos vyriausybė pareiškė užuojautą Sirijos žmonių vardu nužudytų aukų giminėms ir artimiesiems ir patikino, kad nepaisant užsienio karinės agresijos ir sąmokslo prieš šalį, Sirija visada liks ištikima savo nuostatoms ir visada palaikys Palestiniečių liaudį siekiančią susigrąžinti iš Izraelio okupuotas žemes ir trokštančią laisvos ir suverenios Palestinos valstybės su sostine Jeruzale.